Śmiercionośna moc długopisów


Na wielu malutkich, kilkucentymetrowych figurkach i zabawkach widnieje ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, jakie mogą nieść za sobą, gdy trafią w niepowołane ręce. A dokładniej w rączki. Zdajemy sobie sprawę jak niebezpieczne dla dzieci są maleńkie elementy. Szkraby na początku swojego rozwoju świat poznają poprzez wkładanie przedmiotów do buzi, stąd tak ważne jest, żeby w ich dłoniach znalazły się odpowiednio duże, a co za tym idzie – bezpieczne zabawki.

Zatem lepiej niektóre chować przed dziećmi aż te trochę podrosną. Jednym z przedmiotów, z którymi dzieci często doświadczają bliskiego spotkania jest kredka. Często słyszy się o mitycznych już niemalże kredkach w nosach.

Okazuje się, że czasem dorośli potrafią być jak dzieci. Trudno jest znaleźć wiarygodne statystyki odnośnie śmiercionośnej mocy długopisów. Ciężko jest uwierzyć w informacje wskazujące nawet na 100 ofiar długopisów rocznie w USA, można jednak łatwo odnaleźć szczegółowe opisy przypadków śmiertelnych spowodowanych zadławieniem się pokrywką od długopisu właśnie. Dławią się zarówno dorośli jak i dzieci.

Wypełnianie dokumentów lub odrabianie lekcji może być bardzo żmudne, często bezwiednie nawet długopis ląduje w naszej buzi – i już coś się dzieje! Taka szalona rozrywka jest jednak dość niebezpieczna. Dlatego zwróćcie następnym razem uwagę czy w długopisie, którym piszecie nie znajduje się dziurka w pokrywce. Firma BiC w swojej ofercie posiada długopisy z takim właśnie otworkiem. Na pierwszy rzut oka nikomu niepotrzebnym, prawda? Jednak po wielu przypadkach zadławień skuwkami stworzono taki otwór – dzięki niemu nawet w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia istnieje szansa na przeżycie. Pokrywka nie zablokuje bowiem dróg oddechowych całkowicie, będzie szansa na dostarczenie tlenu do organizmu – w mniejszej ilości, ale wystarczająco, by móc szybko zgłosić się po pomoc do lekarza.

 

 

 

 

foto: ro.wikipedia.org


 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.