Galeria van Golik – NOC MUZEÓW 2015 z malarstwem Beaty Bigaj

Bigaj
„Beata Bigaj. W świecie polskiej sztuki opanowanym przez pogłądy mnimalistów czy zwolenników sztuki krytycznej, malarstwo eksprsyjne, malarstwo „pełną gębą” musi budzić szacunek za odwagę postawy ale i za pierwszorzędny warsztat. Natomiast patrząc na trendy sztuki współczesnej na świecie, nurt malarstwa figuratywnego, wynikającego z przeżycia, ekspresji artysty jest mocno obecny w sztuce
(choćby wydająca mi się bliska artystce Paula Rego). Jakość prac, postawa i wyraz obrazów Beaty Bigaj daja jej prawo stanąć w pierwszymszeregu tych postaw. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach za granicą, także zyskują duże uznanie odbiorców ( zbiory sztuki figuralnej Muzuem Frissiras w Atenach ) i jestem przekonany o wartości tej sztuki. Artystka multiplikuje figury i ich ruchtak, że odbiorca ma wrażenie jednoczeności różnych sytuacji w tym samym czasie i miejscu.Inspiracja obrazów wykracza poza obserwacje codziennych zdarzeń i ich powielanie. Artystka dokonuje głębokiej transformacji postrzeganej rzeczywistości na rzecz autonomicznej budowy obrazu, w którym autorka napina do granic możliwości przestrzeń, ruch i czas. Rozpiety między tymi ramami obraz powraca niejako i na przekór do źródeł włoskiego futuryzmu: do buntu, ruchu, przyszłości.
Malarstwo Beaty Bigaj podąża drogą emocji ale również eksperymentu, nie zastyga w wypracowanej formielecz konsekwentnie rozwija swoją metodę opisywania świata i docira do coraz to nowych możliwości wyrazowych.”

dr hab. Grzegorz Wnęk
Wydział Malarstwa ASP Kraków 2015

Galeria van Golik Warszawa ul. Berezyńska 27/6 (Saska Kępa)
tel. 0 608 445 000
E-mail: grafik@grafik.com.pl
www.grafik.com.pl
Galeria czynna pn. – pt. 11.00 – 19.00 sob. 11.00  – 15.00
po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.