1 sierpnia – w Warszawie…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Foto: Igor Strojecki

A co ciekawego dzieje się w nadchodzący weekend w stolicy?

O sympozjonie już było (Ożarów to prawie Warszawa). A także o obchodach godziny „W” w Teatrze Kamienica. Pomieszałem nieco poprzednio, bo wspólne śpiewanie na placu Piłsudskiego w ramach akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”, odbędzie się w tę sobotę. Zaproszeni są starzy i młodzi, czyli wszyscy. Znajomość patriotycznego repertuaru, choć zalecana, nie jest konieczna. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki, a teksty wyświetlane będą też zna telebimach. Będzie telewizja, może się więc okazać, że zobaczymy siebie potem na ekranie telewizora. A przez Warszawę przejedzie jeszcze dziś Powstańcza Masa Krytyczna robiąc trzy pętle na obu brzegach. Można się jeszcze zapisać wprost na starcie, który nastąpi na placu Zamkowym o 18.

Mamy też drugi weekend z VIII Letnim Festiwalem Nowego Miasta. W sobotę w programie plenerowy koncert na Freta i gra miejska, a w niedzielę kolejny koncert na Freta (filharmonia przedszkolaka, czyli dla tych najmłodszych) i jeszcze jeden, w kościele pod wezwaniem św. Jacka, u dominikanów (w programie polska muzyka chóralna).

jazz-na-starowce3

A na Starym Mieście, na jego rynku, w sobotę kolejny koncert w ramach innego letniego festiwalu, zdecydowanie bardziej prestiżowego, czyli Jazz na Starówce. W festiwalowym programie dominują gwiazdy z zagranicy, ale znaleziono w nim miejsce też dla dwóch z Polski. W tę niedzielę wystąpi jedna z nich, Wojciech Konikiewicz Trio*. Dodam jeszcze, że bezpłatne są tylko miejsca stojące, za siedzące w kawiarnianych ogródkach trzeba zapłacić, bo trzeba coś zamówić u kelnera.

W niedzielę też inauguracja Festiwalu Światła w Łazienkach. Zakończył się tam festiwal Strefa Ciszy, ale zaczyna się następny. W Amfiteatrze na Wodzie odbędzie się koncert multiinstrumentalistki Anny Krysztofiak, która zabierze nas w podróż z muzyką baroku do Chin (o 19). A potem (o 21) zapłoną chińskie lampiony! Ich zapaleniu towarzyszyć będzie kameralny koncert tej samej artystki w Ogrodzie Chińskim. Kto lubi Chopina, wybrać się powinien tam wcześniej, bo pod pomnikiem Chopina, co niedzielę odbywają się, jak każdego lata, koncerty pianistów.. W tę niedzielę pojawią się tam goście z zagranicy. Lub wybrać się do siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, gdzie w ramach Letnich Koncertów  na Grochowskiej w sobotę i niedzielę wystąpi dwoje spośród polskich uczestników zbliżającego się konkursu Chopinowskiego.

Z dziećmi możemy zaś wybrać się na plac Konstytucji, gdzie na plenerowej scenie Teatru Polonia przez w piątek i sobotę wystawiany będzie „Czerwony Kapturek”, a w niedzielę „Jaś i Małgosia”.

Możemy również wybrać się na seans kina pod chmurką, w ramach festiwalu Filmowa Stolica Lata odbywa się nawet do pięciu seansów dziennie (tak będzie w piątek) i to nie tylko w weekend. Filmy wyświetlane są na dmuchanym ekranie, a zamiast na kinowych fotelach zajmujemy miejsca na plażowych leżakach. Uwaga: w sierpniu, czyli od soboty, wszystkie seanse zaczynają się o pół godziny wcześniej: o 21.15. Trzeba tylko wcześniej sprawdzić prognozę pogody, bo jeśli ma padać, to lepiej dać sobie spokój. Podobno w sierpniu ma jednak wrócić do nas prawdziwe lato.

Zachęcałem też do uczestnictwa w grze miejskiej „Twoja Klisza z Powstania” (w tym roku odbędzie się na Żoliborzu), ale tu już wyczerpała się pula miejsc i kto nie zdecydował się wcześniej, to już za późno (zapowiedź gry na stronie Muzeum Postania Warszawskiego, które jest jego organizatorem, opatrzona jest moim zdjęciem z zeszłorocznej edycji).

Wszystkie te propozycje, przy całej ich różnorodności, łączy to, że nie trzeba sięgać do kieszeni.

Źródło: Klubowy newsletter – Klub Integracji Europejskiej: www.kie.biz.pl

*Wojciech Konikiewicz Trio

1 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jeden z najciekawszych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu. Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej. Znany i ceniony jako lider licznych projektów, koncertów- spektakli muzyki elektronicznej oraz ze współpracy z plejadą polskich i zagranicznych muzyków.

