Olimpijski problem


Międzynarodowe organizacje zajmujące się sportem ostatnio przynoszą więcej złych wiadomości niż dobrych. Afery korupcyjne w środowisku piłkarskim, ukrywanie dopingu na masową skalę przez krajowe związki lekkoatletletyczne przysłaniają piękno sportów, które powinny rozsławiać na świecie. Kolejny problem związany tym razem z najbliższymi igrzyskami w Rio de Janeiro wiąże się z materią, której do tej pory nie podejrzewano o złe zamiary.

Ostatni raport agencji Associated Press ujawnia katastrofalny stan brazylijskiej sieci kanalizacyjnej. Sportowcy podnoszą alarm, ponieważ niekorzystne warunki panujące w wiosce olimpijskiej mogą narazić ich zdrowie na poważne problemy.

Na dziewięć miesięcy przed letnimi igrzyskami poziom niebezpiecznych dla człowieka wirusów w sieci kanalizacyjnej wpadających do Zatoki Guanabara przekracza dopuszczalne normy. Sportowcy starają się opracować metody prewencyjne jak częste prysznice czy przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Żeglarze liczą się z występowaniem w specjalnie modyfikowanych kombinezonach z tworzywa sztucznego, które nie przepuszczą groźnych substancji. Dochodziło także do zachorowań wśród sportowców trenujących na tym obszarze przed igrzyskami. Wiadomo jednak, że miasto-gospodarz światowego święta sportu nie powinno stawiać nikogo wobec takiego zagrożenia.

Specjaliści biją na alarm i dają do zrozumienia, że gdyby podobne skażenie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, nikt nie myślałby o organizowaniu tam sportowych zawodów. Plaże zamykano by i przeprowadzano odpowiednie działania zabezpieczające teren. Brazylia do tej pory bagatelizowała problem, jednak po medialnej burzy będzie musiała podjąć konkretne działania. Według danych AP wystarczą jedynie trzy łyżeczki wody z zatoki przy Rio de Janeiro, by z 99 proc. pewnością mówić o zakażeniu. Sportowcy, których konkurencje zaplanowano w Zatoce Guanabara, nie są w stanie uniknąć pełnego zalania wodą.

 

 

foto: flickr.com


 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.