Jak wywierać wpływ miłością?

Jak wywierać wpływ miłością?

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Co zrobić, by skłonić kogoś do wyświadczenia nam przysługi? Okazuje się, że nie musimy wcale uciekać się do skomplikowanych sztuczek perswazji. Wystarczy wywołamy w danej osobie skojarzenie z miłością.

Psychologowie przekonują, że miłość ma ogromną siłę perswazji. Francuscy psychologowie Jacques Fischer-Lokou, Lubomir Lamy i Nicolas Gueguen przeprowadzili niedawno ciekawe badanie. Zatrzymywali samotnych przechodniów na ulicy i proponowali im udział w ankiecie. Prosili, by przypomnieli sobie oni jakąś miłosną historię lub piosenkę, które odegrały ważną rolę w ich życiu. Kilka minut po zakończeniu ankiety do tych samych przechodniów podchodził inny badacz i pytał o drogę. Ci z przechodniów, których myśli skierowane były wcześniej w stronę miłości byli bardziej uczynni i poświęcali więcej czasu na wytłumaczenie drogi pytającej osobie.

W innych badaniach Gueguen i Lamy udowodnili, że samo użycie słowa  „miłość” w treści apeli charytatywnych może skutkować dużym wzrostem darowizn. Gdy na puszkach na datki badacze zamiast słowa „pomoc” umieścili słowo „miłość”, datki wzrosły o 90 procent.

Siła perswazji jaką jest miłość może przynieść korzyści także właścicielom restauracji. Przeprowadzono badanie, w którym kelnerzy kładli rachunki na trzech różnych talerzykach: okrągłych, kwadratowych i w kształcie serca. Okazało się, że klienci, którzy dostawali rachunek na talerzyku w kształcie serca, dawali napiwki o 17 procent wyższe niż ci, którzy dostawali rachunek na talerzyku w innym kształcie.