Październik 2015

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Premiery teatralne | 0

Wojny-ktorych-nie-przezylam-1-750x480 fot .Monika Stolarska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Monika Stolarska

Teatr Polski w Bydgoszczy od 2 do 10 października zaprasza na 14 edycję Festiwalu Prapremier, którą rozpocznie spektakl bydgoskiego teatru Wojny, których nie przeżyłam Agnieszki Jakimiak i Weroniki Szczawińskiej – tej ostatniej jest również reżyseria ( prapremiera spektaklu miała miejsce 23.09.2015). Dramaturgia Agnieszki Jakimiak, scenografia i kostiumy Daniela Malone. Autorki sztuki zadają pytania : “jak wygląda wojna, której się nie przeżyło? Jak doświadcza się wojny, której się nie przeżyło? Czym jest wojna w czasach, kiedy obraz wojny został zastąpiony przez wojnę na obrazy?”

Poza tym widzowie festiwalu zobaczą jeszcze 14 spektakli Polski, Chorwacji, Niemiec, Libanu, Serbii i Wielkiej Brytanii. Twórcy festiwalu napisali :   Odchodz­imy od rozu­mienia prapremiery jako pier­wszego wys­taw­ienia tek­stu. Chcemy skupić uwagę widzów na nowych jakoś­ci­ach dra­matur­gicznych samych spek­takli, rodzą­cych się na prze­cię­ciu nowych stylów sztuki aktorskiej, tek­stu, fonos­fery i muzyki, architek­tury i wiz­ual­ności, ruchu i tańca, nowych mediów, mate­ri­ałów doku­men­tal­nych i archi­wal­nych, których ory­gi­nalne kom­pozy­cjeniejed­nokrot­nie stanowią o ich wartości dra­matur­gicznej. To właśnie w tym obszarze – „nowych dra­maturgii” – zachodzą naj­ciekawsze zmi­any w europe­jskim i świa­towym teatrze, w nim rodzą się najbardziej wartoś­ciowe zjawiska.

 

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprasza w październiku na premierę Miasta pustych pianin  w reżyserii Leny Frankiewicz. Tekst, konsultacje dramaturgiczne: Mateusz Pakuła, muzyka: Kamil Pater, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Arek Ślesiński. Opis sztuki ze strony teatru: „Zapraszamy do Miasta Pustych Pianin – krainy całkowicie fantastycznej, w której jednak rozpoznają Państwo znajome elementy. Miejsce akcji – las, może dżungla, wielka sala koncertowa czy też muzyczna biblioteka. Czas – taki, w którym rynek skolonizował zarówno rozrywkę, jak i sztukę. Akcja – pełna zwrotów, czasem groźnych i niespodziewanych.

W tym Mieście spotkacie Księżniczkę i Rosomaka – dwójkę włóczęgów bez pamięci i tożsamości, dwa uciekające Pianina, które okażą się być dezerterami z konsumpcyjnego społeczeństwa. Spotkacie też trzy inne Pianina, które by uciec odwagi nie mają, grają zatem muzykę podszytą upiornym kompromisem. Będą tam też prorocy – oświecone Muchomory, no i przede wszystkim zła Czarownica ukrywająca się niekiedy pod postacią Białej Wiedźmy, wraz z jej budzącym noise’owy (hałaśliwy) postrach Pianobotem.

W tej całkowicie fantastycznej krainie, choć niebezpiecznie, na pewno będzie bajecznie.

Antynuda, autoparodia i przede wszystkim zabawa, która tylko jeśli może to ożywa i w powietrze wysadza wszystko co spetryfikowane – to hasła klucze do tej fantastycznej opowieści muzycznej.

Partytura po wielkim muzycznym archiwum dryfuje jednak z prędkością ponaddźwiękową i w pewnym momencie pytania, które postawicie sobie na początku – o wzajemne relacje i interwencje między kulturą niską a wysoką, o to czy lepiej jest być człowiekiem czy instrumentem, zejdą na plan dalszy, a w ich miejsce pojawią się inne: KIEDY OSTATNI RAZ ŚPIEWAŁEŚ I TAŃCZYŁEŚ?”

