Improwizujący Chopin


Chopin powszechnie kojarzy się z fortepianem i muzyką klasyczną, ale nie od dziś wiadomo, że był on wybitnym kompozytorem z wyczuciem, które pozwalało mu muzyką malować i przekazywać swoją wrażliwość szerzej. Taki dar mają osoby, które nie polegają tylko na zapisie nutowym. Taki dar posiadają artyści potrafiący wyrazić własne muzyczne zdanie i przekazać emocje towarzyszące im podczas wykonywania muzyki. Chopin był jednym z wybitnych, którym improwizacja muzyczna nie sprawiała kłopotów. Są kompozytorzy tworzący muzykę tylko na fortepian, są tacy, którzy specjalizują się w dziełach na orkiestrę, ale są też ci, którzy na podstawie zapisu nutowego „tu i teraz” tworzą coś unikalnego.

W muzyce Chopina słychać warsztat kompozytorski, pianistyczny, ale i wielkie emocje. Jaka szkoda, że nie zachowały się z tamtych czasów nagrania DVD z koncertów – moglibyśmy rozkoszować się nietypowymi, oryginalnymi interpretacjami, które z pewnością za każdym razem były inne. Dla smutasów – oczywiście wiadomo, że nie mogły zachować się nagrania DVD, ponieważ nośnik ten powstał w 1995 roku.

Nie dane nam będzie posłuchać Fryderyka na żywo, ale 3 września będziemy mieli okazję wysłuchać innego wybitnego pianisty, Artura Dutkiewicza. Koncert z cyklu „Dziesięć spojrzeń na Chopina” odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury o godzinie 19:00.

Co miesiąc możemy zapoznać się z innym zagadnieniem dotyczącym wybitnego artysty. Tym razem tematem przewodnim wykładu poprzedzającego koncert będzie „Chopin improwizator”, a prelekcję wygłosi krytyk muzyczny Andrzej Sułek.

Koncert będzie świetną rozgrzewką dla wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 1 i 2 października otworzą  go koncerty inauguracyjne, żeby płynnie przejść do ekscytujących dla wszystkich zainteresowanych przesłuchań konkursowych (3-16 października).

Przy okazji koncertu naszego wybitnego jazzmana Artura Dutkiewicza warto wspomnieć o innych improwizujących na temat Chopina muzykach. Wydaje się, że wszystko, co w jazzie najlepsze, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale co powiecie na mieszankę jazzu i słowiańskiej wrażliwości? Spójrzmy więc tym razem na wschód. Z Rosji pochodzi znana kompozytorka i pianistka, Lena Ledoff, która od 1994 roku mieszka i bardzo aktywnie koncertuje w Polsce. Urodziła się w St. Petersburgu i ukończyła Akademię Muzyczna w Woroneżu (fortepian).

Nagrała dwie płyty poświęcone muzyce Chopina – w 2010 roku „My sweet Fryderyk” oraz „Komeda – Chopin – Komeda” (2011).

lena


„Ballada” Chopin-Ledoff-Komeda

Innym pianistą ze wschodu (tym razem z Kijowa), który poza kompozycjami własnymi i repertuarem obejmującym dzieła Chopina, zajmuje się również jazzową improwizacją, jest Konstanty Vilensky. Jego talent podziwiać mogliśmy w tym roku w Mielcu na koncercie zatytułowanym „Chopin klasycznie i na jazzowo”, gdzie pianista zaprezentował Wariacje na temat Chopina na trio jazzowe i orkiestrę kameralną.

 

vilensky

 

A teraz posłuchajcie „Preludium” F.Chopina w wykonaniu Konstantego Vilensky’ego:

Jak widać muzyka Chopina jeszcze długo pozostanie ponadczasową inspiracją dla wielu wybitnych artystów.

 

foto: dks.art.pl vilensky.com.pl flickr.com

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.