Moda na psychologa

Moda na psychologa

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Bez wątpienia kiedyś ludzie wstydzili się mówić o tym, że chodzą do psychologa. Taka wizyta była błędnie kojarzona z leczeniem zaburzeń psychicznych, których powinniśmy się wstydzić. Jednak postrzeganie wizyt u psychologa powoli się zmienia. Na tego rodzaju pomoc decyduje się coraz więcej Polaków. Ludzie nie wstydzą się już o tym mówić, a nawet staje się to modne. Wizyta u psychologa jest już słusznie kojarzona z posiadaniem jakiegoś problemu, z którym nie potrafimy sobie poradzić, a nie tak jak kiedyś – z zaburzeniem psychicznym. Coraz popularniejsze staje się także korzystanie z usług coacha, który ma pomóc nam zrealizować swoje cele, wydobywając z nas mocne strony.

„Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że moje życie to równia pochyła, a pomoc i starania przyjaciół niestety do mnie nie przemawiały. Dlatego porada przyjaciółki, żeby udać się do specjalisty wydała mi się w końcu jedynym rozwiązaniem” – mówi Agnieszka, 24-letnia studentka, która przez ponad rok starała się pokonać  depresję. Dopiero pomoc psychologa pomogła pozbyć się problemu.

Dlaczego coraz częściej, gdy nie radzimy sobie z problemami, chodzimy po poradę do psychologa, a nie do bliskich nam osób? Otóż jest kilka powodów. Po pierwsze, często o naszych problemach bliscy w ogóle nie widzą. Albo nie chcemy ich martwić, albo zwyczajnie się wstydzimy. Natomiast fakt, że słucha nas ktoś obcy, działa na korzyść. Nie tylko jest osobą obiektywną, ale może zwrócić nam uwagę na rzeczy, których do tej pory nie dostrzegaliśmy. Po drugie, wykształcony psycholog z doświadczeniem zawodowym daje nam gwarancję fachowej pomocy, a świadomość, że jesteśmy pod czyjąś opieką, dzielimy swoje problemy z profesjonalistą, sprawia, że czujemy się lepiej, gdyż zrzucamy z siebie część odpowiedzialności. Do psychologa można przyjść praktycznie ze wszystkim. Najczęstszą przyczyną wizyt są problemy w związku, przygnębienie, rozstania czy konflikty z bliskimi. Wiele osób myśli pewnie, że do psychologa chodzi się po poradę. To błędne rozumienie, gdyż  psycholog rad udzielać nie może. Terapeuta poprzez umiejętnie zadawane pytania ma pomóc nam w uświadomieniu sobie przyczyny swoich zachowań, lepszemu rozumienia własnych emocji i uczuć, a co za tym idzie – pomóc nam w podjęciu przez nas samych najlepszej decyzji. Pomoc psychologiczna to wspólne dochodzenie do przyczyn sytuacji, w której się znaleźliśmy. Bo tak naprawdę często dojście do sedna sprawy powoduje, że zaczynamy działać inaczej, starając się nie popełniać tych samych błędów. Skuteczność wizyt u psychologa zależy w dużej mierze od tego, na ile sami jesteśmy gotowi na współpracę, na niewygodne prawdy, a przede wszystkim na chęć pracowania nad sobą.

Polacy coraz częściej korzystają z usług psychologicznych, a związane jest to z ogólnym trendem do podnoszenia jakości życia, a także rozwoju osobistego. Niektórzy uważają, że moda na psychologa przyszła do nas z zachodu, gdzie regularne wizyty u psychologa są równie niezbędne i normalne jak chodzenie do fryzjera, dentysty czy kosmetyczki. Terapeuta zamienia się w wyrocznię, a niektórzy warunkują swoje działania od jego zdania. Od psychologa można się nawet uzależnić, a to duże niebezpieczeństwo, gdyż ludziom wydaje się, że sami już nie są w stanie rozwiązać swoich problemów. Dochodzi do tego, że konsultują z psychologiem każdy ruch.

Osobiście uważam, że terapia może być bardzo pomocna, w niektórych przypadkach wręcz niezbędna. Kiedy mamy bałagan w sobie i musimy się na nowo poskładać, kiedym zbyt długo nie radzimy sobie z rozstaniem, kiedy mamy problem z emocjami, alkoholem, agresją, niechęcią do życia i wiele, wiele innych, jednak… nie ze wszystkim biegałbym od razu po pomoc do psychologa. Są problemy czy gorsze okresy w naszym życiu, kiedy by zapomnieć o zamartwieniach, wystarczy spędzić czas w dobrym towarzystwie, umówić się na kawę z przyjaciółką. Może pomóc także wyjazd na wakacje czy porządny wycisk na siłowni. Na pewno każdy z Was ma jakieś sposoby na poprawienie humoru. Polecam ich szukać i z nich korzystać, zanim wybierzecie się do psychologa.