2 sierpnia urodzili się: Justyna Steczkowska…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Justyna Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, a także skrzypaczka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Kuba Wojewódzki, właśc. Jakub Władysław Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny, telewizyjny, radiowy i prasowy, publicysta, satyryk, felietonista, showman, perkusista. Związany z telewizją TVN, Rock Radiem i tygodnikiem Polityka.

Dariusz „Darek” Popowicz (ur. 2 sierpnia 1968), znany również jako Popcorn – polski muzyk, kompozytor i instrumentalista, gitarzysta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.


1

 

 

Justyna Steczkowska     (przejdź do: Kuba Wojewódzki Dariusz „Darek” Popowicz)

steczkowska2

Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Steczkowskich. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. W 1992 roku zrezygnowała ze studiów by poświęcić się wokalistyce. Śpiewała w zespołachrockowych Agressiva 69, Wańka Wstańka, Revolutio Cordis, a także jazzowych z własną grupą Shoco i Duet.

W 1994 roku zwyciężyła w programie Szansa na sukces, gdzie wykonała utwór „Boskie Buenos” z repertuaru grupy Maanam. W tym samym roku wygrała koncert debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1995 wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn wykonując utwór „Moja intymność”. Również w 1995 reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z piosenką „Sama”, w którym zajęła osiemnaste miejsce[4]. Wystąpiła także na Sopot Festiwal, przedstawiając w konkursie piosenki „Dziewczyna Szamana” i „Wrogu mój”. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z tego albumu uznany został przebojem roku 1996 w wielu plebiscytach, a sam album, wydany na początku 1996, zyskał miano platynowej płyty, rozchodząc się w ponad 350 tys. egzemplarzy. Została wyróżniona nagrodą muzyczną Fryderyk ’96 w pięciu kategoriach: Wokalistka Roku, Album Roku (Dziewczyna Szamana), Piosenka Roku („Oko za oko, słowo za słowo”), Fonograficzny Debiut Roku i Teledysk Roku („Oko za oko”). Otrzymała także statuetkę Wiktor ’96 w kategorii Najlepsza Piosenkarka, Artystka Estrady. Wydana w 1997 roku druga płyta, zatytułowana Naga, osiągnęła status złotej płyty za sprzedaż ponad 50 tys. sztuk. Pochodziły z niej przeboje „Za dużo wiesz”, „Za karę” i „Kici kici maj”. Również i ten krążek wyprodukował Grzegorz Ciechowski. W tym samym roku Justyna pojawiła się gościnnie na kilku płytach innych wykonawców, m.in. zespołu Voo Voo (Flota zjednoczonych sił) i Grzegorza Turnaua (Tutaj jestem).

W 1999 zagrała główną rolę Teresy w filmie Na koniec świata w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Do filmu powstała ścieżka dźwiękowa, z napisaną przez Justynę Steczkowską oraz Antoniego Łazarkiewicza muzyką. Promowana była utworem o tym samym tytule, do którego słowa napisała Edyta Bartosiewicz. Z okazji jubileuszu pięciolecia programu Szansa na sukces Steczkowska wzięła udział w specjalnym koncercie w Sali Kongresowej i zaśpiewała u boku Violetty Villas i laureatek programu piosenkę „Śpiewać każdy może”. Kolejna płyta, zatytułowana Dzień i Noc, z tekstami autorstwa Edyty Bartosiewicz i Katarzyny Nosowskiej ukazała się w 2000 roku. Na pierwszej części albumu artystka wykonała utwory taneczne. Druga część albumu zawierała utwory inspirowane muzyką filmową, nie zawierające słów i ozdobione tylkowokalizami Steczkowskiej. Album Mów do mnie jeszcze z roku 2001 zawierał utwory do tekstów Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W nagraniu krążka udział wziął Paweł Deląg.

Wydana w roku 2002 płyta Alkimja nawiązywała do kultury żydowskiej i zawierała utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. Premiera albumu została poprzedzona koncertem w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Za sprzedaną w trzydziestu pięciu tysiącach egzemplarzy Alkimję Justyna Steczkowska otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka ’02 w kategorii Album Roku Etno-Folk. Album Femme Fatale z roku 2004 prezentował covery piosenek, które w poprzednich dekadach wykonywały słynne piosenkarki polskie i zagraniczne. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym artystka wcielała się w postacie Kaliny Jędrusik, Anny German, Marilyn Monroe czy Édith Piaf. W 2006 piosenkarka wystąpiła po raz pierwszy na Przystanku Woodstock, a w grudniu wydała singel zatytułowany „Świąteczna piosenka o miłości” z muzyką i tekstem własnego autorstwa.

Kolejnym albumem w karierze Steczkowskiej był Daj mi chwilę z 2007 roku. Promowały go utwory „To tylko złudzenie (To nie miłość)”, „Tu i tu”, „Daj mi chwilę” i „Wracam do domu”, do których również nakręcono teledyski. Płyta została wyprodukowana przez Bogdana Kondrackiego i uzyskała status platynowej. W tym samym roku brała udział w szóstej edycji programu Taniec z gwiazdami, zajmując drugie miejsce. Jej partnerem tanecznym był Stefano Terrazzino. Wystąpiła także w programie Po prostu taniec, w którym zajęła trzecie miejsce. W 2008 roku piosenkarka wzięła udział w pierwszej polskiej edycji programu Fort Boyard, w pierwszej edycji programu Ranking gwiazd oraz nominowana była do Telekamery w kategorii Muzyka, zajmując czwarte miejsce. W tym samym roku ukazał się album Puchowe kołysanki. Zawierał piosenki napisane przez Steczkowską oraz bajki czytane przez nią samą. Płyta była objęta patronatem Fundacji TVN Nie Jesteś Sam i uzyskała status złotej. Jesienią prowadziła trzecią edycję programu Gwiazdy tańczą na lodzie, w zastępstwie za Tatianę Okupnik.

W 2009 został wydany dziesiąty studyjny album, zatytułowany To mój czas, promowany piosenką o tym samym tytule. Producentem muzycznym płyty został węgierski kompozytor i producent Victor Rakonczai. Album nie sprzedał się tak dobrze jak poprzedni i zebrał mieszane recenzje ze strony krytyków. Jako pierwsza artystka polskiej estrady zagrała koncert promujący nową płytę, który był transmitowany na żywo przez internet. W roku 2009 artystka rozpoczęła prowadzenie programu fotograficznego W obiektywie Justyny Steczkowskiej w Polsat Café. W 2010 roku wydała kolejne single z płyty To mój czas: erotyk „Tylko ty znasz te zaklęcia” oraz „Kim tu jestem”. W 2011 roku wraz z Maciejem Maleńczukiem wydała płytę Mezalianse. W 2012 roku został wydany dwupłytowy album zatytułowany XV. Rok 2013 to wydanie płyty Puchowe kołysanki 2

W latach 2013–2014 była jednym z trenerów w programie The Voice of Poland, emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2.

29 października 2014 swoją premierę miał teledysk do piosenki „Kochankowie syreny”. 25 listopada ukazał się album artystki Anima.


2

 

 

Kuba Wojewódzki     (przejdź do: Justyna Steczkowska  Dariusz „Darek” Popowicz)

wojewodzki1 wojewodzki2

Ojciec Jakuba Wojewódzkiego był prokuratorem. Ukończył klasę o profilu humanistycznym w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie ukończył.

W roku 1990 został dyrektorem artystycznym firmy fonograficznej Arston. Odpowiadał za wydanie albumów takich wykonawców jak Kult, Reds, Apteka, Dezerter, Kolaboranci, Farben Lehre, Karcer czy T.Love. W 1993 był dyrektoremFestiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, realizował teledyski (m.in. Wilków, Urszuli, Oddziału Zamkniętego, Roberta Janowskiego, Hey, IRY, Golden Life, Róż Europy), projektował również okładki płyt. W latach 2000-2002 był dyrektorem serwisów w portalu Wirtualna Polska. Działa jako animator muzyczny.

 

Telewizja

Karierę telewizyjną rozpoczynał w programie „Rockandroller” w TVP1.

