100 Twarzy Kosmity – Teatr Druga Strefa

opublikowane w Najnowsze Wpisy | 0

 


Sylwester Biraga

Spacerując po warszawskim Mokotowie możemy podziwiać przyrodę i łapać jesienne słońce w Królikarni, możemy spędzić 12 godzin w korporacji przy Domaniewskiej, możemy też trafić na niezłych artystów! Magazynowa 14a – pod tym adresem spokój oraz sztukę znajdzie spacerująca po Królikarni starsza pani, ale i zapracowany młodzieniec z „Mordoru”. Pod tym adresem również trafimy na człowieka, który marzył o tym, by zostać kosmonautą. Sylwester Biraga kosmonautą nie został, ale jak sam przyznaje, bliżej mu do bycia kosmitą. Jest to wysoce prawdopodobne, a zaraz dowiecie się dlaczego. Co robi aktor? Gra na scenie. Co robi reżyser? Reżyseruje przedstawienia. Co robi scenograf? Wiadomo. Co robi dyrektor? Rządzi. A co robi Sylwester Biraga? Wszystko, co zostało wymienione! Nie mówiłam? Kosmita.

Mimo że ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 1997 roku, to spektakle zaczął reżyserować już w 1990. Jego premiery teatralne miały miejsce w największych europejskich miastach – w Brukseli, Wilnie, Awinionie – w tym ostatnim, na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym istniejącym od 1947 roku, w 2009 Biraga zdobył Nagrodę Dziennikarzy za autorski spektakl „Fin de…”. Było to wyróżnienie podwójne, ponieważ jak powszechnie wiadomo wyrazem bliskoznacznym do dziennikarza do spraw artystycznych jest słowo krytyk, a krytyk to jednocześnie „czepialski”. Zdobywając zatem Nagrodę Czepialskich, zdobywa się jedno z najwyższych odznaczeń.

TDS

Teatr Druga Strefa

Sylwester Biraga poza podróżowaniem po świecie, zajmuje się zarządzaniem Teatrem Druga Strefa. To właśnie tam trafimy, szukając ulicy Magazynowej 14a. Teatr Druga Strefa to scena niezależna, działająca od 1997 roku, na której występują doświadczeni aktorzy, ale i debiutanci. Tworzy się tu przedstawienia, których nie da się zamknąć w żadne ramy – nie jest to teatr komediowy, nie jest również klasyczny w przekazie. Jest to scena, która chce pokazać widzom całe spektrum form teatralnych – od przedstawień dla dzieci (teatr lalek), po przedstawienia dla dorosłych (burleska).

Jak widać, Sylwester Biraga posiada energię z kosmosu, która nie pozwala mu tworzyć rzeczy konwencjonalnych. I właśnie dzięki takim ludziom światem nie rządzą komputery, a my nadal możemy cieszyć się sztuką.

Biraga Hallowin

Za zdrowie…

biraga7

Co komu w „głowie siedzi”…

biraga5

Trudny los imigranta…

biraga8

Cień z księżyca…

Idę po was
Idzie po nas…

B-9
Orłem jestem…

B-8
Kogo by tu dzisiaj….

b_7
Życie albo śmierć…

– I co zrobiłeś?
– Jak to co? Śmierdziałem!!!

biraga4

Co będzie dalej…

biraga3

Uwierzyć w siebie….

biraga6
Życie jest piękne…

Pozdrawiam Lapinede

B18koniec

FOTO:https://www.facebook.com/sylwester.biraga?fref=ts
Noc Duchów – „Strasznie Dowcipne Komentarze” pod foto: Porthos