Lawendowe pola


Jeżeli szukacie niebanalnego miejsca na wyjazd, a brak czasu nie pozwala Wam planować podróży do innego kraju, warto wybrać się do Nowego Kawkowa.

W niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Ostródy i Olsztyna trafiamy na pola lawendy. Widok jest niezwykły, ponieważ ta piękna roślina nie występuje u nas w stanie dzikim. Przybyła na specjalne zaproszenie twórców jedynego w Polsce muzeum poświęconego właśnie jej. Lawendowego Muzeum Żywego w Nowym Kawkowie.

Niektórzy mówią, że czują się tam jak w Prowansji. Inni podkreślają, że miejsce ma czar i atmosferę wsi, której już próżno szukać w innych regionach kraju. Stworzono je w ubiegłym roku, a na sukces złożyło się ponad 600 osób. Środki na muzeum zbierano za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl, w formule tzw. crowdfundingu. Zdarzało się, że niektórzy internauci wpłacił nawet po kilka tysięcy złotych na poczet lawendowego siedliska.

Warmińska lawenda z Nowego Kawkowa jest pierwszą polską plantacją tej rośliny na taką skalę. Placówka oferuje warsztaty etnograficzne, rękodzielnicze. Uczy robić z lawendy miód, wsłuchiwać się w jej delikatny szum i znajdować wyciszenie w krainie pełnej niecodziennego aromatu.

Kolejne pola lawendy można znaleźć m.in. w Wieluniu (położonym między Sieradzem a Kluczborkiem), w okolicach Płocka oraz pod Lublinem. Więcej informacji na mapce: http://polskalawenda.pl/images/podstrony/mapa_big.jpg

lawenda2

lawenda1

foto: http://turystyka.wp.pl/,

        http://www.frrl.org.pl/,

        http://architektura.muratorplus.pl/

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.