Nowy singiel zespołu Queen


No, już nie taki nowy. Równo 40 lat temu ukazał się singiel „Bohemian Rapsody” zespołu Queen. Mimo obaw wytwórni, która nie była przekonana co do słuszności wyboru „Bohemian Rapsody” na singla promującego płytę „A Night at the Opera”, utwór stał się wielkim hitem i punktem zwrotnym w karierze zespołu.

Piosenka jest o tyle nietypowa, że składa się z trzech różniących się od siebie stylistycznie oraz pod względem tempa części – początek śpiewany a capella, ze skomplikowaną harmonią, kolejna część – minimalistyczna ballada, śpiewana przez Freddiego Mercury’ego, przechodzi wreszcie w część trzecią – najmocniejszą, zawierającą elementy hard rocka.

W utworze jednocześnie prowadzonych jest wiele ścieżek wokalnych, które muzycy zespołu nagrywali po 12 godzin przez kilka dni, uzyskując 200 osobnych partii, które ostatecznie były na siebie ponakładane.

Producentem hitu, który nagrywano przez trzy tygodnie, był Roy Thomas Baker.

A wracając do obaw wytwórni – chodziło o długość piosenki – uważali, że 5 minut i 55 sekund to zdecydowanie za długo jak na utwór, który ma być grany w stacjach radiowych. Takie myślenie oczywiście nie zmieniło się do dziś, jednak przy użyciu sprytu zespół (i wytwórnia) wyszedł z tego obronną ręką.

Mercury przekazał pełną wersję swojemu przyjacielowi, Kenny’emu Everettowi, z londyńskiej rozgłośni Capital Radio, ostrzegając, że kopia jest tylko dla niego. Oczywiście przewidział, że prośba nie zostanie uszanowana – Everett puszczał wielokrotnie fragmenty jak i całość w swoich audycjach, w ślad za nim poszły inne stacje i tak „Bohemian Rapsody” w mgnieniu oka stało się numerem jeden na playlistach w Wielkiej Brytanii.

Nasz dzisiejszy bohater, piosenka z 1975 r. swój wielki powrót zaliczyła w 1992 r., kiedy to została wykorzystana w filmie „Świat Wayne’a”. Jedną z głównych ról grał komik Mike Myers. Nie był pewny ostatecznego efektu i tego, czy zespół nie będzie wściekły za użycie ich wielkiego hitu. Do zespołu dotarły przeprosiny Myersa, a w odpowiedzi komik otrzymał list, w którym zespół dziękuje za wykorzystanie „Bohemian Rapsody”, co było dla adresata wielkim zaskoczeniem.

Poniżej klip z oryginalnym teledyskiem oraz wersja z filmy „Świat Wayne’a”.

 

 

 

 

 

foto: flickr.com

 

 


 

 

 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.