Jeśli do tego dodam – dla niezorientowanych – że kiedyś Kalisz słynął na całym świecie z powodu produkowanych pianin (Fibiger, Calisia), to znajomy wątek dla kaliskich widzów będzie jasny.
Obsada : Natasza Aleksandrowitch, Zbigniew Antoniewicz, Agnieszka Dzięcielska, Michał Grzybowski, Dawid Lipiński, Wojciech Masacz, Maja Wachowska, Michał Wierzbicki, Lech  Wierzbowski, Tomasz Ratajczak – akompaniament.

Premiera zaplanowana jest na 17 października.

 

Natomiast warszawski Teatr Rampa przygotowuje spektakl dla miłośników zespołu Queen. Premiera Rapsodii z Demonem planowana jest na 30 października.

 

RAPSODIAzDEMONEM_2015_08460x305px

Na niedawnej konferencji prasowej wykonawcy zaprezentowali dziennikarzom dwa przeboje grupy Queen „Don’t Stop Me Now” oraz „Show Must Go One”. A już wkrótce na Dużej Scenie Teatru Rampa z towarzyszeniem grającego na żywo zespołu zabrzmią kolejne hity Queen takie jak „We Are The Champions”, „We Will Rock You”,  „Bohemian Rhapsody”. Twórcy widowiska zmierzą się z legendą tych ponadczasowych przebojów. Co ciekawe właśnie utwór „Bohemian Rhapsody” uznany za najlepszy utwór w historii muzyki popularnej zwrócił ich uwagę na nowatorski charakter samej rapsodii jako gatunku.

„Gdy przyjrzymy się bliżej Bohemia Rapsody – pisze teatr na swojej stronie – zauważymy że ten niezwykły utwór utrzymany w stylu rock opery łączy w sobie całkowicie różne fragmenty – od śpiewanych a capella przez balladę operową aż po partie hard rockowe. Nic dziwnego, że stanowił punkt zwrotny i największe osiągniecie w karierze zespołu Queen.

Rapsodia jako gatunek to zarówno rodzaj pieśni wywodzący się z antycznej Grecji jak i utwór instrumentalny o bardzo swobodnej formie. Pochodzi od słów rapto i ode i może być  tłumaczona jako „tkana muzyka”.  Posiada bardzo dowolną, improwizowaną budowę opartą na różnych motywach. Ta niezbyt często przywoływana forma swobodniejsza niż wariacje na temat, bardzo trafnie określa to, co twórcy Rapsodii z Demonem dokonali, łącząc ze sobą w zaskakujący i ciekawy sposób najbardziej znane przeboje Queen. Być może zatem obok słynnej Błękitnej Rapsodii George’a Gershwina czy Rapsodii Johannesa Brahmsa na alt, chór męski i orkiestrę będziemy mieli pierwszą sceniczną Rapsodię z Demonem na aktorów i orkiestrę.

Jakub Wocial – kierownik Sceny Muzycznej Teatru Rampa – zaprosił do współpracy przy tym projekcie młodych twórców o międzynarodowej sławie i doświadczeniu. Na reżysera wybrał  Michela Driesse – holenderskiego reżysera i aktora tworzącego w Londynie, San Francisco, Singapurze oraz w Niemczech, choreografię powierzył Santiago Bello – uznanemu hiszpańskiemu choreografowi i tancerzowi współpracującemu z Rampą od kilku lat. Kierownikiem muzycznym tego przedsięwzięcia jest Jan Stokłosa, który przygotował również nowe aranżacje najsłynniejszych przebojów zespołu Queen. Wszyscy razem stworzyli pierwszy w Polsce projekt oparty na największych przebojach legendarnej grupy Queen, niezwykłą muzyczno-sceniczną rapsodię – Rapsodię z Demonem.”

Scenariusz: Katarzyna Kraińska, występują: Kuba Molęda, Jakub Wocial, Anna Kędroń, Agnieszka Fajlhauer, Brygida Turowska, Dominika Łakomska, Kamil Dominiak, Sebastian Machalski, Natalia Piotrowska, Barbara Gąsienica-Giewont, Wiktoria Jabłońska, Robert Tondera, Daniel Zawadzki oraz tancerze: Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Nika Warszawska-Ratajczak, Patryk Gładyś, Michał Cyran, Santiago Bello.