Przez żołądek do serca?

Przez żołądek do serca?

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Stare powiedzenie mówi, że droga do serca prowadzi przez żołądek. Czy rzeczywiście tak jest? Czy miłość i jedzenie idą ze sobą w parze? Najnowsze badania w tej dziedzinie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Draxel dowodzą, że najedzone kobiety silniej reagują na romantyczne gesty niż kobiety głodne. Odkryto, że u tych pierwszych romantyczne zdjęcia powodują silniejszą aktywację układu nagrody w mózgu.

Wyniki tego badania są sprzeczne z tym, co odkryto wcześniej – mianowicie, że ludzie mają większą wrażliwość na bodźce, gdy są głodni. Jednak w przypadku najnowszego badania, silniejszą reakcję wykazywały głodne kobiety. Naukowcy tłumaczą, że dane te sugerują, iż jedzenie może przygotowywać lub uwrażliwiać kobiety na inne bodźce nagradzające.

W badaniu z 2014 roku naukowcy zaobserwowali, że niektóre partie mózgu u kobiet, będących wcześniej na diecie, znacznie mocniej reagują na sygnały związane z jedzeniem, szczególnie na obrazki pysznych deserów lub tłustych potraw, niż u kobiet będących w trakcie odchudzania lub nieodchudzających się. Na tej podstawie naukowcy uznali, że kobiety, które mają za sobą diety odchudzające generalnie mocniej reagują na wszelkie sygnały nagradzające. Jak mówi badaczka Alice Ely: „Wzór aktywacji sieci neuronalnych w mózgach kobiet z historią odchudzania się przypominał wzór zaobserwowany w badaniach nad sygnałami związanymi z jedzeniem i wskazywał na nakładanie się w mózgu reakcji na bodźce związane z jedzeniem, seksem i używkami”.

foto: bonavita.pl