Weekend w Warszawie

Weekend w Warszawie

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

A co ciekawego dzieje się w nadchodzący weekend w stolicy?

Rozpoczęły się już obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ich ramach, w sobotę o 19 odbędzie się Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. O 20 odbędzie się tam koncert, podczas którego wykonywana będzie na żywo muzyka z serialu „Czas honoru” (pojawią się też grający w nim aktorzy).

czas honoru

A w sobotę na placu Piłsudskiego zaśpiewać będziemy mogli sami, w ramach akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. Znajomość patriotycznego repertuaru, choć zalecana, nie jest konieczna. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki, a teksty wyświetlane będą też zna telebimach. Będzie telewizja, może się więc okazać, że zobaczymy siebie potem na ekranie.

Warszawa, 01.08.2013. Kilka tysiêcy osób wziê³o udzia³ w koncercie "Warszawiacy œpiewaj¹ (nie)zakazane piosenki" w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego 1 bm., na Placu Zamkowym w Warszawie. (mgo) PAP/Grzegorz Jakubowski

W sobotę startuje też VIII już Letni Festiwal Nowego Miasta. Przez trzy weekendy, w sobotę w programie koncert plenerowy na ul. Freta i spacer lub gra miejska, a w niedzielę spotkanie dla najmłodszych w Filharmonii Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny odbędzie się Koncert polskich pieśni i melodii ludowych w wykonaniu Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Justyny Stępień, Rafała Grozdewa, Marty Maślanki i zespołu Sabionetta Quartet.

festiwal nowego miasta

A na Starym Mieście, na jego rynku, w sobotę kolejny koncert w ramach innego letniego festiwalu, czyli festiwalu Jazz na Starówce. To oczywiście inna waga, waga ciężka, na staromiejskim rynku występują gwiazdy jazzu z całego świata. W tę sobotę wystąpi tam Shai Maestro Trio z Brooklynu. Lider, pianista Shai Maestro i perkusita Ziv Ravitz urodzili się w Izraelu, a kontrabasista Jorge Roeder w Peru. Słychać to też w ich muzyce, współczesny jazz to jeden wielki eksperyment. Bezpłatne są tylko miejsca stojące, za siedzące w kawiarnianych ogródkach trzeba zapłacić, bo trzeba coś zamówić u kelnera.

jazz_na_starYwce_2015

Znów polecić przyjdzie ciąg dalszy Otwartej Ząbkowskiej. Praga stała się dzielnicą artystów, z powodu niskich czynszów. Ten festiwal to kolejny krok w tym kierunku. A Ząbkowska, gdzie się odbywa i którą festiwal ma w nazwie, to serce Starej Pragi. W sobotę zapowiadają tam kulturalny melanż, i rzeczywiście będzie wszystko: capoiera, Tuwim, Tyrmand i Masłowska. I to jeszcze nie wszystko.

otrw z abkowska

W niedzielę w programie imieniny Anki. Będzie między innymi imieninowy koncert dla wszystkich Anek w wykonaniu jednej z nich, Ani Rusowicz.

Można również polecić Strefę Ciszy w Łazienkach. Jak bardzo przewrotna jest nazwa tego festiwalu, świadczy przewidziany w niedzielnym programie występ zespołu BUM BUM ORKeSTAR (scena czerwona, Trou Madame).

bnum bum orkestar

Z małymi dziećmi możemy wybrać się na Melomaluszka (scena żółta, przy Starej Kordegardzie).  A z tymi nieco starszymi (od 5 do 10 lat), które już wiedzą, jak powinny się zachować, ale w filharmonii mogą się po prostu nudzić, wybrać się powinniśmy tam koniecznie na Super Odkrywców. Tym razem będzie na ludowo, będzie to spotkanie z zespołem PROMNI ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Spróbują oni też nauczyć dzieci podstawowych tanecznych kroków.Jeśli jesteśmy odważni, możemy także spróbować (w sobotę, na tarasie Pałacu na Wodzie) lub nawet sami wystąpić na scenie (w niedzielę, scena żółta przy Startej Kordegardzie, w tym wypadku trzeba się jednak wcześniej zgłosić).

promni (1)

Są także propozycje dla tych, którzy na koncertach się nie wiercą lub nie kusi ich występ na scenie (i niekoniecznie lubią muzykę bałkańską), czyli dla większości dorosłych. I sprawdzą się, co najmniej jako przerywnik, w sobotnim bądź niedzielnym spacerze po Łazienkach. W ten piątek możemy też wybrać się na „Lament na placu Konstytucji”, spektakl przygotowany specjalnie dla plenerowej sceny Teatru Polonia, która jest tam każdego lata rozstawiana. W sobotę i niedzielę repertuar dla dzieci, tym razem będzie to „Czerwony Kapturek” w wersji Brzechwy.

lament na placu konstytucji

Jak co miesiąc wybrać się też możemy do znanego z dobrej akustyki zboru kalwińskiego, na kolejny śródmiejski koncert organowy. Odbywają się one tam w każdą czwartą niedzielę miesiąca. W tę niedzielę wystąpi Martin Bambauer, organista katedry w Trewirze.

organy

Możemy również wybrać się na seans kina pod chmurką, w ramach festiwalu Filmowa Stolica Lata odbywa się nawet do pięciu seansów dziennie i to nie tylko w weekend. Filmy wyświetlane są na dmuchanym ekranie, a zamiast na kinowych fotelach zajmujemy miejsca na plażowych leżakach. W lipcu wszystkie seanse zaczynają się o 21.45. Wszystkie te propozycje (przy całej ich różnorodności) łączy to, że nie trzeba sięgać do kieszeni.

z17876724IER,Kino-Letnie-Warszawa

I jeszcze zaproszenie do uczestnictwa w grze miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”. Chodzi o Powstanie Warszawskie, a w tym roku gra poświęcona będzie jego przebiegowi na Żoliborzu. Trzeba nie tylko przejść całą trasę, rozwiązując zagadki związane z powstaniem, ale i zrobić ciekawe zdjęcia. Za te najciekawsze będą nagrody. Gra odbędzie się  2 sierpnia, ale rejestracja chętnych już ruszyła. Udział jest również bezpłatny.

klisza_gallery_wide

Źródło: www.kie.biz.pl