Czy Potwór z Loch Ness istnieje?

Czy Potwór z Loch Ness istnieje?


Pewnie każdy z Was słyszał o potworze z Loch Ness zwanym Nessi.  To jedna z najbardziej znanych zagadek, którą zajmują się kryptozoolodzy, czyli osoby zainteresowane istnieniem zwierząt, których życie nie zostało potwierdzona przez naukę. Bez względu na to, czy wierzymy w istnienie potwora, czy nie, sprawa ta jest bardzo tajemnicza. Dziwi już sam fakt, że przez cały rok temperatura jeziora utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, a woda pozbawiona jest rozpowszechnionych w innych zbiornikach bakterii gnilnych, za to obfituje w innego rodzaju organizmy bezkręgowe, które nierzadko występują tylko tam.

Jakie argumenty przemawiają  za tym, że Nessi nie istnieje? Powstało kilka teorii. Najbardziej znane są teorie tzw. mat roślinnych, ruchów tektonicznych wywołujących specyficzne fale lub też po prostu naturalnego i znanego nauce pochodzenia rzekomego stwora. Czym są owe maty roślinne? To zjawisko naturalne jako wyjaśnienie sprawy Loch Ness przedstawił jeden z przeciwników istnienia potwora, dr Maurice Burton. Maty roślinne to zbite, unoszące się na powierzchni wody „dywany” utworzone ze splątanych i gnijących resztek roślinności wodnej. Takie obiekty pływające unoszą się na wodzie, a z biegiem czasu toną. Następnie, za sprawą gnicia, wytwarzają się gazy, które ponownie wypychają matę na powierzchnię. Taki widok można czasami uznać za grzbiet wynurzającego się zwierzęcia.

Następna teoria mówi o tym, że jest inne naturalne wyjaśnienie zjawiska potwora z Loch Ness. Część naukowców spekuluje, że na dnie jeziora znajduje się małe pęknięcie skorupy ziemskiej, być może część uskoku tektonicznego, któremu czasami zdarza się lekko drgać. Takie mini-trzęsienia ziemi mogą wywoływać dziwne fale, pojawiające się często na powierzchni  spokojnej wody. Jedną z takich fal udało się nawet sfilmować ekipie telewizji Discovery, realizującej film o potworze z Loch Ness. Jednak pod powierzchnią wody nie kryje się nic, co można zobaczyć na filmie.

Z biegiem czasu coraz więcej osób zaczyna uważać Nessie za rodzaj maskotki Szkocji, a nie zagadkę zoologiczną, do której należy podejść z naukową powagą. Mimo, że temat potwora z Loch Ness to dla wielu jedynie bajka, sprawa jest na tyle ciekawa i działająca na wyobraźnię, że z pewnością warta jest bliższego zbadania.

IMG_4647 kopia

IMG_4487