Wszystkiego najlepszego, Pepsi!

 

 

Od dziesiątek lat nurtuje nas pytanie: co jest lepsze – Pepsi czy Coca-Cola. Oba napoje smakują i wyglądają praktycznie tak samo. Mimo to świat dzieli się na zagorzałych zwolenników jednego lub drugiego. Oba zostały wymyślone przez farmaceutów. Pepsi została stworzona przez Caleba Bradhama jako Brad’s Drink. 28 sierpnia 1898 roku produkt zyskał nową nazwę – Pepsi-Cola, pochodziła od słowa „pepsyna” – był to enzym początkowo dodawany do składu mający pomagać w trawieniu.

Datą wprowadzenia napoju na rynek jest 1893 rok, a farmaceuta-założyciel zaczynał produkcję u siebie w domu. Pierwotny skład Pepsi był o wiele zdrowszy niż obecnie, ponieważ zawierał same naturalne składniki – wodę gazowaną, cukier, wanilię, olejki i orzeszki cola. Obecny skład daje o wiele więcej możliwości, pomysłowość internautów nie zna granic. Prześcigają się w w sposobach na wykorzystanie produktów z „colą” w nazwie i tak, poza żelkami, baterią czy wulkanem z coli i menthosa, możemy również:

– usunąć rdzę – małe przedmioty zostawiamy na noc w coli, duże przecieramy uprzednio w cieczy zanurzoną kulką zrobioną z folii aluminiowej;

– pozbyć się kamienia – zacieki, kamień w muszli klozetowej, w czajniku – wszystko to zniknie przy pomocy coli.

Gdyby tego było mało, to cola:

– świetnie nadaje się do zakwaszania gleby – dzięki temu Twoje kwiaty będą pięknie rosły;

– pomoże w załagodzeniu nudności, bólu brzucha, niestrawności – pij co godzinę łyżeczkę wygazowanego napoju. Nie zastąpi jednak wizyty u lekarza;

– pomoże przy spalonym garnku – zalej spaleniznę i gotuj kilka minut;

– doskonale usunie tłuszcz i bród z szyby bez konieczności używania szkodliwych detergentów – po zastosowaniu coli, przetrzyj szmatką z wodą, żeby szyby się nie kleiły;

– uwaga, drastyczne – jeśli masz dosyć ślimaków w swoim ogrodzie, poczęstuj je colą. Cukier przyciągnie je do siebie, a kwasy zatrują. Śmiertelnie.

 

W Polsce znamy jedną wersję kolorystyczną – ciemny, prawie czarny napój, ale nie zdziwmy się, kiedy trafimy na Pepsi niebieską – o smaku jagodowym, Pepsi Edge – waniliową, Gold – w kolorze złotym, Crystal – przeźroczystą, White – białą. Jest też jednak coś dla zwolenników zdrowego żywienia – Pepsi Natural – stworzoną z naturalnych składników.

 

 

foto: flickr.com

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.