Zaproszenia ślubne – przed polsko-irlandzkim weselem


Prezentujemy zaproszenie na polsko-irlandzki ślub i wesele.
Zaproszenie dwujęzyczne, polsko-angielskie trójdzielne stylistyką oddaje
międzynarodowy charakter uroczystości.

Irlandzka ornamentyka, rodzaj czcionki i motyw przewodni – pierścień Claddagh,
którego tradycja do dziś jest na Zielonej Wyspie wciąż żywa – to ukłon w stronę
zagranicznych gości jako, że uroczystość zaślubin i wesele zaplanowano u nas
w kraju, na Pomorzu Środkowym.

Polski akcent to dziewczyna w białej sukni z welonem, trzymająca w ręku bukiet
czerwonych kwiatów.  z irlandzkim narzeczonym ubranym w zielony surdut. Narzeczony w geście
pozdrowienia uchyla cylinder – młodzi tworzą sympatyczną parę 
będącą doskonałą
ilustracją sytuacyjną wydarzenia.
Motyw zaczerpnięto z projektu Magdaleny Szczęsnej https://www.facebook.com/artroomjagodzianka/
http://www.jagodzianka.eu/

zaproszenie_2_3_4_n

Motto Młodej Pary – MIŁOŚĆ NA ZAWSZE – w języku irlandzkim Gra Go Deo, 
zaskakujące swą
lapidarną formą, niesie ze sobą papieskie wezwanie do nieulegania „kulturze
tego, co prowizoryczne”, lecz budowania miłości wbrew utartym schematom,
w czasach, gdy nic nie trwa długo, a
  wszystko zmienia się tak szybko.

Całość dopełnia grafika „symbolicznego szczęścia” wybitnego polskiego
artysty Janusza Golika, 
który jest także autorem projektu zaproszenia.

zaproszenie_5_6

Podejrzyjmy, co na temat zaproszeń ślubnych mówią popularne poradniki internetowe:

Zaproszenia

Pierwszy test ślubnego savoir-vivru. Dlaczego? Bo od nich wszystko się zaczyna. Dlatego, żebyście na początku nie popełnili gafy, rozdajcie je stosunkowo wcześnie – dwa, trzy miesiące przed terminem ślubu. Warto jednak jeszcze wcześniej poinformować zapraszanych gości o planowanym terminie ślubu poprzez  tzw. Save the date.

Taki zwyczaj panuje w krajach anglosaskich i do nas wchodzi wielkimi krokami. Jest to bardzo praktyczne, bo jeżeli ślub planujemy np. w okresie wakacyjnym, na kiedy nasi potencjalni goście z większym wyprzedzeniem planują urlop, rozdanie zaproszeń dwa miesiące przed terminem może okazać się zbyt późne. Żeby nie stawiać więc gości w niezręcznej sytuacji – czy wybrać ślub, czy urlop, dobrze jest wysłać bileciki powiadamiające o terminie ślubu i wesela dużo wcześniej. Bileciki save the date można wysyłać nawet do 12 miesięcy przed planowanym dniem. To z pewnością ułatwi Wam i gościom sprawę.

Zagraniczni goście

Jeżeli na swoje wesele zapraszasz obcokrajowców dobrym zwyczajem byłoby przygotowanie zaproszeń w ich języku bądź w najpowszechniejszym dla każdego kraju języku obcym – w języku angielskim. Ciekawą opcją mogą też być zaproszenia dwujęzyczne polsko-angielskie. Wówczas jeden wzór będziecie mieli dla wszystkich gości, a oni wybiorą sobie którą wersję czytać.

zaproszenie_3_4
Print Print
Dzieci

Jeżeli planujesz na wesele zaprosić dzieci, nie wahaj się zapisać tego w zaproszeniu. Możesz napisać Joanna i Marek Niedzielscy z dziećmi lub Joanna, Marek, Katarzyna i Piotr Niedzielscy, nie będzie w tym nic złego, jeżeli zmiękczysz imiona dzieci wpisując Kasia i Piotruś. Jeżeli nie chcesz, żeby na weselu obecne były dzieci, nie uwzględniaj ich w zaproszeniu. Pamiętaj jednak, że dzieci prócz tego, że dają nam dużo radości, szybko się nudzą. Warto więc, gdy decydujesz się na opcję z dziećmi, zatrudnić animatorkę, czyli osobę, która będzie opiekowała się najmłodszymi gośćmi podczas waszego przyjęcia.

Nazwiska

Jedno z większych faux pas,  jakie możesz popełnić przy wypisywaniu zaproszeń ślubnych to niewłaściwa odmiana nazwisk. Niektóre nazwiska mimo, że są piękne w swej odmianie, bywają bardzo przewrotne, upewnij się więc i dokładnie sprawdź ich pisownię
Pamiętaj też o kolejności. Gdy:
* zapraszamy małżeństwo – zawsze wpisujemy: Joanna i Marek Niedzielscy. Nie ma tu znaczenia, że pan jest naszym krewnym (np. brat, kuzyn);
* pani ma dwuczłonowe nazwisko, piszemy: Joanna Nowak-Niedzielska i Marek Niedzielski 
* zapraszamy parę złożoną z osób niezwiązanych formalnie, kolejność jest następująca: Joanna Kowalska i Piotr Nowak,  nawet, jeśli Piotr Nowak  jest naszym bliższym krewnym czy znajomym;
* zapraszamy ważną osobę, np. naszego dyrektora: Pan Dyrektor/Pani Dyrektor z Małżonką/z Małżonkiem (bez imion małżonków, gdy nie byliśmy nigdy oficjalnie przedstawieni);
* gdy nie znamy osoby towarzyszącej, wpisujemy: Joanna Nowak z osobą towarzyszącą, Piotr Nowak z osobą towarzyszącą;

tlub3

Treść

W treści zaproszenia powinna być po pierwsze informacja kto zaprasza, czyli:

Joanna Nowak i Piotr Kowalski wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić…

Szkoły są różne, zależy to po części od tego, kto finansuje wesele. Ja natomiast uważam, że bez względu na to, czy rodzice partycypują w kosztach, czy nie, miło jest wymienić ich w zaproszeniu.

