Zwróć uwagę na rzeczy, które trzymasz w rękach


Każdego dnia nasze dłonie dotykają dziesiątek przedmiotów. Pod koniec dnia pamiętamy z kim rozmawialiśmy, co udało się załatwić, ale czy wiemy, z jakimi przedmiotami miały do czynienia nasze dłonie? Z pewnością wiele z nas rano trzyma w nich kubek z kawą. Ale już cała reszta bywa zupełnie odmienna.
Argentyńska artystka Paula Zuccotti poprosiła 62 osoby, by spisały listę przedmiotów, których dotknęły w przeciągu 24 godzin. Następnie przedmioty te zebrała i jako całodobowy zbiór sfotografowała – na jedną osobę przeznaczając jedno zdjęcie.
Zuccotti mówi, że wiele informacji, które mamy o człowieku sprzed setek i tysięcy lat, wyczytano właśnie z przedmiotów codziennego użytku. Z narzędzi, dzieł sztuki, z garderoby – wszystkie te małe z pozoru i nieistotne rzeczy dają ogromną wiedzę o stylu życia i potrzebach dawnych cywilizacji.
Właśnie to zainspirowało artystkę do stworzenia niecodziennych obrazów, ale nie przedstawiających całej cywilizacji lecz jej odrębne jednostki. Interesowały ją głównie postaci nietypowe, prezentujące ciekawe, ginące zawody i pasje, dlatego do współpracy zaprosiła m.in. kowboja z Arizony albo Japończyka, który postanowił kontynuować tradycję i pasję matki. Eitaro od niej bowiem uczył się kim jest, jak powinna się zachowywać i wyglądać… geisha.

cowboy geisha
Po zebraniu wszystkich przedmiotów Paula znalazła średnią liczbę – dotykamy około 140 przedmiotów dziennie.
Przy przeglądaniu zdjęć trudno oprzeć się wrażeniu, że każdy z nas, mimo że wszyscy przecież przechodzimy przez podobną pory dnia i nawyki – kawa, prysznic, praca, dom, sprzątanie, prysznic, spanie – każdy z nas jest inny, ma inne pasje i ostatecznie zbiera zupełnie inne doświadczenia.
Wśród zdjęć znajdziemy jedno, które prezentuje dość ciekawy obraz – bardzo mało przedmiotów. Są to rzeczy należące do zakonnicy Piedad, która obecnie przebywa w zakonie w Madrycie. Na fotografii widzimy habit, różaniec, Biblię i buty. Więcej przedmiotów codziennego użytku pokazać nie mogła.

nun
Pomysł świetny, rzeczywiście można zobaczyć, jak bardzo nasze życie jest schematyczne, ale też jak bardzo jednocześnie różnimy się od siebie.
Nie mogę jednak zrozumieć jednej rzeczy – od początku pisania tego tekstu zastanawiam się co zrobić w przypadku, kiedy w tramwaju nie ma wolnych siedzeń, muszę zatem stać i trzymać się rury. Co wtedy? Robimy zdjęcie wszystkich przedmiotów w tramwaju?

 

Więcej na http://every-thingwetouch.tumblr.com/

 


 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.