Codziennik 1 lipca urodzili się… Księżna Diana, Dan Aycroyd, Liv Tyler

Codziennik 1 lipca urodzili się… Księżna Diana, Dan Aycroyd, Liv Tyler

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Ciekawostki
1945:Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno-Zdrój otrzymały prawa miejskie.
1952 – Powstała Gdańska Stocznia „Remontowa”
1952 – Dan Aykroyd, kanadyjski aktor, reżyser filmowy
1953 – Założono Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
1962 – Wisła uzyskała prawa miejskie.
1971 – Program I Polskiego Radia wyemitował premierowe wydanie audycji Lato z Radiem.
1983 – Założono Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.
1989 – W Berlinie odbyła się pierwsza Love Parade.Urodzili się:
1921:Juliusz Owidzki, polski twórca radiowy (zm. 1996),
Jerzy Stefan Stawiński, polski pisarz, reżyser i scenarzysta filmowy (zm. 2010),
Michalina Wisłocka, polska lekarka, ginekolog, cytolog, seksuolog (zm. 2005)
1929: Jan Bijak, polski dziennikarz (zm. 2014)
1932 – Adam Harasiewicz, polski pianista
1943:Kazimierz Burnat, polski poeta, tłumacz, dziennikarz, publicysta,
Marian Glinka, polski aktor, kulturysta (zm. 2008)
1949 – Janusz Wiśniewski, polski reżyser teatralny, scenograf, grafik, plakacista

1961 – Diana Spencer, księżna Walii, działaczka społeczna (zm. 1997)

1964 – Tomasz Sobieraj, polski prozaik, poeta, eseista, krytyk literacki, fotograf

1977 – Liv Tyler, amerykańska aktorka
1975: Łukasz Zagrobelny, polski piosenkarz, aktor


 

 

KB

Kazimierz Burnat (ur. 1 lipca 1943 r. w Szczepanowicach nad Dunajcem) – polski poeta, tłumacz, publicysta, dziennikarz, animator ruchu literackiego. Jego wiersze przetłumaczono na wiele języków obcych, m.in. na angielski, ukraiński, wietnamski, chiński, mongolski. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Prekursor harcerstwa dla młodocianych przestępców, były żołnierz „Czerwonych beretów”. Był dyrektorem w ZZSD „Polar” oraz kilku spółkach prawa handlowego.Jest współautorem kilkudziesięciu antologii i monografii oraz redaktorem lub autorem posłowi albo wstępów około 40 książek. Tłumacz tomów wierszy: z czeskiego, Śladami cieni (Vĕra Kopecká) i z ukraińskiego, Pogwar dzikiego stepu (Jurij Zawgorodnij). Redaktor pism społeczno-kulturalnych „Bez kurtyny”, „Obok” i innych. Prezes Grupy Literackiej „Dysonans”. Członek Związku Literatów Polskich, w którym pełni funkcję przewodniczącego Głównego Sądu Koleżeńskiego. Od 10.03.2015 jest prezesem Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy

 

 

dan

Daniel Edward Aykroyd (ur. 1 lipca 1952 w Ottawie) – kanadyjsko-amerykański aktor i muzyk, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Bruce’a Beresforda Wożąc panią Daisy.

Pierwotnie planował zostać księdzem. Wstąpił nawet do seminarium duchownego, z którego go wyrzucono. Rozpoczął wtedy naukę na Uniwersytecie Carleton w Ottawie, gdzie studiował psychologię, nauki polityczne i socjologię kryminalną. Wstąpił do uniwersyteckiej grupy teatralnej Sock’n’Buskin, z którą występował przez cały okres studiów.

Po opuszczeniu murów uczelni Aykroyd przyłączył się do trupy Second City Comedy, w której występował, pisał skecze i reżyserował niektóre przedstawienia. W tym czasie poznał amerykańskiego komika Johna Belushiego, który zaproponował Aykroydowi udział w telewizyjnym programie Saturday Night Live. 11 października 1975 stacja NBC wyemitowała pierwszy odcinek tego cyklu – program niemal natychmiast stał się przebojem. W 1980 Aykroyd i Belushi zagrali w filmie, który przyniósł im największą sławę: Blues Brothers. W tym czasie Belushi był już uzależniony od narkotyków, które dwa lata później stały się przyczyną jego śmierci. Po odejściu przyjaciela Aykroyd zrezygnował z udziału w programie Saturday Night Live i zajął się graniem w filmach kinowych. Ma na swoim koncie udział w takich filmach jak: Nieoczekiwana zmiana miejsc, Pogromcy duchów, Szpiedzy tacy jak my. W 1989 w filmie Wożąc panią Daisy Aykroyd zagrał po raz pierwszy rolę niekomediową; otrzymał za nią nominację do Oscara. W 1997 aktor powrócił do telewizji w serialu komediowym Dusza człowiek.

Dan Aykroyd brał udział w nagraniu słynnego przeboju We Are the World supergrupy USA for Africa.

