Voyager – wiadomość dla kosmitów

80px-Galileo_arrival_at_Jupiter

40 lat temu wystrzelono sondę Voyager 1. Obecnie to najdalej znajdujący się w kosmosie (i co ważne , wciąż działający) obiekt wysłany przez człowieka.

Naukowcy szacują, że jeżeli sondzie nic się po drodze nie przytrafi, za 18 tys. lat znajdzie się ona w odległości roku świetlnego od Ziemi. Obecnie Voyager 1 przemieszcza się z prędkością ok. 17 km/s, rocznie pokonuje 3,5-krotną odległość między Ziemią a Słońcem, tzw. jednostkę astronomiczną.

Na pokładzie sondy znajduje się także złota płyta z rozmaitymi nagraniami, zdjęciami i danymi wysłanymi dla ewentualnego pozaziemskiego znalazcy. Kolekcja muzyki zawiera m.in. utwory Mozarta, Beethovena i Bacha, ale także gruziński chór, jazz Louisa Armstronga, rock and roll oraz blues. Twórcy kompilacji chcieli także kosmitom wysłać jeden utwór Beatlesów, ale nie uzyskali zgody wytwórni. Na pierwszej złotej płycie wysłanej poza Układ Sloneczny są także dźwięki wiatru, startującej rakiety czy szympansa. Polski fragment nagrania trwa 3 sekundy i brzmi: „Witajcie istoty z zaświatów”. Być może kiedyś doczekamy się jakiejś odpowiedzi.

Voyager 1

bezzałogowa sonda kosmiczna NASA, wystrzelona 5 września 1977 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. Na początku lipca 2016 roku sondę dzieliła od Ziemi odległość około 135 au i była ona najdalszym i ciągle działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka. Sygnał wysłany przez sondę w kierunku anten Deep Space Network potrzebował ponad 18 godzin na przebycie tej drogi.

Sondy Voyager wykorzystały technikę przyspieszania w polu grawitacyjnym mijanych planet, co pozwoliło na osiągnięcie dużych prędkości bez konieczności używania paliwa. Voyager 1, wystrzelony 16 dni później niż Voyager 2, wyprzedził swoją siostrzaną jednostkę i pierwszy dotarł do dalszych planet Układu Słonecznego. Asysty grawitacyjne uczyniły z niego najszybszy obiekt wysłany przez człowieka w kosmos.

Pierwotnym celem misji Voyagera 1 było zbadanie Jowisza i Saturna oraz ich księżyców. Po zakończeniu eksploracji planet, główne zadanie stanowi badanie krańcowych obszarów heliosfery oraz pomiar właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej.

Od grudnia 2004 sonda znajdowała się w obszarze płaszcza Układu Słonecznego. W sierpniu 2012 roku Voyager 1, jako pierwsza sonda wykonana przez człowieka, przekroczył heliopauzę i znalazł się w przestrzeni międzygwiezdnej.

Przewiduje się, że zasilanie w energię elektryczną wystarczy do utrzymania funkcjonowania sondy i łączności z Ziemią do około 2025 roku.

foto: flickr.com, en.wikipedia.org

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.