Następnie pojawił się w programie Halo-Gramy emitowanym przez Polsat. Był trzykrotnie (w pierwszej, drugiej i czwartej edycji) jurorem w programie Telewizji Polsat „Idol”. W edycji trzeciej jego miejsce zajęli Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk. Był także jurorem w konkursie World Idol, pojedynku zwycięzców krajowych edycji „Idola” z całego świata.

Od września 2006 pracuje w TVN, gdzie prowadzi swój autorski talk-show zatytułowany „Kuba Wojewódzki”. W latach 2002-2006 swój program prowadził w Polsacie. W 2007 roku był sędzią w specjalnym odcinku „Tańca z gwiazdami” – „Najpiękniejsze tańce”, gdzie wraz z Szymonem Majewskim i Kazimierą Szczuką oceniał taniec jurorów programu. W latach 2008-2010 był jurorem w programie „Mam talent!”, a w latach 2011-2014 był w jury programu „X-Factor”. Od 2015 jest jurorem talent-show „Mali Giganci”.

W 2005 oraz 2009 został nominowany do nagrody Telekamery w kategorii Rozrywka. Zdobył Wiktora 2009 w kategorii Osobowość Telewizyjna ex aequo z Grażyną Torbicką.

Radio

Prowadził audycje muzyczne w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce, RDC, Radiu Bis i RMF FM.

W latach 2003–2007 z Michałem Figurskim prowadził „Antylistę”, poranną audycję w Antyradiu w Warszawie i Katowicach (od września 2007 również w Krakowie).

Od 28 stycznia 2008 do 25 czerwca 2012 wraz z Michałem Figurskim prowadził od poniedziałku do czwartku program „Poranny WF” w Esce Rock. Od 3 września 2012 do 23 grudnia 2013 współprowadził z Agnieszką Szulim, Maciejem Stuhrem, Czesławem Mozilem i Bartoszem Węglarczykiem nadawaną w dni powszednie poranną audycję „Zwolnienie z WF-u” w Esce Rock.

Od 5 lutego 2014 pracuje w Rock Radiu. Razem z Piotrem Kędzierskim prowadzi nadawaną od poniedziałku do czwartku popołudniową audycję „Książę i żebrak”.

Prasa

Był dziennikarzem gazet muzycznych („Magazyn Muzyczny”), felietonistą („Muza”) i redaktorem naczelnym miesięcznika „Brum” oraz współwydawcą miesięcznika „Plastik”. W latach 2002-2010 publikował felietony w takich tytułach jak „Wprost”, „Przekrój” i miesięczniku „Playboy”. W 2008 nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem „Polityka”, gdzie publikuje felietony będące zbiorami krótkich komentarzy do bieżących wydarzeń z życia polskich celebrytów, często utrzymanych w bardzo krytycznym tonie.

Teatr i kampanie reklamowe

W marcu 2010 odbyła się premiera sztuki Woody’ego Allena pt. „Zagraj to jeszcze raz, Sam” (reż. Eugeniusz Korin, Teatr 6. piętro), w której zagrał główną rolę. Od sierpnia 2011 występuje w reklamach sieci komórkowej – Play. Wcześniej w roku 2005 i 2006 wraz z Michałem Figurskim brał udział w kampanii reklamowej sieci Era Tak Tak. Był także twarzą Efektu Axe w 2007 roku.

Scenarzysta i reżyser

W roku 2011 wraz z Krzysztofem Materną był autorem scenariusza i reżyserem koncertu inaugurującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. W koncercie wzięli udział tacy artyści jak wokalistka grupy The Cranberries, Dolores O’Riordan, Chris Botti, Michael Bolton, Kenny G, Macy Gray, The Manhattan Transfer i Tricky. Większość z nich wykonała po jednym polskim utworze. Polskę reprezentowali Tomasz Stańko, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Myslovitz i Edyta Górniak.


3

 

 

Dariusz Popowicz     (przejdź do: Justyna Steczkowska  Kuba Wojewódzki)

popowicz1

Darek Popowicz znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Acid Drinkers, której jest członkiem od 1986 roku.Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W latach 1988-1992 grał w technical thrashmetalowej formacji Wolf Spider. W latach późniejszych współpracował z Tomaszem Budzyńskim w jego zespołach Armia (1995-2005) oraz Budzy i Trupia Czaszka (2004-2005).