Powstanie Wielkanocne 1916 – Irlandia

Easter_1916

Powstanie Wielkanocne. W tym roku przypada setna rocznica rebelii 1916 roku. W całej Irlandii planowane są wydarzenia mające na celu uczczenie tragicznego zrywu niepodległościowego. W RTE (irlandzki odpowiednik TVP) leci kilkuodcinkowy serial „Rebelia”, a New York Times zachęca do przyjazdu do Dublina na uczczenie rocznicy powstania.

Powstanie Wielkanocne 1916 r. było milowym krokiem Irlandczyków do niepodległości. Na dłuższą metę było zwycięstwem, choć jego przebieg był tragiczny i krwawy i zakończyło się całkowitą klęską, po której nastąpiła fala drakońskich represji.

Militarnie rebelia się nie powiodła, ale zwycięzcami moralnymi okazali się powstańcy i ostatecznie Irlandia odzyskała niepodległość.
Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/rejsy/a/sto-lat-temu-w-wielkanoc-irlandczycy-ruszyli-do-powstania,9785697/

W kwietniu zeszłego roku ultramaratonista Bartek Zugaj, uczcił powstańców na swój sposób. W ciągu siedmiu dni (tyle trwało Powstanie Wielkanocne) przebiegł ponad 400 km z Dublina na szczyt góry Carrantuohill. Bartek połączył swoje dwie pasje, Irlandię i bieg. Przyleciał z Polski żeby spełnić swoje marzenie, Easter Rising Project. Każdego dnia pokonywał około 60 km. Cudowna irlandzka pogoda przyprawiła go o przeziębienie, ale to go nie powstrzymało. Ukończył bieg i nakręcił dokument:

Źródło: https://irlandiapopolsku.wordpress.com/2016/01/08/2016-1916-czyli-czego-nie-wiecie-o-easter-rising/

Zdjęcie ilustracyjne:  Dublin – Foto: pl.wikipedia.org