Kolejny ważny element to oczywiście godzina i miejsce ślubu oraz wesela wraz z dokładnym adresem – jeżeli wesele robimy poza miejscem zamieszkania gości, miło jest dołączyć do środka małą mapkę z informacją jak dojechać do celu.

Bardzo istotna rzecz to informacja czego dotyczy zaproszenie. Czy to jest zaproszenie na ślub ,czy na ślub i przyjęcie weselne. Warto więc dokładnie to określić, żeby uniknąć później nieprzyjemnych sytuacji.

R.S.V.P. (repondez s’il vous plait – proszę odpowiedzieć)

Takie sformułowanie oznacza, że Młoda Para prosi o potwierdzenie obecności. Tutaj powinien pojawić się termin, do którego należy potwierdzić swoją obecność oraz dane kontaktowe: najlepiej numery telefonu do Młodej Pary, ich adresy mailowe (często młodzi tworzą na tę potrzebę jeden wspólny adres, np. kasiaislawek@…pl) lub namiary na osobę, która organizuje wesele, np. konsultanta ślubnego.

Informacja o prezentach

Młodzi bardzo często wybierają wierszyki, mówiące o tym, żeby np. zamiast kwiatów przynieść zabawki, kupony lotto czy wino, czy zamiast prezentów – pieniądze.  Jest to jak najbardziej dozwolona forma i coraz częściej stosowana. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się też listy prezentów ślubnych. Jest to bardzo praktyczny sposób, by uniknąć powtarzalności prezentów i by młodzi dostali to, co chcą. Nie wszystkim się to podoba. No cóż. Można mieć własne zdanie. Prawda jest taka, że prezent powinien komuś służyć, a będzie służył, jeżeli się spodoba. Ja chciałabym, żeby prezent, który daję młodej parze był dla nich przydatny, żeby z niego korzystali i byli z niego zadowoleni, a co mi bardziej ułatwi sprawę niż lista prezentów?

ślub5

Żadne obejrzane w Internecie zaproszenie ślubne nie wydaje Wam się odpowiednie dla Was? Wszystkie są jakieś takie… tendencyjne, obce i mało „wasze”? Spokojnie, mam dla Was rozwiązanie. Zobaczcie, jak łatwo i kreatywnie spersonalizować zaproszenia ślubne.

1. Własny tekst

Każda firma, która przygotowuje zaproszenia ślubne, da Wam jakieś przykładowe teksty do zaproszeń, w które wystarczy wstawić swoje dane, takie jak imię, nazwisko, data i miejsce ślubu – i zaproszenie gotowe. Jednak uważam, że w przypadku zaproszeń warto troszkę się wysilić i stworzyć taki tekst, aby nie był tylko suchym zaproszeniem na wydarzenie, ale oddawał Wasze emocje, Wasze charaktery, ale również charakter imprezy, którą organizujecie. Jeśli jest to impreza tematyczna, to nawet rodzaj czcionki może Wam pomóc nawiązać do tematu przewodniego wesela!
Podobnie sprawa ma się z wierszykami umieszczanymi na zaproszeniach. I nie chodzi mi o rymowanki mówiące co wolelibyście dostać zamiast kwiatów (bo tego na zaproszeniach nie umieszczamy!!!), tylko o krótki cytat, takie wasze motto przewodnie. Czasem jest to coś śmiesznego, czasem doniosłego. Jednak, jeśli nie czujecie się z tym dobrze, jeśli nie jesteście zwolennikami np. patetycznych słów o miłości, to po prostu nie piszcie ich na swoich zaproszeniach i już!

2. Pieczątki ślubne

Pomysł nietuzinkowy, bardzo ciekawy i – co najważniejsze – nieobciążający ślubnego budżetu. Na takiej pieczątce można umieścić np. wasze imiona lub inicjały i datę ślubu, może to być logo waszego wesela, jeśli takie macie lub jakiś symbol waszego tematu przewodniego. Będziecie mieli piękną pieczątkę na drewnianym trzonku i tusz w wybranym przez was kolorze. Gdzie można użyć takiej pieczątki? Można ostemplować samo zaproszenie, koperty oraz wszystkie inne materiały drukowane (tył winietek z nazwiskami gości, podziękowania dla gości, serwetki itp.).

3. Znaczki pocztowe

I to nie byle jakie znaczki, bo np. z waszym zdjęciem! Na zdjęciu można ująć również datę ślubu i wasze imiona, jeśli będziecie chcieli. Takie znaczki są bardzo efektowne i ciężko nie zwrócić na nie uwagi. Co prawda są jedynie ozdobą koperty, ponieważ nie mają wartości opłaty pocztowej, jednak drukowane są na takim samym papierze, jak prawdziwe znaczki pocztowe, mają po bokach charakterystyczną perforację, więc wyglądają bardzo przekonująco!

Zaproszenie ślubne jest to coś, co jako pierwsze wpada w ręce gości, budzi ich ciekawość i sprawia, że oczekują na wesele z niecierpliwością. Dlatego warto troszkę czasu poświęcić na stworzenie zaproszenia na miarę swoich potrzeb i rangi imprezy.

zaproszenie_5_6

Źródło:

www.KacikInspiracjiSlubnych.pl

wesele123.plwesele123.plPieczątki i znaczki ślubne