Paski, paski, paski!

Po pierwsze – modne. Po drugie – intrygujące. Po trzecie – drzemie w nich wielki potencjał! Paski, tak częsty wzór na naszych codziennych ubraniach to kopalnia pomysłów. Projektanci na światowych wybiegach od lat czerpią z nich inspirację i zawsze udaje im się zobaczyć w paskach coś nowego, lub użyć ich w zaskakujący sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że paski jak nic innego wpływają na optyczny odbiór naszej figury. Ważne jest, czy są poziome, czy pionowe, znaczenie ma także ich grubość.

Zobaczmy zatem, co przygotował Arthur Arbesser dla Iceberg. Kluczową rolę w kolekcji gra kontrast, a paski podkreślają go jak nic innego! Niebieskie, czarne czy czerwone – zestawione z bielą skutecznie przyciągają wzrok i zapisują się na długo w sferze naszych wspomnień. Budzą marynarskie skojarzenia, a więc oznaczają przygodę i wolność!

iceberg-wiosna-lato-2016-fot-imaxtree

ZAC Zan Posen bez skrępowania łączy poziome i pionowe paski w ramach jednej sukienki. Czy kreacja to wytrzymuje? Jak najbardziej! Okazuje się, że takie zestawienie maskuje wady sylwetki w obrębie brzucha i świetnie wygląda w każdych okolicznościach. Czytelna inspiracja kalifornijskim latem wzbudza w nas ciepłe skojarzenia – oby pomogły przetrwać zimowe chłody!

zac-zac-posen-wiosna-lato-2016-fot-mat-prasowe

Cała w prążki – i to pionowe – a jednocześnie elegancka? Tod’s dowodzi, że możesz taka być. Stylowy garnitur nie tylko nie wygląda jak piżama, ale także robi wręcz odwrotne wrażenie – wiele z nas bez wahania założyłoby go na oficjalne spotkanie. Wszystko dzięki poziomym dodatkom – apaszce i skórzanemu paskowi w spodniach. To one równoważą całą stylizację, nie dopuszczając, by w proponowany look wkradła się monotonia.

tod-s-wiosna-lato-2016-fot-imaxtreeOliver Rousteing, główny projektant Balmain, nawiązał romans z powracającym ostatnio boho. Romans, ponieważ jego kreacje są zawsze bardzo zmysłowe i po prostu sexy – podkreślają kobiecą sylwetkę i długie nogi. Tym razem pionowe paski, opływające ciało modelki jakby bez udziału samej sukienki, układają jej sylwetkę w kuszący kształt, któremu nikt się nie oprze. Złoto dodaje projektowi ekskluzywnego charakteru.

balmain-resort-2016-fot-facebook-com-balmainparis
Może w branży fashion zebra nie jest pierwszym skojarzeniem z paskami, niemniej jednak Char Glover wpadła na ten pomysł. Co z tego wyszło – coś niesamowitego! Zwierzęcy wzór zaskakująco pasuje także do naszych ludzkich kształtów – dzięki niemu wyglądamy egzotycznie, dziko i zmysłowo. Projekt zapewne zrodził się podczas rozważań na temat wielkiego powrotu retro, które od sezonu 2014 ma się coraz lepiej tak w sieciówkach, jak i na paryskich wybiegach. Paski tygrysa również zajęły należne im miejsce we współczesnej modzie. Tajemnicze drapieżniki użyczyły nieco swojego uroku także i nam, a energetyczne połączenie czerni z kolorem żółtym to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wszelkie imprezy i nocne wyjścia.

PicMonkey Collage

Być może doczekamy chwili, gdy paski zawojują zupełnie rynki modowe. Na pewno stać je na to – na skrzydłach doświadczenia i fantazji projektantów paski mogą dolecieć naprawdę daleko. Tymczasem – oglądamy, kupujemy, eksperymentujemy i śledzimy nowości.

Martyna Kursa

Obserwuj Przyjaciele Porthosa:

Tworzymy zespół ludzi zaprzyjaźnionych z Porthosem i chcemy wnosić wszystko co najlepsze tworzenie tej strony. Piszemy o tym co nas inspiruje i interesuje.