„…Excellent Konikiewicz” – J. Fordham, The Guardian

„Swobodnie i po mistrzowsku operuje zarówno elektronicznym i akustycznym instrumentarium (…absolutny mag syntezatorów, tworzący nieskończone bogactwo brzmień i barw…” – Adam Baruch

Artysta, który wymyka się uproszczonym klasyfikacjom. Od początku lat 80 tych swoją muzyką i konsekwentną postawą twórczą wnosi oryginalny i ważny wkład w dorobek polskiego jazzu – zarówno jako kompozytor, aranżer jak i wykonawca. Jego wszechstronność zainteresowań, a także liczba formacji koncertowych i projektów są imponujące: od kultowej, zreaktywowanej orkiestry Free Cooperation, przez Tribute To Miles Orchestra, punk-etno jazzową Green Revolution przez tria (Zone K z brytyjskim saksofonistą Janem Kopińskim), do duetów i występów solo, eksplorujących fortepian, instrumenty elektroniczne, organy i klawesyn.

Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, spektakli teatralnych, operowych i baletowych. Przekracza także granice stylu, tworząc muzykę współczesną i eksperymentalną: od lat współpracuje jako muzyk i producent z czołówką polskiego rocka, pojawiając się na kultowych płytach Janerki, Ciechowskiego i innych.

W dorobku fonograficznym ma blisko 100 pozycji, z których niemało stanowi punkty zwrotne w rozwoju polskiej muzyki. Międzynarodowa aktywność artysty jest równie imponująca: obejmuje koncerty na niemal wszystkich kontynentach, Afryce, Ameryce i Azji. Jest członkiem Rady prestiżowego amerykańskiego International Society for Improvised Music, bierze udział w konferencjach naukowych, wykładach. Występuje na całym świecie, od Europy, USA, po Azję.

Przypisywany do poszukującego i awangardowego nurtu jazzu, potrafi także w zaskakujący sposób eksplorować inne jego obszary, odwołując się do wyrafinowanej, pełnej wysmakowanych harmonii i kontrastów dynamicznych, stojącej na pograniczu muzyki klasycznej  pianistyki. Rozpoczął ten kierunek w swej twórczości w latach 90-tych wydaną we Francji i Austrii znakomitą  płytą „Another Form of Communication”, nagraną z Czarkiem Konradem i Zbigniewem Wegehauptem.

Konikiewicz Trio to kontynuacja tej formacji i jej stylu. Na festiwalu artyście towarzyszyć będą – znakomity amerykański perkusista Frank Parker, znany ze współpracy m.in. z Kurtem Ellingiem, The Chicago Jazz Ensemble, Patricią Barber oraz utalentowany basista młodego pokolenia Maciej Matysiak, znany m.in. z występów w Tribute To Miles Orchestra.

en_fo_konikiewicz__w200_4294033

Photo: Krzysztof Machowina

Wojciech Konikiewicz (born on 26 April 1956 in Wrocław) is a graduate of the State Secondary Music School for 2nd grade, then there were individual studies – composition and the piano in Wrocław, Warszawa, Germany and France. In 1977-1983 he studied electro-acoustics and psycho-acoustics in Telecommunication and Acoustics Institute at Politechnika Wrocławska and Philosophy at Wrocław University as free listener.

In the 80’s he was connected with progressive movement of Polish jazz creating Tie Break, Session Acoustic Action, Green Revolution and cult band Free Cooperation. In 1985 he started working with musicians of British band Pinski Zoo. He performed with other famous British rock, reggae and ethno musicians: Benjamin Zephaniah, J.J.Burnell (The Stranglers), Ian Paice (Deep Purple) and Asian Dub Foundation. He recorded and performed with the greatest rock musicians of Polish scene: Grzegorz Ciechowski, Tomek Lipiński, Robert Brylewski, Lech Janerka, Wojtek Waglewski, Muniek Staszczyk and Tomek Budzyński. He has recorded soundtracks to movies, theater and ballet. He worked with many Polish and foreign directors: Jerzy Domaradzki, Waldemar Szarek,Krzysztof Krauze among others.

He recorded dozens of records and some of them were published by reputed world record publishing houses: Warner and KOCH International. His record Tribute To Miles Orchestra – Liveas the first in the history of Polish jazz was published by Warner Bros. The CD Zone K published in 2003 with two English musicians Steve Harris and Jan Kopinski was highly evaluated by British press, e.g.: The Guardian, The Wire, Jazzwise, Jazz Views, Oxford Times, Jazzword.

Wojciech Konikiewicz played concerts in many countries: Austria, Finland, Norway, Switzerland, Japan and South Korea. Among his collaborators are famous Japanese artists: painter and performer Nobuhiko Utsumi and composer, double-bass player Hideto Kanai.

www.culture.pl