opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

Bóg umarł

Nietzsche

Nietzsche umarł

Bóg”

 

W 1883 roku Nietzsche zaczął prace nad swoją książkę „Tako rzecze Zaratustra”, uważaną za swoje najważniejsze dzieło.

To właśnie między innymi w tym dziele padają słowa „Bóg nie żyje”.

Wyobraźmy sobie, jaką satysfakcję musiał mieć Bóg w 1900 roku, kiedy 25 sierpnia, po 56 latach życia Nietzsche umarł. Być może wtedy Stwórca napisał swoje własne wiekopomne dzieło ze słowami negującymi istnienie filozofa. Na pewno zapisał to na kartach historii.

Nietzsche, filozof, eseista i krytyk kultury. Miał ogromny wpływ na rozwój zachodniej filozofii poprzez swoje niezliczone ilości tekstów. Pisał o prawdzie, moralności, języku, władzy, teorii kultury.

Często przyznawał się do polskiego pochodzenia, silnie inspirowała go muzyka, przez lata pozostawał pod dużym wpływem Richarda Wagnera. Jeżeli ktoś z Was chciałby pójść w jego ślady, może nie tylko studiować Zaratustrę i spółkę, ale pojechać w miejsce, gdzie znajduje się tzw. ścieżka Nietzschego.

Można ją znaleźć na francuskiej części Lazurowego Wybrzeża w niewielkiej miejscowości Èze. W drodze do Nicei, dosłownie chwilę po minięciu Monaco warto poszukać szlaku, który pisarz przemierzał wielokrotnie między 1883 a 1888 rokiem. Pokonywanie 400 metrów różnicy poziomów z plaży do samego Èze położonego na wysokiej skale powodowało u Nietzschego nawet halucynacje, ale jednocześnie trzymało jego ciało w dobrej kondycji. Pierwsze letnie miesiące spędzane na odludnym szlaku sprawiły, że był w stanie dokończyć swoje najbardziej znane dzieło, wspominane „Tako rzecze Zaratustra”.