Sześć uścisków dłoni

Sześć uścisków dłoni

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Czy często zdarza wam się mówić, że świat jest maleńki? Całkiem możliwe, że tak. Naukowy przekonują bowiem, że każdy z nas ma dostęp do innej osoby na świecie przez jedynie 6 uścisków dłoni.

O co w tym chodzi? Jeśli jakaś osoba zna inną bezpośrednio, to jest oddalona od tej osoby o jeden stopień. Jeśli jakaś osoba jest w relacji z inną za pośrednictwem kogoś znanego bezpośrednio to jest oddalona od tej osoby o dwa stopnie i tak dalej. Ilość pośredników między dwiema osobami w całej populacji ludzi na Ziemi nie przekracza sześciu stopni oddalenia.Teorię tę wysnuł Stanley Miligram, który w 1967 roku poprosił 296 ochotników, aby wysłali pocztówkę do konkretnej osoby w Bostonie, a jeśli jej nie znają, aby wysłały tę wiadomość do osoby, która ich zdaniem może znać adresata lub mieć z nim kontakt. Okazało się, że większość listów Milgrama dotarła do adresata po średnio sześciokrotnym przekazaniu kolejnym osobom.

Oczywiście dzisiaj, dzięki internetowi i sieciom społecznościowym można dotrzeć do każdego jeszcze szybciej- poprzez 2 lub 3 stopnie oddalenia. Naukowcy z Universita degli Studi di Milano, którzy przeprowadzili podobny eksperyment na Facebooku stwierdzili, że  średnia liczba znajomych dzielących dwie dowolne osoby na świecie wynosi nie 6, a 4,74. Naukowcy przebadali ogromną grupę, bo aż 721 milionów użytkowników Facebooka, a więc ponad dziesięć procent całej populacji naszej planety. Badanie trwało miesiąc. Komputery analizowały ogromne ilości przykładowych połączeń pomiędzy użytkownikami Facebooka. Okazało się, że średnia liczba pośredników pomiędzy dwiema losowo wybranymi osobami wynosi 4,74. Czy to nie fascynujące, że aby dotrzeć do nawet najbardziej oddalonego od nas człowieka na Ziemi, wystarczy tak niewielka sieć połączeń?