Codziennik 25 maja…Łucja Prus, Majka Jeżowska, Gabriela Kownacka…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

foto: Majka Jeżowska

25 maja urodzili się:
1886 – Stanisław Łempicki, polski uczony, pisarz (zm. 1947)
1903 – Michał Tyszkiewicz, polski ziemianin, dyplomata, autor tekstów piosenek (zm. 1974)
1923:Jan Świdziński, polski malarz, rzeźbiarz
1931:Włodzimierz Denysenko, polski śpiewak operowy (bas-baryton), Krystyna Kersten, polska historyk, publicystka (zm. 2008)
1935 – Wiesław Janicki, polski dziennikarz radiowy, reporter, publicysta
1942 – Łucja Prus, polska piosenkarka (zm. 2002)
1952:Gabriela Kownacka, polska aktorka (zm. 2010)
1960:Majka Jeżowska, polska piosenkarka, kompozytorka
1980:Michał Skawiński, polski tancerz

Łucja Weronika Prus (ur. 25 maja 1942 w Białymstoku, zm. 3 lipca 2002 w Warszawie) – polska piosenkarka.Zadebiutowała w wieku 20 lat w pierwszej połowie lat 60. Znana jest głównie z licznych występów na polskiej estradzie oraz z tworzenia muzyki do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała z TVP przy produkcjach telewizyjnych i filmowych. Wylansowała takie popularne przeboje jak Dookoła noc się stała, Nic dwa razy, Twój portret, W żółtych płomieniach liści, Walc chopinowski, Tango z różą w zębach. Współpracowała m.in. z Włodzimierzem Nahornym, Jonaszem Koftą, Janem Wołkiem, Agnieszką Osiecką, Alicją Majewską, Jerzym Połomskim, zespołem Skaldowie. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Pierwszym mężem piosenkarki był kompozytor Andrzej Mundkowski. Małżeństwo rozpadło się, a Prus poślubiła Ryszarda Kozicza, menadżera m.in. zespołu Skaldowie, z tego związku miała córkę, Julię.

 

Zmarła na raka piersi. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kwatera 15D) w Warszawie.
Wielokrotnie uhonorowana na Festiwalu w Opolu. Za zasługi dla kultury została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Od 2009 roku w Białymstoku corocznie odbywa się Festiwal Piosenki Literackiej „W żółtych płomieniach liści” im. Łucji Prus.

Pomysłodawcą tego festiwalu jest Piotr-Bogusław Jędrzejczak, a organizatorem – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. W jury na stałe zasiadają niegdysiejsi współpracownicy Łucji Prus: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel i Jan Wołek.

Maria Zofia Jeżowska, znana jako Majka Jeżowska (ur. 25 maja 1960 w Nowym Sączu) – polska piosenkarka, kompozytorka, reżyser.Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Prońko.W 1978 zdobyła nagrodę ZAKR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1979 na Festiwalu w Opolu uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała wyróżnienie za interesującą interpretację wykonywanych piosenek za „Nutka w nutkę”.

Po tym sukcesie wydała swoją pierwszą płytę autorską Jadę w świat, na której znalazły się jej przeboje „Od rana mam dobry humor”, tytułowa „Jadę w świat” oraz „Najpiękniejsza w klasie”. Na Festiwalu w Opolu w 1980 uczestniczyła w konkursie premier, na którym otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”.W 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1982 r. poślubiła gitarzystę Toma Logana i osiadła w Chicago. Była wokalistką zespołu Heat N Serve. W 1984 r. zaśpiewała piosenkę skomponowaną przez męża – „Rats on a Budget”, do której wideoklip wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie był emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.W USA mieszkała do 1993 r. jednocześnie kontynuując karierę w Polsce. W 1987 zdobyła na koncercie premier Festiwalu w Opolu I nagrodę, śpiewając w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Szulcem piosenkę „Czekamy na wyrok”. W 1988 ponownie zdobyła I nagrodę na koncercie premier w Opolu, tym razem za solowe wykonanie piosenki „Edek”.Jej druga płyta autorska Wibracje ukazała się w 1987. W latach 90. XX w. kilka razy prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie.

Gabriela Anna Kownacka z domu Kwasz (ur. 25 maja 1952 we Wrocławiu, zm. 30 listopada 2010 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i telewizyjna, w latach 1999–2008 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.Była córką Ottokara Kwasza (1922−1992) i Izabelli z domu Tumidajskiej (ur. 1923). W 1971 ukończyła III LO we Wrocławiu i zdała maturę. W tym samym roku dostała się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Będąc na pierwszym roku studiów, zagrała rolę Zosi w Weselu Andrzeja Wajdy.

Dyplom ukończenia PWST otrzymała w 1975 z tytułem magister sztuki aktor dramatyczny. W tym samym roku zaangażowała się do Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce Pepsie Pierrette Bruno, w reżyserii twórcy i dyrektora tego teatru Edwarda Dziewońskiego. Występowała też w Teatrze Telewizji: w 1975 zagrała rolę Maggie w sztuce Arthura Millera Po upadku w reżyserii Andrzeja Łapickiego, zaś w 1976 wystąpiła w roli Marysi w sztuce Roberta Thomasa Spółka morderców w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. W 1977 otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Maggie i hrabianki Rity w Trędowatej Jerzego Hoffmana, a w 1979 tytuł „Gwiazdy Filmowego Sezonu” podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie za rolę Anity w komedii muzycznej Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy.W 1978 otrzymała od Erwina Axera propozycję angażu do Teatru Współczesnego w Warszawie, a potem w 1983 od Jerzego Grzegorzewskiego, który tworzył zespół po objęciu dyrekcji Teatru Studio w Warszawie.W latach 1975–1985 była żoną Waldemara Kownackiego. W 1983 urodziła syna Franciszka. W 1998, jeszcze jako aktorka Teatru Studio, zagrała gościnnie w Teatrze Narodowym rolę siostry Dory w Halce Spinozie według Witkacego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Od 1999 była aktorką Teatru Narodowego.Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 22 sierpnia 2005 „za zasługi w pracy artystycznej” została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[2]. W tym samym roku podczas Festiwalu Dobrego Humoru otrzymała statuetkę „Melonika” dla najlepszej aktorki komediowej. W 2006 odcisnęła swoją dłoń na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku.Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju.

W 2004 aktorka zachorowała na nowotwór piersi. Kilkumiesięczne zabiegi chemioterapii i radioterapii dały pozytywny efekt, dzięki czemu mogła powrócić do pracy na planie serialu Rodzina zastępcza.Na przełomie maja i czerwca 2008 nastąpił gwałtowny nawrót choroby i stan zdrowia aktorki bardzo się pogorszył. 9 marca 2009 w Teatrze Narodowym odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód został przeznaczony na leczenie aktorki.Zmarła 30 listopada 2010, po sześciu latach walki z rakiem 7 grudnia 2010 została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Piotr Fronczewski, Gołda Tencer, Ewa Ziętek, Marian Opania, Wojciech Malajkat i inni. Aktor Marcin Hycnar odczytał list pożegnalny w imieniu Jana Englerta – dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie.