Inne pomysły na Walentynki


Już tylko jeden dzień dzieli nas od święta wszystkich zakochanych. Walentynki nie są świętem nowym, bo obchodzone było ono już w średniowieczu, w Polsce przyjęło się jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Mimo już dość długiej obecności w naszym kraju, święto zakochanych nadal przez wielu uważane jest za „amerykańskie” w tym negatywnym znaczeniu i przede wszystkim komercyjne.

Firma Durex, wytwarzająca produkty między innymi dla zakochanych, zajmuje się również badaniami dotyczącymi sfery seksualnej i emocjonalnej człowieka. Najnowsze sondaże przeprowadzone wśród 2000 mieszkańców Wielkiej Brytanii dotyczyły ich podejścia do dnia świętego Walentego. Zaskakujące dla niektórych mogą być wyniki – 40% pytanych stwierdziło, że Walentynki są po prostu banalne!
Wydawać by się mogło, że społeczeństwa z krajów zachodnich uwielbiają hucznie świętować takie wydarzenia. Badania wskazują jednak, że aż 64% dorosłych Brytyjczyków nie spodziewa się po tym dniu niczego niezwykłego, ponieważ konsumpcyjna kultura przyzwyczaiła już do konieczności przeżywania 14 lutego w jedynie słuszny, romantyczny i wymagający wydatków sposób.

Ponad 50% kobiet jest zawiedziona dostając tradycyjny, jak się okazuje także coraz bardziej banalny, prezent od swoich ukochanych. Domyślacie się już, o co może chodzić? Tak, o żywe kwiaty. 7 na 10 pań wolałoby dostać coś zupełnie innego. 38% kobiet stwierdziło, że kupowanie ciętych kwiatów to najzwyklejsza strata pieniędzy, a aż 70% ankietowanych marzy o czymś, co będzie trwałe, a nie jedynie postoi kilka dni w wazonie.

Dla wyjątkowo znudzonych Walentynkami pozostaje propozycja z rodzaju tych ekstremalnych. Wystarczy wybrać się w najbliższą niedzielę do Pakistanu, konkretnie do miasta Kohat w rejonie Khyber Pakhtunkhwa na północy kraju. Lokalna policja ma nakazane nie dopuścić do sprzedaży okolicznościowych kartek i upominków. Administracja dystryktu wydała oświadczenie informujące, że samo obdarowywanie się nie jest niczym złym, ale łączenie go z konkretnym dniem może prowadzić do religijnych problemów.

Jeżeli komuś to nie wystarczy, wówczas kilka tysięcy kilometrów dalej na wschód, w Kambodży można zetknąć się oko w oko z nowymi rozporządzeniami rządu wydanymi specjalnie na Walentynki. Tamtejsze ministerstwo edukacji ostrzega młodych obywateli, by 14 lutego wyjątkowo dbali o swoją godność i nie ulegali żadnej presji, która mogłaby zszargać ich dobre imię. Tak na wszelki wypadek, gdyby młodzieży wśród serduszek, misiów i wszechobecnej czerwieni atmosfera święta zakochanych miała uderzyć do głowy.


Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.