Muzyczne pozdrowienia z Tucholi

opublikowane w Najnowsze Wpisy | 0

Z radością informuje, iż Maestro Piotr Grzywacz skomponował  muzykę do Ballady o Gochach Marka Kozłowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć słowa tej Ballady publikowane na łamach magazynu Naji Goche a także ponownie przedstawić sylwetkę Piotra Grzywacza,(przez żonę „GOCHA”) korzystając z biogramu również publikowanego w NG /tz/.

Pozdrawiam serdecznie z Tucholi. Przesyłam tez w załączeniu niespodziankę.

Marek Kozłowski i Piotr Grzywacz /sygnały myśliwskie/ związany z Borowym Młynem przez żonę z Żmuda-Trzebiatowskich z Wierzchociny.

„O Gochach ballada”

-Na Bytów od Chojnic
Biegnie stara droga…
-Pozostań na Gochach!
Zdążysz do Bytowa.

Ref.
Gochy. Och te Gochy,
Kawałek Pomorza….
-Tam są BORY stare
-I czyste jeziora.

-A w Borowym młynie
Bociania rodzina,
Na starej remizie
Swój koncert zaczyna!

-Są „boćki”, to dobrze…
Są i dobrzy ludzie,
Którzy żyją pięknie
Z przyrodą w symbiozie!

-Przed kościołem lipa
Ramiona rozkłada…
-Pod drzewem ławeczka,
Każdy chętnie siada!

-Gościu siądź pod lipą,
Odpocznij tu sobie…
Tu ludzie się modlą,
Dobrze to, to dobrze!

-Toń jeziora modra
Niekiedy zielona.
-Prawie że mistyczna
Toż to Gochów GWIAZDA!

-Na spokojnym niebie
Gwiazdy fest mrugają.
A wody jeziora
im odpowiadają.

-Strumyk od jeziora
swoje wody toczy.
Śmiało meandruje,
Można w nim pobrodzić.

-Dalej Wierzchocina
Sosnami pachnąca.
Tam mieszka dziewczyna
Wdziękami słynąca…

*
Piotr Grzywacz…o sobie!

(1)„…Jestem myśliwym. należe do Koła Myśliwskiego nr 142 „Słonka” w Woziwodzie. Najchętniej biorę udział w polowaniach zbiorowych. Jestem członkiem komisji kultury Okręgowej Rady Łowieckiej.

(2). „…Moi synowie również połknęli bakcyla muzyki myśliwskiej Starszy Karol poszedł w moje ślady. Zaczynał jako kilkuletni chłopiec i gra do dzisiaj. Studiuje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i szefuje zespołowi sygnalistów. Bardzo mi pomaga przy organizacji Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej, zajmując się stroną informatyczną. Młodszy Paweł również grał na sygnałówce. Teraz ma 17 lat i uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Spale. Od niedawna gra w I lidze. Jego trenerem jest Grzegorz Ryś. W tej chwili nie ma czasu na grę na rogu, bo zajmuje się karierą sportową.

(3) „…Muzyka myśliwska stała się pasją rodzinną. Możemy o tym dyskutować i radzić sobie wzajemnie. Również moja żona chętnie bierze udział w imprezach myśliwskich i przeglądach muzyki myśliwskiej. Ma w tym gronie wielu znajomych.

(4) „… W moim domu rodzinnym były tradycje muzyczne. Moja mama zawsze lubiła śpiewać. Do dzisiaj, a ma już 83 lata, przechowuje swój zeszyt z piosenkami, w którym znajdują się również stare pieśni myśliwskie. Ojciec w wolnym czasie grał na małym akordeonie, był samoukiem. Również mój starszy brat grał świetnie na akordeonie. Jako uczeń Szkoły Podstawowej w Łąkorzu śpiewałem w szkolnym chórze. Moja siostra również w nim śpiewała, a brat akompaniował na akordeonie.

