XVII Zjazd Kaszubów Reda 2015 r

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

.
Moje spostrzeżenia…

Niezauważenie (w odróżnieniu do Grupy Kanadyjskich Kaszubów pod wodzą Davida Shulista) przez organizatorów – uczestnikiem XVII Zjazdu Kaszubów w Redzie była m.in. Kaszubka z Stanów Zjednoczonych Blanche Krbechek z Minnesoty.
Nie był to jedyny Zjazd ,w którym uczestniczyła bowiem była również na IX w 2007 roku w Brusach oraz uczestniczyła ( parokrotnie) w odbywającym się tam Międzynarodowym Festiwalu Folkloru.
Jej polsko – kaszubskim przewodnikiem jest od wielu już lat Drech Stanisław Frymark z Kaszuby na Zaborach – właściciel „Zaborskiego Zamku’ On także i tym razem towarzyszył jej podczas Zjazdu w Redzie .

goche6
Z kolei na zdj 1-4 pokazuje widok czołówki przemarszu, oraz estradę główną na Stadionie Miejskim a przy niej delegatów z Brus …z Zbigniewem Gierszewskim – chorążym Pocztu Sztandarowego O ZKP/Brusy.

goche5

W drugiej – kolejnej – części – zainteresowanych postacią B K odsyłam do artykułu ks. Władysława Szulista opublikowanego na jej temat w magazynie Naji Goche.

*
Związki Amerykanki – Blanche Krbechek z Kaszubami ( niektóre ostatnie przykłady)

5

1. 13 .09. 2011 r. w Brusach odbyła się premiera tłumaczenia przez Blanche Krbechek z Minnesoty i Stanisława Rymarka z Kaszuby przetłumaczonej na język angielski książki Anny Łajming Pt. Czterolistna koniczyna. Publikacja – jak napisano w recenzji – tej książki w języku angielskim pozwoli na szeroką promocję gminy Brusy- nie tylko w kraju, ale także poza granicami.
Gmina Brusy była współfundatorem publikacji w tłumaczeniu na język angielski
2. Niedawno ( 0d 6 marca 2015 r.) w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku była eksponowana jej wystawa pt. „Gryfy się bawią”.
Na 38 tablicach , prezentowane były precyzyjnie ręcznie wycinane kaszubskie gryfy w różnych sytuacjach. Gryfy Blanche Krbechek bawią się, zbierają grzyby, wędkują, jeżdżą na rowerze i na łyżwach, skaczą na trampolinie, grają w tenisa, baseball czy przeciągają linę…
(Zbigniew Talewski.)