Codziennik 9 lipca urodzili się… Bon Scott, Jerzy Skoczylas, Tom Hanks

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 


Urodzili się:

1946 – Bon Scott, australijski wokalista, członek zespołu AC/DC (zm. 1980)

1947 – Mitch Mitchell, brytyjski perkusista, członek zespołu The Jimi Hendrix Experience (zm. 2008)

1948 – Jerzy Skoczylas, polski satyryk, aktor kabaretu Elita

1956 – Piotr Dumała, polski reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik

1956 – Tom Hanks, amerykański aktor

1964 – Mieczysław Szcześniak, polski piosenkarz


 

bon_scott

Ronald Belford „Bon” Scott (ur. 9 lipca 1946 w Kirriemuir, zm. 19 lutego 1980 w Londynie) – australijski wokalista rockowy, członek zespołu AC/DC.

Urodził się w Wielkiej Brytanii, w Szkocji, ale w wieku 6 lat wyemigrował wraz z rodziną do Australii. W wieku 15 lat rzucił szkołę. Pierwszy zespół Scotta to The Spektors, do którego przyłączył się w 1964 roku. Po występach z innymi zespołami (m.in. Fraternity) w 1974 nawiązał współpracę z AC/DC (zastąpił usuniętego z zespołu Dave’a Evansa). Wspólnie z zespołem nagrał 6 albumów studyjnych i jeden koncertowy. Przed wstąpieniem do AC/DC był wokalistą między innymi The Valentines, The Spektors oraz Fraternity. Zmarł 19 lutego 1980 wskutek zadławienia się własnymi wymiocinami po wypiciu ogromnej ilości alkoholu. Bon Scott spoczywa na cmentarzu w australijskim mieście Fremantle.

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 5. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

 

 

JerzySkoczylas_Inkom(1)

Jerzy Skoczylas – ukończył automatykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów poznał Tadeusza Drozdę i Jana Kaczmarka, wspólnie z którymi w 1969 założył Kabaret Elita.

Od lat 60. mieszka we Wrocławiu. Od lat 70. jest redaktorem Polskiego Radia w tym mieście.

Od 1998 sprawuje mandat radnego wrocławskiej rady miasta, początkowo z ramienia skupionego wokół Bogdana Zdrojewskiego komitetu Wrocław 2000 Plus. W kadencji 2002–2006 był przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki oraz wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji i Młodzieży. W wyborach samorządowych w 2006 po raz trzeci został wybrany na stanowisko radnego, tym razem z listy Platformy Obywatelskiej. Ponownie objął funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki, zasiadł też w Komisji Edukacji i Młodzieży. Mandat radnego uzyskał również w wyborach w 2010. Po kolejnej reelekcji w 2014 objął funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej VII kadencji. 20 marca 2015 wystąpił z PO.

 

 


 

 

mietek1

Mietek Szczęśniak – zadebiutował w zespole muzycznym Ikary już jako sześciolatek, potem w zespole Funk Factory, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występ w konkursie Śpiewać każdy może i Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu dał mu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 r. za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im Anny Jantar.

Uczęszczał m.in. do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Studiował od 1987 na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1987 roku zaśpiewał dwie piosenki („Mój Harley Davidson” i „Gdzieś tam…”) w filmie Opowieść Harleya. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór „Dumka na dwa serca” do filmu Ogniem i mieczem. W 1999 reprezentował Polskę podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Przytul mnie mocno”, z którym zajął ostatecznie 18. miejsce. Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim.

18 marca 2006 piosenka Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka „Dumka na dwa serca” wygrała plebiscyt na Najpiękniejszą piosenkę z sercem zorganizowany przez TVP1 i Radio RMF FM przy okazji akcji Serce masz tylko jedno. 30 października 2007 ten sam utwór zdobył Złotą Kaczkę 50-lecia magazynu Film w kategorii Najlepsza piosenka filmowa.

14 czerwca 2006 ukazał się jego teledysk, nagrany wspólnie z Mezo / Tabb, do piosenki „Wstawaj”. Ostatnio występuje jako Miecz Szcześniak. W 2006 roku wydał swoją kolejną płytę pt. Zwykły cud.

W 2007 roku wziął udział w XLIV Krajowym Konkursie Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonał swoją nową piosenkę „Bajka że to ja”. Na tym samym festiwalu wystąpił także wspólnie z Justyną Steczkowską i Kasią Cerekwicką.

Wielokrotnie współpracował z zespołem TGD jako solista. W 2010 roku wziął udział w koncercie związanego z nagraniem najnowszej płyty zespołu: Liczy się każdy dzień (2011).

Śpiewał czołówki w wersji polskiej wielu disney’owskich seriali: Kacze opowieści (stara wersja), Dzielny Agent Kaczor, Chip i Dale Brygada RR. Zaśpiewał w duetach między innymi z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Kayah, Anną Marią Jopek, Lorą Szafran, Edytą Górniak czy Natalią Kukulską. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie, i trzykrotnym laureatem Fryderyków. W 2015 roku wziął udział w 52. Krajowym Konkursie Polskiej Piosenki w Opolu, wraz Edytą Górniak wykonując Dumkę na dwa serca.


 

Tom-Hanks_1Tom Hanks – jego rodzice rozwiedli się, gdy miał pięć lat. Wychowywał go ojciec – kucharz, który wkrótce przeniósł się z Kaliforni do Oakland. Aktorstwem Tom zainteresował się w szkole średniej. Podczas studiów w California State University w Sacramento wystąpił z powodzeniem w studenckiej inscenizacji „Wiśniowego sadu” Antoniego Czechowa. Zwrócił na niego wówczas uwagę reżyser Vincent Dowling, który powierzył mu rolę Grumia w „Poskromieniu złośnicy” Williama Szekspira, w zespole Great Lakes Shakespeare Festival z Cleveland. Hanks z sukcesem zagrał także w innych szekspirowskich inscenizacjach tego zespołu. Za występ w „Dwóch panach z Werony” zdobył nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Cleveland. Został zaproszony do Nowego Jorku, gdzie ponownie wystąpił w „Poskromieniu złośnicy” i zadebiutował w filmie „On wie, że jesteś sam”. Następnie przeniósł się do Los Angeles. Pojawił się u boku Jane Fondy w filmie „Lalkarka”. Wielką popularność przyniósł mu udział w telewizyjnym serialu komediowym „Bosom Buddies”. Pierwszy wielki sukces kasowy odniósł grając w „Plusku”, a za występ w „Dużym” zdobył pierwszą nominację do Oscara. Dwa lata z rzędu zdobywał Oscara za najlepszą rolę męską – za występy w „Filadelfii” (1993, także Złoty Glob i Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie) i „Forreście Gumpie”. Jego pierwszą żoną była aktorka i producentka Samantha Lewes, drugą jest aktorka Rita Wilson. Był producentem i wyreżyserował odcinki serii dokumentalnej: „Z Ziemi na Księżyc”, o programie kosmicznym Apollo, i fabularnej: „Kompania braci”.