Woody Allen i Amazon


Jeden z najsłynniejszych reżyserów świata od roku pracuje nad czymś nietypowym.

Woody Allen ma na koncie 50 wyreżyserowanych filmów i ponad pół wieku pracy za i przed kamerami. Szybki rachunek daje jedno dzieło każdego roku. Imponujący wynik biorąc pod uwagę pomysły, zdolność do wymyślania skomplikowanych scenariuszy, nieskończoną kreatywność i humor. Obecnie jednak Allen od roku pracuje nad nową formą – autorskim programem dla internetowego giganta, firmy Amazon.

Wiadomość o „przejęciu” reżysera wraz z całą jego wyobraźnią Amazon ogłosił 13 stycznia 2015 roku. Dano Allenowi swobodę we wszystkim, a program nazwano roboczo „Untitled Woody Allen Project”, czyli dosłownie „projekt Woody’ego Allena nie posiadający tytułu”. Pewne było tylko to, że audycja będzie dostępna dla abonentów usługi Prime Instant Video na terenie USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Już w maju ubiegłego roku Allen narzekał w wywiadach, że żałuje nawiązania nietypowej współpracy. Twierdził, że nie radzi sobie z fabułą, że nie wie od czego zacząć, że nie może zdecydować się nawet na formę. Po kolejnych miesiącach wiadomo, że tajny projekt ma być show utrzymanym w konwencji lat 60. XX wieku i że wezmą w nim udział Mile Cyrus, piosenkarka i aktorka młodego pokolenia oraz Elaine May, reżyserka, scenarzystka, dwukrotnie nominowana do Oskara. Dla May to powrót do współpracy z Allenem, u którego zagrała w filmie „Drobne cwaniaczki” w 2000 roku.

Amazon ma na koncie coraz prężniej rozwijaną kolekcję produkcji telewizyjnych. Niektóre z nich jak „Mozart in the Jungle” czy „Transparent” zdobywają Złote Globy. Możliwość dostępu do programów robionych na wyłączność serwisu Prime ma być magnesem dla kolejnych abonentów. W ubiegłym roku na poszerzanie oferty streamingu muzyki i materiałów video Amazon przeznaczył ponad 3 mld dolarów. Sam Allen przyznaje, że na co dzień nie korzysta z komputera, przed ofertą nowego partnera nie wiedział nawet co znaczy słowo „streaming” i że nie śledzi popularnych seriali.

foto: bg.wikipedia.org


Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.