W 1983 poślubił amerykańską aktorkę Donnę Dixon. Mają trzy córki. Jego brat, Peter, jest także aktorem komediowym.

Przyznał się w wywiadzie radiowym, że w wieku dziecięcym cierpiał na łagodną postać zespołu Tourette’a oraz zespołu Aspergera. Jest oburęczny.

Interesuje się UFO, należy do Mutual UFO Network, ma wielką kolekcję książek na tematy zjawisk paranormalnych.

W 1989 wystąpił w teledysku Michaela Jacksona „Liberian Girl” jako policjant.


Di

Diana, księżna Walii, urodzona jako Diana Frances Spencer (ur. 1 lipca 1961 w Park House, Sandringham w Wielkiej Brytanii, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu, we Francji) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako pierwsza żona Karola, księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia z Walii, odpowiednio 2. i 5. osoby w sukcesji do tronu brytyjskiego.

Diana, księżna Walii stała się osobą publiczną w 1980, będąc wymienianą jako potencjalna kandydatka na żonę dla Karola, następcy tronu Wielkiej Brytanii. Ich ślub, mający miejsce 29 lipca 1981 w Katedrze Św. Pawła w Londynie, stał się międzynarodowym wydarzeniem społecznym, określanym jako „bajkowy ślub” lub „ślub stulecia”. W pierwszej połowie lat 90. prasa ujawniła kulisy małżeństwa księstwa Walii, publikując materiały kompromitujące zarówno Karola, jak i Dianę.
W 1992 książę i księżna Walii ogłosili separację, jeden z powodów dla ogłoszenia przez Elżbietę II roku jako annus horribilis. Rozwód orzeczono w 1996.

Zainteresowanie mediów towarzyszyło księżnej zarówno w trakcie małżeństwa, jak i po rozwodzie, doprowadzając pośrednio do wypadku samochodowego w 1997, w którym na miejscu zginęli kierowca Henri Paul i towarzysz księżnej, Dodi Al-Fayed, a ona sama zmarła w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku. Diana pozostawała jednym z najpopularniejszych członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Zasłynęła działalnością dobroczynną i charytatywną oraz zamiłowaniem do mody, które przyniosły jej przydomki Księżnej Ludu oraz Ikony mody.

Uważa się, że księżna swoim działaniem i nagłośnieniem problemu przyczyniła się do podpisania 3 grudnia 1997 roku traktatu w Ottawie, zabraniającego produkcji, gromadzenia, eksportu oraz używania min przeciwpiechotnych.

W przeprowadzonym przez BBC plebiscycie „100 Najwybitniejszych Brytyjczyków” księżna Walii zajęła 3. miejsce.


 

arwen

Liv Tyler (ur. 1 lipca 1977 roku w Nowym Jorku) – aktorka amerykańska. Córka lidera grupy rockowej Aerosmith Stevena Tylera i fotomodelki Bebe Buell. Swoje imię zawdzięcza przypadkowi. Jej matka Bebe Buell (modelka i „dziewczyna miesiąca” Playboya) zobaczyła na okładce jednego z magazynów zdjęcie Liv Ullmann. Spodobało jej się imię i postanowiła nadać je swojemu dziecku. W dzieciństwie Liv mieszkała w Portland, razem z matką i siostrą. Chociaż w jej domu nigdy się nie przelewało, gościły tam takie gwiazdy, jak Elvis Costello, czy Mick Jagger. Do jedenastego roku życia była przekonana, że jej ojcem jest Todd Rundgren – producent płytowy i wokalista zespołu Utopia. W swoje dwunaste urodziny przyjęła nazwisko swojego prawdziwego ojca – Stevena Tylera – wokalisty zespołu Aerosmith. W wieku czternastu lat wyjechała razem z matką, do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę modelki. Udało się – jej twarz zaczęła zdobić popularne w Stanach Zjednoczonych magazyny, takie jak „Seventeen”, czy „Mirabella”. Po roku postanowiła spróbować swych sił jako aktorka. Karierę rozpoczęła występując w teledysku grupy Aerosmith – „Crazy”. Następnie wygrała zdjęcia próbne do niezależnego filmu Jamesa Mangolda – „Victor, syn Dolly”. Potem wystąpiła w obrazie Bruce’a Beresforda – „Zrozumieć ciszę”. Przełomem w jej karierze aktorskiej była rola Lucy w „Ukrytych pragnieniach” Bernardo Bertolucciego. Przyniosła ona Liv nominację do nagrody Young Star Award oraz uznanie krytyków filmowych na festiwalu w Cannes. Teraz było już „z górki”. Zagrała w nostalgicznej komedii Toma Hanksa – „Szaleństwa młodości”, melodramacie Pata O’Connora – „Abbottowie prawdziwi” oraz w superprodukcji Michaela Baya – „Armageddon”. W latach 2001 – 2003 wystąpiła jako Arwena w trylogii Petera Jacksona – „Władca Pierścieni”, dzięki czemu zdobyła prawdziwą, światową sławę. W 1997 roku magazyn „People” umieścił jej nazwisko na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata.