O bardzo inteligentnej papudze

 

Dokładnie 6 września 2007 roku padła pewna niespodziewanie inteligentna papuga. Nazywała się Alex i należała do gatunku żako.

Żako znane są ze swoich umiejętności mówienia i uczenia się naszych słów,  jednak Alex bił swoich kuzynów na głowę. W ciągu trzydziestu lat nauki opanował ponad 100 słów i potrafił nie tylko je powtórzyć, ale rozumiał ich znaczenie. Umiał podawać liczbę przedmiotów, które mu pokazywano, rozróżniał je pod względem kolorów i kształtów. Potrafił dać do zrozumienia, że jest zmęczony i chce przerwać ćwiczenia. Pracował także nad pojęciami określającym położenie danej rzeczy względem innych. Umiejętności lingwistyczne porównywano do poziomu 2-letniego dziecka, natomiast te związane z rozwiązywaniem zadań z 5-letnim.

Naukę prowadziła psycholog zwierząt, Irene Pepperberg. Według niej kluczem do wypracowania nietypowej inteligencji Alexa było zastosowanie mechanizmu nauki opartej na obserwacji przez „ucznia”. Papuga śledziła interakcje swojej trenerki z innymi i odnosiła się do tego, czego była świadkiem. Następnie odtwarzała scenki, utrwalając odpowiednie zachowanie. Śmierć Alexa zaskoczyła wszystkich, papuga była w bardzo dobrej formie.

 

 

foto: flickr.com

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.