Vincent van Gogh w londyńskiej National Gallery

Vincent van Gogh w londyńskiej National Gallery


Zainspirowana Galerią van Golik w Warszawie na Saskiej Kępie, postanowiłam odwiedzić Galerię Narodową w Londynie, gdzie podziwiać można kilkanaście dzieł van Gogha. Do najbardziej znanych należą „Słoneczniki” oraz „Krzesło Vincenta z jego fajką”.

krzesło słoneczniki karolina

 

Ten holenderski postimpresjonistyczny malarz, dzięki emocjonalnemu oddziaływaniu i kolorystyce swojej twórczości, wywarł ogromny wpływ na sztukę XX wieku. Jest autorem ponad 2000 prac, do których zaliczają się: obrazy, akwarele, rysunki oraz szkice listowe. Van Gogh zaczął tworzyć przed 30 rokiem życia, a jego największe dzieła powstały 2 lata przed samobójczą śmiercią. Mówi się, że choroba psychiczna na którą cierpiał artysta, wywarła duży wpływ na jego twórczość. Nie był doceniany za życia, sławę zyskał dopiero po śmierci. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych malarzy w historii.

Vincent Willem van Gogh urodził się w Groot Zundert w Holandii w 1853 roku. Jego ojciec był pastorem. Vincent miał pięcioro rodzeństwa. W rodzinnym domu spędził pierwsze 16 lat życia, zanim przeniósł się do Hagi. W 1873 roku van Gogh zostaje przeniesiony do filii galerii w Londynie. Tam zakochuje się w córce swoich gospodarzy Eugenie Loyer. Jednak ona, będąc już zaręczona odrzuca propozycję małżeństwa ze strony Vincenta. Van Gogh zostaje przez ojca i wujka wysłany do Paryża. Alienacja i załamanie doprowadziły do utraty pracy w galerii. Po krótkim okresie pracy w księgarni, czując powołanie religijne van Gogh zostaje pomocnikiem nauczyciela w anglikańskiej szkole w Ramsgate  w Anglii, a następnie przenosi się na przedmieście Londynu. Coraz bardziej opanowany religijnymi wyobrażeniami, przygotowuje się do studiów teologicznych w Amsterdamie. Podjęte studia szybko okazują się ponad jego siły. Niefortunne związki z kobietami kończą się kryzysami i depresjami.
W latach 1878-80 pracuje jako kaznodzieja, jednak jego zainteresowanie religią słabnie, powiększa się za to fascynacja rysunkiem. Van Gogh przenosi się do Brukseli, gdzie postanawia zostać artystą. Zamierza studiować anatomię i zagadnienia perspektywy. Jednak problemy finansowe zmuszają go do powrotu do rodziny w Etten. Powstają pierwsze, szerzej znane dzieła jego autorstwa, inspirowane twórczością Jeana-Francoisa Milleta. We wrześniu 1883 r. van Gogh udaje się do Drenthe. Odbywa wędrówki po wrzosowiskach, maluje chłopskie chaty i ludzi. Braki finansowe zmuszają go do powrotu do rodziców, którzy aktualnie mieszkają w Nuenen. Pracuje tu intensywnie, malując 200 obrazów i ok.250 rysunków i szkiców. Wtedy też powstaje kilka wersji „Jedzących kartofle” i serie rysunków przedstawiające tkaczy przy pracy i chłopów na polu. Po śmierci ojca i nieporozumieniach z rodziną, w listopadzie 1885 r. Vincent van Gogh dociera do Antwerpii. Uczęszcza do Antwerpskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po miesiącu studiowania z powodu przepracowania i nieporozumień z profesorami opuszcza Akademię i przenosi się do brata do Paryża. Dzięki bratu van Gogh zaprzyjaźnił się z Gauguinem i Pissarro.Poznaje też Toulouse – Lautrec’a i Johna Russella.
Powstaje w tym okresie przeszło dwieście obrazów, w których widać pewne wpływy impresjonizmu. Obrazy powstają tu w kilka dni, a nawet godzin. Van Gogh maluje niezwykle intensywnie, przede wszystkim proste motywy -okoliczne krajobrazy, własny pokój, nocną kawiarnię,kwiaty w tym słynne słoneczniki. W ciągu tych kilku najbardziej twórczych lat namalował też około trzydziestu autoportretów. Jednocześnie odżywa w van Gogh’u zamysł o wspólnej pracy z innymi malarzami. Wynajmuje Żółty Dom, który chce przekształcić w raj dla malarzy. Paul Gauguin po namowach van Gogha przyjeżdża do Arles 23 października 1888. Wspólne malowanie trwał jednak tylko dwa miesiące.  Po gwałtownej kłótni, Vincent grozi przyjacielowi brzytwą i w stanie najwyższego wzburzenia sam sobie obcina ucho. W wyniku upływu krwi i niepoczytalności umysłowej van Gogh zostaje umieszczony w szpitalu w Arles. W 1889 r. mer Arles otrzymuje petycje od mieszkańców miasta z żądaniem odosobnienia Vincenta i zaryglowania „żółtego domu” – tak też się dzieje. Artysta przenosi się do Szpitala dla obłąkanych. Pod koniec maja van Gogh przyjeżdża do Auvers na północy Francji, gdzie opiekę zaofiarował mu dr Gachet, przyjaciel Camille’a Pissarra, lekarz będący jednocześnie mecenasem artystów. Tam powstaje około siedemdziesięciu dzieł van Gogha: m.in. „Pole ze stadem wron”, obraz uznawany często za ostatnie dzieło malarza.  27 lipca 1890, w czasie kolejnego załamania nerwowego Vincent van Gogh próbuje popełnić samobójstwo. Pożycza rewolwer i na polu strzela do siebie. Próba samobójcza nie powiodła się. Zmarł po dwóch dniach 29 lipca 1890 roku.

national galleryFoto: National Gallery, Londyn

Źródło: http://www.vangogh.fineart24.pl/pl/o-artyscie


 

 • elzbieta

  Znane jest mi muzeum van Gogha w Amsterdamie i polecam wszystkim zainteresowanym tworczoscia tego wspanialego artysty.Muzeum to poswiecone jest sztuce V.van Gogha i czasom w ktorych zyl.Aktualnie znajduje sie tam ponad 200 obrazow mistrza,500 jego rysunkow i 700 listow,jest to najwieksza taka kolekcja na swiecie.
  Wsrod eksponatow van Gogha sa autoportrety van Gogh,slynne sloneczniki,pokoj v Gogh w Arles oraz Pole pszenicy z krukami.Ten ostatni obraz zostal namalowany na krotko przed smiercia Vincenta i przez wielu uwazany jest za jego ostatni obraz.
  W bezposrednim sasiedztwie muzeum w willi gdzie niegdys mieszkal architekt Jan de Bie Leuveling Tjeenk ( 1885-1940) zlokalizowana jest biblioteka muzeum van Gogha.W bibliotece muzeum znajduje sie ponad 24 000 ksiazek i 4 500 tys innych publikacji,takich jak katalogi wystawowe i artykuly prasowe.Gmach muzeum van Gogha zostal oddany do uzytku w 1973r. a w 1999r.zostal wyremontowany i czesciowo przebudowany.Po 10-cio miesiecznej renowacji,otwarcia dokonala Beatrycze-krolowa Holandii.Muzeum rocznie odwiedza prawie 2 miliony turystow,zapraszam wszystkich do tego wspanialego muzem.
  Pozdrowienia
  Elzbieta