Uzależnienie – pokolenie pochylonych głów

Uzależnienie – pokolenie pochylonych głów

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Uzależnienie – zastępują nam aparat fotograficzny, budzik, dyktafon, kamerę, a nawet książkę. Korzystamy dzięki nim z portali społecznościowych, słuchamy muzyki, rozmawiamy przez Messengera czy WhatsApp, SMS-ujemy, dzielimy się swoją prywatnością na Facebooku czy Twitterze, wstawiamy zdjęcia na Instagramie, umawiamy się na randki na Tinderze, a nawet… mierzymy ciśnienie. Na ulicach nieustannie widzimy przechodniów z pochylonymi głowami, wpatrzonych w ekrany swoich smartfonów. Wielu z nas nie wyobraża sobie już dnia bez telefonu. Są one obecne w każdej sferze naszego życia i mają coraz więcej funkcji. Pytanie tylko, czy więcej z tego pożytku czy nieszczęść.

smartfony uzależnienie Źródło: pexels.com

 

Nowoczesne technologie bez wątpienia zmieniają nasze życie. Na pewno mają wiele zalet, ale niestety psują kontakty międzyludzkie. Doszło bowiem do tego, że sprawdzamy nasze smartfony nawet podczas spotkań towarzyskich. Okazuje się, że niektórym łatwhttps://vimeo.com/189284870iej jest mówić o emocjach na portalach społecznościowych, niż twarzą w twarz. W tym celu powstała cała gama znaków graficznych, które mają oddawać emocje.Badania przeprowadzone przez firmę Cisco pokazują, że 77% procent młodych Polaków często zanim wstanie z łóżka sprawdza maile, SMS-y i portale społecznościowe na swoich smartfonach. Dwie na pięć osób badanych powiedziało, że jeżeli pozbawiono by ich możliwości łączenia się z siecią poprzez telefon, zaczęliby odczuwać niepokój i przeżywać poczucie straty. Jeśli chodzi o okoliczności używania tych urządzeń,  Pokolenie Smartfonów  nie czuje granicy. Są one bowiem używane wszędzie: w pracy, w szkole, w łóżku, w łazience, podczas posiłków. Około dwie trzecie reprezentantów Pokolenia Smartfonów podświadomie lub w sposób niekontrolowany zagląda do swoich smartfonów w celu sprawdzenia wiadomości mailowych, tekstowych lub mediów społecznościowych. Prawie 70 % respondentów potwierdziło znaczenie aplikacji mobilnych w ich codziennym życiu. Jeśli chodzi o cel ich pobierania, 42% badanych korzysta z nich głównie dla gier i rozrywki, zaś 35 % wykorzystuje je do pracy.

 

smartfony uzależnienieŹródło: pexels.com

 

 

Jak się objawia uzależnienie?

Pojawiają się problemy z koncentracją i ze snem, zaburzenia osobowości, obsesje, lekceważenie innych osób. Nieustanne korzystanie z tabletów lub smartfonów powoduje brak chęci do nawiązywania interakcji z innymi ludźmi. Najpoważniejszy wydaje się zespół zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych – pragnienie sprawdzania co chwilę ekranu telefonu i tabletu. Dr Michael Sinclair, szef medyczny City Psychology Group tłumaczy, że wielu jego pacjentów czuje, że cały czas musi pozostać online, nawet poza biurem. Boją się bowiem utraty stanowiska, mają wrażenie, że świat się zawali, jeżeli natychmiast nie odpowiedzą na jakąś wiadomość.Tacy pacjenci czują wibracje w telefonie nawet wówczas, gdy telefon jest wyłączony. Ten sam niepokój odczuwają, gdy przez chwilę są poza zasięgiem sieci i nie mają dostępu do Internetu. Takie przypadki wymagają już fachowego leczenia.

Sammy Margo ze Stowarzyszenia Fizjoterapeutów w Wielkiej Brytanii zauważa, że nasze ciała nie są przystosowane do takich urządzeń – telefony są zbyt małe, mają zbyt małe przyciski i ekrany, a koncentracja na wyświetlaczu smartfona może skutkować nieprzyjemnościami – od wypadków na ulicy po zaburzenia rytmu dobowego. Eksperyment naukowców z Western Washington University pokazał, że 75% osób używających smartfonów w miejscach publicznych nie zwraca żadnej uwagi na otoczenie. Pisanie SMS-ów czy twittowanie pochłaniało ich do tego stopnia, że nie zauważyli przejeżdżającego obok jednego z naukowców – przebranego za klowna rowerzysty na jednokołowym rowerze. Po opublikowaniu tych wyników lokalne władze w USA próbowały nawet wprowadzić zakaz używania telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Innym poważnym problemem są zaburzenia snu. Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute sprawdzili wpływ podświetlenia ekranu na produkcję melatoniny – hormonu kontrolującego rytm dobowy. Przeglądanie wiadomości na tablecie przez mniej więcej dwie godziny przed snem zmniejsza produkcję tej substancji o jedną piątą. To wystarczy, aby zaburzyć rytm snu i czuwania. Im jaśniejsze podświetlenie ekranu, tym silniejszy ten efekt.

Problem ten dotyka także dzieci. Jestem ostatnim pokoleniem, które wychowywało się na podwórku. Grałam w klasy, w gumę, skakałam na skakance, robiłam „bazy”, budowałam namiot z poduszek i bawiłam się w dom. Moją ulubioną zabawką była Barbie. A  jak wygląda dzieciństwo dzisiaj? Ponad połowa Polaków posiada smartfona, a jedna trzecia tablet. Nie zaskakuje więc fakt, że z tych urządzeń zaczyna korzystać coraz więcej dzieci. Według raportu Common Sense Media, dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić, bez problemu obsługują smartfony, laptopy czy tablety. Inne badania, przeprowadzone na zlecenie firmy Life Proof, pokazują, że dwie trzecie dzieci w Wielkiej Brytanii chętniej bawi się tabletem niż zabawkami.

 

smartfony uzależnienie

Źródło: pexels.com

 

 

Moim zdaniem dzisiejszy postęp technologiczny przynosi nam więcej szkód niż korzyści. Obserwuję ludzi, którzy na spotkaniach zamiast rozmawiać ze sobą, wpatrują się w ekran swoich smartfonów. Obserwuję jak współlokatorzy rozmawiają ze sobą z sąsiednich pokojów przez Facebooka. Coraz więcej osób z mojego otoczenia przyznaje – „jestem uzależniony/uzależniona”. A Wy jak uważacie? Czy według Was rozwój technologii przynosi więcej problemów w społeczeństwie czy korzyści? Uzależnienie?

 

Kapelusze, toczki, stroiki tworzone z pasji!!!