Gwiazdy nam gotują, a autorka uczy zachowania przy stole

Ggdn

„Gwiazdy gotują dla nas” to niezwykle ciekawa pozycja pani Elżbiety Junosza-Stępkowskiej, w której opowiada nam o swoich spotkaniach z gwiazdami nie tylko srebrnego ekranu. Książka podzielona jest na znali zodiaku. W każdym znaku obchodzi swoje urodziny kilka znanych gwiazd, jak Krzysztof Ibisz, Zygmunt Chajzer, Katarzyna Dowbor, ale i Iga Cembrzyńska, Łukasz Golec, czy Artur Barciś. W sumie 32 gwiazdy, po krótkiej rozmowie wprowadzającej, przedstawiają nam swoje przepisy kulinarne.

Zachęcamy do zakupu tej bestselerowej pozycji (szukajcie w antykwariatach i na aukcjach) i spróbowania dań ze stołów polskich sław.

Jeśli dobrze poszukacie, to będziecie mieli szansę znaleźć danie jednego z naszych blogerów. Zachęcam do poszukiwań.

Póki co, przedrukowujemy, za zgodą autorki, krótką lekcję o zachowaniu się przy stole. Miłej lektury.

Stępk1

Prawidłowo nakryty stół: serwetkę kładziemy zawsze z lewej strony nakrycia, rów­nież z lewej strony stawiamy talerzyk na pieczywo, a na nim nożyk do masła. Pamiętajmy, że bardzo zlym obyczajem jest opieranie łokci na stole – siedźmy tak, jak Ania i Paweł. Mówienie „smacznego” jest w złym tonie.

Stępk.3

Podczas jedzenia serwetka powinna leżeć na kolanach.

Stępk. 2

Z kromki lub z bulki odrywamy mały kawałek, smarujemy go masłem i wkładamy do ust. Nie­dopuszczalny jest sposób jedzenia, jaki demonstruje Paweł.

ST4

Gdy używamy noża i widelca, widelec zawsze trzymamy częścią wy­pukłe do góry – również w czasie nakładania jedzenia. Paweł trzyma widelec nieprawidłowo. Łokcie zawsze trzymamy przy sobie!

ST6

Dania miękkie: naleśniki, pierogi, mielone mięsa, omlety i inne jemy wyłącznie widelcem, trzyma­nym częścią wypukłą do dołu. Talerzyk z dodatkami do takich dań stawiamy z prawej strony. Ania niepra­widłowo je naleśniki, Paweł – dobrze.

ST.5

Talerz z zupą zawsze odchylamy od siebie. Ania – źle, Paweł – dobrze.

 

 

st7

Gdy do jedzenia używa­ny będzie nóż i wide­lec, sałatkę stawiamy z lewej strony. Uwaga! sałatkę nakładamy na wypukłą część widel­ca – nie tak, jak Paweł. Ania je łososia, dlatego używa specjalnych sztućców do ryb.

st8

Ania skończyła jedzeni, dlatego ułożyła sztućce równolegle. Paweł na chwilę przerwał, więc je skrzyżował.

ST9

Po posiłku nigdy nie odstawiamy tale­rza, jak to zrobił Paweł – bierzemy przykład z Ani.

 

Obserwuj Anna Młochowska:

Ostatnie wpisy