Wścieklizna wywołuje wiele ciekawych objawów

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Wścieklizny! Żeby poniedziałek zacząć z przytupem, zajmiemy się objawami tej choroby.

Wściekliznę wywołuje wirus. Specjaliści porównują jego kształt do torpedy. Przenosi się ze zwierząt na ludzi i atakuje głównie układ nerwowy. Objawami są bóle, gorączka, nadmierne pobudzenie, nadwrażliwość na bodźce, wreszcie dwa najbardziej znane – ślinotok i wodowstręt. Dotychczas nie znaleziono skutecznie działającego leku na tę chorobę, a na całym świecie jedynie 5 osób wcześniej nie szczepionych przeciwko wściekliźnie udało się z niej wyleczyć. W medycynie ta eksperymentalna metoda ostatniej szansy nazywana jest protokołem z Milwaukee, jednak wciąż nie jest jednoznacznie pewne, czy chorym bardziej pomaga wprowadzenie w stan sztucznej śpiączki, by ochronić mózg do czasu wytworzenia odpowiednich przeciwciał, czy też przypadkowo są to osoby z genetycznie większą odpornością na wściekliznę.

Najważniejsza w przypadku walki z wirusem jest prewencja, dlatego bezwzględnie wymagane są szczepienia przeciwko wściekliźnie u zwierząt. Jeżeli zdarzy się pogryzienie, wówczas równolegle z podawaniem człowiekowi antytoksyn oraz szczepionek (nowszej generacji niż „serie bolesnych zastrzyków w brzuch” stosowanych przed laty) obserwuje się sprawcę czyli zwierzaka. Gdy umrze w przeciągu 10-12 dni, wówczas można mieć pewność, że w momencie pogryzienia wirus znajdował się w ślinie. W innym przypadku już nie.

Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano 8 września 2007 roku w Atlancie. Walką z chorobą zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W oficjalnym kalendarzu ONZ międzynarodowych świat i tygodni poświęconych szczególnym kwestiom Światowy Dzień Wścieklizny znajduje się pomiędzy Światowym Dniem Turystyki oraz Międzynarodowym Dniem Tłumacza.

 

foto: https://upload.wikimedia.org