Podróż na Księżyc

 

 

Dziś nie o początku szkoły ani o wojennych wspomnieniach. 1 września 1902 roku odbyła się premiera „Podróży na Księżyc”, pierwszego w historii filmu z gatunku science-fiction.

Film był niemy, krótki, ale na swoje czasy prawdziwie rewolucyjny. Opowiada o grupie uczonych, którzy lecą na Księżyc, spotykają jego mieszkańców, wpadają w ich niewolę, szczęśliwie się z niej wydostają i wracają na Ziemię. Bronią na księżycowe stwory okazuje się parasol, niezbędny nawet w kosmicznej podróży. Do historii kina przeszła scena, w której rakieta z naukowcami trafia Księżyc w oko.

Reżyserem i odtwórca jednej z głównych postaci był Francuz, Georges Méliès. Uchodził za czarodzieja ekranu i prawdziwego wizjonera tej sztuki. Jako jeden z pierwszych korzystał z efektów specjalnych, kolorował swoje filmy kadr po kadrze, a także dbał o to, by widz mógł doświadczyć w kinie konkretnej historii, a nie tylko zapisu kilku chwil utrwalonych przez kamerę.

Po wielu latach i zawirowaniach kariery za swoje zasługi dla kinematografii został uhonorowany najwyższym francuskim odznaczeniem, Legią Honorową. Wręczył mu ją sam Louis Lumière, jeden z dwójki braci, twórców kinematografu.

foto: fdb.pl

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.