Co się z nami dzieje gdy śpimy?

Co się z nami dzieje gdy śpimy?

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Niemożliwe jest zbadanie co tak naprawdę dzieje się z naszą świadomością kiedy śpimy. Z tego powodu sen i marzenia senne prawdopodobnie zawsze pozostaną dla naukowców zagadką. Jednak dzięki nowym badaniom możemy rozumieć je coraz lepiej.

Charakterystyczną oznaką fazy snu REM -czyli tej, podczas której doświadczamy marzeń sennych, są intensywne ruchy gałek ocznych oraz wzrost aktywności kory mózgowej. Wciąż jednak nie wiadomo na czym polega związek pomiędzy tymi aktywnościami, a tym co wtedy dzieje się w naszej głowie. Nie wiadomo, czy śnimy równolegle z aktywnością mózgu w fazie REM, a ruchy gałek ocznych są objawem tego czego doświadczamy śniąc, czy może marzenia senne powstają w mózgu dopiero gdy się budzimy. Dotychczas brakowało dowodów na rzecz którejś z tez. Eksperyment, którego wyniki opublikowano w „Nature Communications”, potwierdził słuszność pierwszej tezy. Badanie zostało przeprowadzone przez Yuvala Nira z Tel Aviv University, Thomasa Andrillona z Paryża, grupę badaczy z University of Winconsin-Madison oraz neurochirurga Itzhaka Frieda z University of California w Los Angeles. W badaniu wzięło udział 9 pacjentów z epilepsją, którym przed zabiegiem neurochirurgicznym zostały wszczepione elektrody mierzące aktywność mózgu w obszarze przyśrodkowego płata skroniowego (MTL). Okolica ta jest aktywna w sytuacjach kiedy np. widzimy nowe obrazy. Celem badania było sprawdzenie, jak zachowuje się ta struktura, kiedy nowe bodźce wzrokowe są pokazywane podczas czuwania oraz podczas fazy REM gdy poruszają się gałki oczne. Zgodnie z hipotezą postawioną przez naukowców, jeśli okolice MTL będą zachowywać się podobnie w obu sytuacjach, będzie to oznaczać, że ruchy gałek ocznych we śnie REM są faktycznie powiązane ze spostrzeganiem obrazów z marzeń sennych. Zgodnie z oczekiwaniami badaczy, obszary te wykazywały wyższą aktywność gdy pacjenci obserwowali nowe obrazy. Podobny wzorzec aktywności okolic MTL obserwowano w fazie REM, tuż po zarejestrowaniu ruchów gałek ocznych u pacjenta w czasie snu.

Wyniki tego badania stanowią dowód na to, że ruchy gałek ocznych nie są jedynie czynnością uboczną mózgu w czasie snu, ale są ściśle powiązane z treścią marzeń sennych.

foto: www.katsuumi.pl