Miasto Aniołów

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

233 lata temu zostało założone miasto Los Angeles. Powstało jako część ówczesnego Meksyku. Stany Zjednoczone w 1781 roku walczyły dopiero o niepodległość od Wielkiej Brytanii i Francji. Gdy na zachodnim wybrzeżu tworzyło się maleńkie pueblo o pełnej nazwie „Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli” (dziś w nazwie wspomina się jedynie anioły), na wschodzie USA jeszcze jako Trzynaście Kolonii rozprawiało się ostatecznie z wrogiem na morzu.

Amerykanie przejęli Los Angeles dopiero w 1847 roku, gdy po wielu walkach ostatecznie pokonali Meksyk. W północnej Kalifornii, okolicach San Francisco odkrywano złoto, dlatego na zachodnie wybrzeże zaczęli masowo przybywać nowi osadnicy. Niecałe pół wieku później region nawiedziła kolejna fala migracji, tym razem ze względu na pojawienie się ropy naftowej.

Dziś Kalifornia słynie z filmów, celebrytów, wina oraz bliskości kolejnego dobra przyciągającego ludzi z całego świata – startupów. Dolina Krzemowa pozwala na tworzenie fortuny przewyższających zyski z płukania złota i wydobywania ropy. Los Angeles wraz z całą aglomeracją stanowi drugi pod względem populacji obszar Stanów Zjednoczonych. To także jedno z najważniejszych centrów finansowych świata.