XVII Konkurs Chopinowski – Koncert inauguracyjny

 


1 października 2015, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej w Warszawie, godzina 20:00

Podczas koncertu inaugurującego kolejną, siedemnastą już edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpi legendarna triumfatorka VII Konkursu (1965), zawsze gorąco w Warszawie witana Martha Argerich. Zagra utwór od lat stanowiący jej koncertowe emploi: arcyromantyczny Koncert a-moll Schumanna, kompozytora, który jako jeden z pierwszych właściwie ocenił skalę geniuszu Chopina. Wykonując ten utwór z najznakomitszymi orkiestrami i dyrygentami artystka stwarza kolejne wspaniałe, zawsze różne i zawsze wzruszające kreacje.

Pochodzący także z Argentyny Nelson Goerner, wiele zawdzięcza swej rodaczce. Zwróciła uwagę na jego niepospolity talent i wsparła w uzyskaniu stypendiów, dzięki którym rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Organizowany w tym mieście prestiżowy konkurs pianistyczny był także miejscem wielkiego sukcesu pianisty (I nagroda, 1990). Jego interpretacje m.in. muzyki Chopina uznano za sensacyjne (na niełatwym przecież rynku, obfitującym w znakomite rejestracje). W 2014 roku został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a podczas XVII Konkursu będzie członkiem jego jury.

Ignacy Jan Paderewski – pianista, kompozytor i mąż stanu, czuł się duchowym spadkobiercą wielkiego poprzednika, był oddanym propagatorem dzieł Chopina na światowych estradach, a także inicjatorem i współredaktorem „pomnikowej” edycji opera omnia. Jego (prezentowany podczas koncertu przez Goernera) Koncert fortepianowy, także w tonacji a-moll, to utwór pełen wirtuozerii, skomponowany przez muzyka 28-letniego, stojącego u progu dość późnej sławy. Proces tworzenia niewątpliwie uskrzydliło ogromne powodzenie paryskiego recitalu w 1888 roku, który mu drzwi do owej sławy otworzył. Sukces prawykonania (Anetty Jessipowej, żony Teodora Leszetyckiego, grającej pod batutą sławnego Hansa Richtera) potwierdził, iż jest to utwór mistrzowski, co rozpoczęło jego długą drogę przez światowe estrady – dzięki pięknym stylizacjom motywów narodowych jest on oczywiście szczególnie bliski polskim słuchaczom. Wielką atrakcją koncertu będzie prawykonanie nowej, stworzonej specjalnie na tę okazję kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – Poloneza na orkiestrę.

 

Wykonawcy:

Martha Argerich fortepian

Nelson Goerner fortepian

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Jacek Kaspszyk dyrygent

 

 

Wspaniała okazja do wysłuchania koncertu dla wszystkich, którym nie udało się zdobyć biletu – TVP Kultura na swoim kanale transmituje wydarzenie „na żywo”.

 

filharmonia.pl, http://pl.chopincompetition2015.com/, foto:http://pl.chopincompetition2015.com/

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.