Premiery – Czerwiec

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Premiery teatralne | 2

Pazyryk_carpet.06388a4254274fe42fac6033f132b49a408

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy na 6 czerwca zaplanowana jest premiera Romville Justyny Pobiedzińskiej w reżyserii Elżbiety Depty i ze scenografią Agaty Andrusyszyn.

Punktem wyjścia dla przedstawienia są wydarzenia, które miały miejsce w zeszłym roku w Legnicy, gdy na meczu lokalnego klubu piłkarskiego „Miedź” kolportowano szaliki i smycze z napisem „Łowcy Cyganów”.Nieopodal stoiska stała policja, a następnego dnia w jednym z gimnazjów pojawili się uczniowie ubrani w „sprezentowane” na meczu szale.

Przedstawienie powstaje na podstawie kilku reportaży zebranych w całej Polsce przez reporterkę Justynę Pobiedzińską i reżyserkę Elżbietę Deptę. Pobiedzińska od trzech lat pracuje razem z Magdaleną Kicińską nad książką o polskich Romach, która pod koniec 2015 roku ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne, ponadto pisze dla romskiego kwartalnika „Dialog-Pheniben”. Depta, studentka reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej, tematyką największej europejskiej mniejszości zajmowała się jeszcze na studiach psychologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim – jej praca magisterska dotyczyła tematu edukacji tej społeczności. We współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Romów „Newo Dziwipen” prowadziła także zajęcia teatralne dla dzieci romskich. Historie zebrane przez twórczynie przedstawienia wydarzały się wszędzie: w szkole, na komendzie i w sklepie… Ich bohaterami są nie tylko Romowie, ale także aktorzy bydgoskiego teatru, którzy muszą skonfrontować się z odgrywanymi przez siebie postaciami i historiami, których nie zauważamy, jakby owo „wszędzie” znaczyło „nigdzie”.

W obsadzie: Beata Bandurska, Paweł L. Gilewski, Martyna Peszko, Paweł Peterman, Jerzy Pożarowski, Jakub Ulewicz. Współpraca muzyczna :Cygański Zespół Pieśni i Tańca JAMARO SVETO.

W tym samym dniu, 6 czerwca, w gdańskim Teatrze Wybrzeże na Dużej Scenie odbędzie się prapremiera Raju dla opornych Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy. Przedstawienie powstaje w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia.

W styczniu 2013 r. ten teatr wystawił sztukę Seks dla opornych tego samego autora również w reżyserii Krystyny Jandy. Teraz zaprasza do zobaczenia ulubieńców publiczności Karola (Mirosław Baka) i Barbary (Dorota Kolak) z Seksu dla opornych po upływie kilku lat. Tym razem uczą się rozkładać namiot i żyć na łonie natury. Zajmują się pojęciem szczęścia i wolności razem z siostrą Barbary (Aleksandra Konieczna), nową postacią w historii. Równie zabawną i wzruszającą. Tak opisuje rzecz teatr i dodaje : jeśli Seks dla opornych był rodzajem terapii małżeńskiej, Raj dla opornych jest terapią życia.

Krystyna Janda o spektaklu: „Raj dla opornych jest nie tyle dalszym ciągiem historii Karola i Barbary, co opowieścią o tych bohaterach w innej sytuacji, zajmujących się sprawami palącymi dla wielu: kłopotami z synem i brakiem pieniędzy, emeryturą i nieumiejętnością znalezienia się w nowej sytuacji życiowej. Ten zabawny tekst jest w rezultacie – na końcu, po wyjściu z przedstawienia – gorzki, nawet bolesny. A Barbara i Karol oraz nowa postać, siostra Barbary, Diana, są nam bliscy, podobni do nas i dla nas – czuli. Obserwujemy ich – nasze lęki, śmieszności, nieumiejętności i małości… znajome, przejmujące lękiem i niepokojem. Śmiejąc się z nich, śmiejemy się z siebie. Mili Państwo, zapraszamy Was na komedię, komedię czułą i ludzką. Na zabawny wieczór w teatrze, który potrafi zmienić w życiu wiele.”

Prapremiera: 6 czerwca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże oraz 13 czerwca w Teatrze Polonia w Warszawie.


fantazy_2015__555x800_

A na 19 czerwca w Warszawie Teatrze Powszechny zapowiada premierę Fantazego Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary (scenografia – Robert Rumas).
Na stronie teatru można przeczytać : „Mówi się, że główną polską wadą jest życie przeszłością, idealizowanie minionego świata, który tylko w wyobrażeniach był niedoścignionym wzorem postaw. Juliusz Słowacki w komedii satyrycznej Fantazy dokonuje rozliczenia ze światem zastanym. Akcję osadził na Podolu w początku lat czterdziestych XIX wieku. Losy bohaterów rzucone zostały na panoramę wielkiej historii – czas zaborów i okresu po powstaniu listopadowym. Kontekst burzliwej epoki nie jest tylko sielankowym rysem, ale demitologizuje wyobrażenie o rodzącej się elicie, ukazuje degradację arystokracji jako grupy społecznej. Nie wartości ducha i uczucia, ale pieniądz i wyrachowanie zajmują wówczas pierwszoplanowe pozycje w grze codzienności. „Drugi wieszcz” ironicznie traktuje XIX-wieczne pozy, styl bycia i pogoń za romantycznością. Panorama charakterów w utworze odrysowuje zubożałą szlachtę, oderwanych od rzeczywistego świata bohaterów oraz ostatnich idealistów, którzy poświęcają życie dla godnej sprawy. Utwór, w komediowej tonacji, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji, nie pozostawia złudzeń – jest brutalnym, rozprawieniem się z naszą tożsamością i mitami założycielskimi. Michał Zadara, wczytując się w tekst Słowackiego, podążając za jego słowem, obnaża świat hipokrytów i ludzi małych. Tym samym ujawnia źródła dzisiejszych kompleksów, stereotypów i fobii. To lustro, w którym warto się przejrzeć.”

Zagrają : Karolina Bacia, Paulina Holtz, Anna Moskal, Nela Nykowska, Barbara Wysocka, Mariusz Benoit, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Mateusz Łasowski, Michał Sitarski, Kazimierz Wysota.

P.S. 17 czerwca Teatr collegium Nobilium zaprasza na Miodową, gdzie będzie miało miejsce spotkanie z Marzeną Trybałą.

trybala