SZALONA NOC JUŻ DISIAJ – 16 MAJA! MUZEUM MODNIARSTWA I NAPARSTKÓW

opublikowane w Najnowsze Wpisy | 0

Muzeum naparstków1

MUZEUM MODNIARSTWA I NAPARSTKÓW. Dyplomy, pamiątkowe medale, prestiżowe statuetki „Malw”, dawne narzędzia i urządzenia modniarskie oraz damskie nakrycia głowy, które przeszły do historii mody – zajmują pomieszczenia, Manufaktury Kapeluszy Porthos w Warszawie (Rembertów).  Stanowią znakomite tło dla Kolekcji naparstków z różnych stron Europy i świata.

naparstek-11

 

Kolekcja, zapoczątkowana w latach 90. podczas wyjazdów studyjno-turystycznych załogi PORTHOSA „Szlakiem kapeluszy dla biednych i bogatych” do krajów ówczesnej Unii Europejskiej jest systematycznie wzbogacana. Sprzyjają temu liczne podróże handlowe i turystyczne pracowników, przyjaciół i sympatyków PORTHOSA.

Stąd  naparstki z różnych tworzyw i pochodzące nie tylko z krajów europejskich, ale także z innych kontynentów. Zbiór liczy w tej chwili ok. 400 eksponatów.

naparstek-10

Dlaczego właśnie NAPARSTKI? To proste – naparstek to symbol wszystkich zawodów pracujących igłą. Jako narzędzie, naparstki towarzyszą człowiekowi od zamierzchłych czasów. Pierwszy pojawił się zapewne krótko po tym, jak po raz pierwszy człowiek sięgnął po rybią ość, wykorzystał ją jako igłę i skaleczył się w palec.

Czy można wyobrazić sobie świat bez tego przedmiotu?
Kolekcja napartków Porthosa wzbogaca się o kolejne eksponaty. Nasz Armeński przyjaciel, Rafael Hakopdżanian, na stałe mieszkający w USA, pisarz, dramaturg, dziennikarz, kobieciarz ( w jak najlepszym znaczeniu tego ostatniego słowa – czyli prawdziwy mężczyzna, który czerpie inspiracje z podziwu dla kobiet) traktuje Muzeum jak… swoją narzeczoną i co raz otrzymujemy od niego nam prezenty.

Tym razem są to Dwa Ordery. Pierwszy, Order Krojczego Modysty,na którym na kolorowych wstążkach orderu umieszczone są miniaturowe Nożyczki.
Drugi, Order Modysty Szwacza. Na wstążkach orderu błyszczy się miniatura Maszyny Modniarskiej. Ordery z odpowiednimi baretkami nosi się w klapie marynarki, ale Pan Porthos spokojny o swoją orientację seksualną zauroczony trendami mody damskiej przypiął sobie jeden order do kołnierzyka koszuli a drugi do włosów, co uwiecznił foto-komórką red. ( również blogowy ) Kuba Fatalista.

porthos1

 

P3

Powyżej widzicie jeszcze dwa naparstki od Rafaela: kryształowy
– ręcznie  wykonany w Niemczech i porcelanowy z napisem San Francisco.