(5) „…Z muzyką myśliwską zetknąłem się po przyjściu do Technikum Leśnego w Tucholi. Gdy na rozpoczęciu roku szkolnego usłyszałem szkolną orkiestrę, moim marzeniem było w niej grać. Kiedy ogłoszono w szkole nabór nowych członków, natychmiast się zgłosiłem. Orkiestrę prowadził Zbigniew Sampławski, który był świetnym pedagogiem. Grałem na trąbce i na sygnałówce. Ówczesny nauczyciel Czesław Sielicki, założyciel sokolarni, zachęcał członków orkiestry do gry na sygnałówkach. Na początku nie było łatwo, ale nauczyłem się sygnałów myśliwskich. Graliśmy na rządowych polowaniach i na centralnych dożynkach w Płocku. Graliśmy na apelach, na uroczystościach miejskich, na pogrzebach leśników…

(6)””… Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jenot” przy Technikum Leśnym w Tucholi którym kieruje powstał w 1981 roku kiedy to rozpocząłem pracę w tucholskim Technikum Leśnym. Wówczas to sygnały myśliwskie grali członkowie orkiestry szkolnej. Zaktywizowałem sygnalistów i wzięliśmy udział w konkursach. W zespole było kilka osób. Na pierwszym konkursie techników leśnych w 1982 roku zajęliśmy I miejsce.
W bieżącym roku odbyła się już 23 edycja Konkursu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej.
Nadal robimy wiele, żeby tradycja gry na rogu w tucholskim Technikum Leśnym trwała. Oprócz naszego zespołu „Jenot”, jest tu Izba Tradycji Łowieckich, współorganizujemy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. Współpracujemy z Wyższą Szkołą Zarządzania Środowiskiem. Władze uczelni sprzyjają tej współpracy.
HSz: Proszę opowiedzieć o pańskich osiągnięciach w dziedzinie muzyki myśliwskiej.

(7) „…Jestem przekonany, że właśnie Tuchola najbardziej przyczyniła się do rozwoju sygnałów myśliwskich w powojennej Polsce. Obecnie w całym kraju odbywają się konkursy, ale zaczęło się Tucholi. Tu w 1990 roku na konkursie wprowadzono klasy sygnałów myśliwskich w klasach: A, B, C. Po ich wprowadzeniu w konkursach mógł startować nie tylko mistrz, ale również początkujący trębacz. Dzięki temu na konkurs zaczęło przyjeżdżać dwa razy więcej uczniów.

(8) „…Chlubię się moim opracowaniem „Czar myśliwskiego rogu” wydanym w 1997 roku, które oprócz krótkiej historii sygnałów myśliwskich w Polsce zawiera zapis nutowy sygnałów myśliwskich. Następne takie wydawnictwo (zbiorowe) ukazało się dopiero w 2000 roku.
Mam już przygotowaną dalszą cześć tego opracowania..

Piotr Grzywacz z uczniami na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku.   Piotr Grzywacz z uczniami na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku.

(9)”…Uczniowie naszego Technikum są zainteresowani grą na rogu w zespole „Jenot”?

Bierzemy udział programie edukacyjnym realizowanym przez starostwo, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Dla uczniów klas pierwszych zorganizowaliśmy poranek hubertowski, na którym przedstawiliśmy koła kynologiczne, sokolnicze, preparatorskie i sygnałów myśliwskich. Po prezentacji sporo pierwszoklasistów zgłosiło chęć uczestniczenia w poszczególnych kołach. Do mojego koła zgłosiło się 30 uczniów. Cały zespół liczy 40 członków.

Karol Kroskowski Karol Kroskowski

(10) „… Najlepszym sygnalistą w naszym zespole jest Karol Kroskowski, który ubiegłym roku zdobył aż jedenaście nagród w konkursach. Ma wyjątkowy talent – dobrze gra na małym i dużym rogu.

( Za Tygodnikiem Tucholskim nr 44/2007 –red. Hanną Szulwic opracował tz.)

WWW.sygnaly.tuchola.pl

Piotr Grzywacz & Dawid Żywica – „BARKA”
Msza Hubertowska – kościół pw. Bożego Ciała w Tucholi
XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej
Tuchola, 17-18 Lipca 2010