Wernisaż wystawy – środa 14 września br. godz. 19:00

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Wydarzenia | 0

Fotonotatnik_3

Ernest Bryll

Jestem z Wyspy Zielonej
Ręką Boga stworzonej
Z Irlandii
Panie za to stworzenie
Przyjm nasze dziękczynienie
Chodź i zatańcz z nami
Polami
Lasami
Irlandii…

GOSIA MCDONNELL & RYSZARD WRZESIŃSKI PORTHOS czyli…IRLANDZKIE PHOTOS

Wernisaż wystawy:

14 września 2016 r. godz 19:00
Galeria van Golik
Ul. Berezyńska 27
Warszawa / Saska Kępa

Wyjątkowym czarem wyróżnia się  wystawa fotograficzna Gosi McDonnell i Ryszarda Wrzesińskiego-Porthosa „Irlandia, moja druga ojczyzna. Foto-notatnik”. Miejsce wystawy to zasłużona dla kultury Warszawy – Galeria van Golik. Organizatorami – Europejskie Stowarzyszenie Sztuki i Mody „artmode”, firma Porthos Helen Moda Boutique i Galeria Van Golik.

Galeria van Golik jest wyjątkowym miejscem na polskiej mapie życia artystyczno-intelektualnego. Odbywają się tutaj wernisaże wszech sztuk, koncerty kameralne. i działania ze wszystkim, co piękne. Zdawałoby się, że wystarczy podnieść z ziemi rzecz, by nadać jej wartość estetyczną. Tak jest również na wystawie irlandzkiej.

Zapraszam na wernisaż wystawy: 14 września 2016 r. godz 19:00

Zdjęcia Gosi McDonnell i Ryszarda Wrzesińskiego dotyczą życia współczesnej Irlandii. Prace powstały w latach 2007-2008 i późniejszych. Należy pogratulować ich umiejętności dostrzegania różnych aspektów życia Zielonej Wyspy. Z wprawą wybornych reportażystów utrwalają piękno w jego wielorakim wymiarze.

Można tu dostrzec ciekawe elementy krajobrazu ulicy, ludzi, ich zachowań, ubioru, architektury, czy irlandzkiej specjalności „murali”, ściennych malowideł, rodzaju plakatów,  komentujących ważne dla Irlandii problemy społeczno -polityczne.  Na jednej ze ścian namalowano przetworzoną kopię obrazu „Guernica” Pablo Picasso.

Autorzy trafnie określili wystawę jako „foto-notatnik”.

Sceny uliczne, zatrzymywane w bezruchu przez aparat fotograficzny, stają się notatką i komunikatem.

Przykładem może być zdjęcie przedstawiające wystrój ściany i okna „The Temple Bar” – karminowa ściana, wraz z przytwierdzonymi do niej licznymi bibelotami.

Urocze są też scenki z teatru ulicy. Sami aktorzy, oprócz ich właściwej roli, są też scenografią w artystycznym kostiumie. Pięknie zaaranżowano zdjęcie ulicznego mima, upodobnionego do rzeźby z brązu, który wita się z dziewczyną ( Gosia).  Ale sensacją jest pies z brązu siedzący obok mima, który niemal żywymi, pełnymi blasku oczyma, patrzy przyjaźnie na dziewczynę. Obok przechodzi tłum ludzi, a na tym tle – ta sielankowa scena,

Doskonały artystycznie jest cykl zdjęć wybrzeża morskiego. Zdjęcia utrzymane są w szarej tonacji,
z domieszką delikatnej zieleni. Nostalgiczny nastrój, skłania do refleksji nad tajemniczą przyrodą wyspy. Ujęcia z połyskującymi srebrzyście falami rozbijającymi się o skalny brzeg, gdzie indziej fale łagodnie wkraczają na piaszczystą plażę, zaznaczając na biało swoją linię.
Prace są estetycznie oprawione. Czarna ramka i srebrno-białe passe-partout, otaczają morski pejzaż.

Fotografie tworzą specyficzny nastrój i klimat, Wyrażają uczucia radości lub zaciekawienia czy wreszcie prostej, a niemożliwej do opisania, przyjemności patrzenia na coś, co przemawia do naszego oka i umysłu. Dają widzom możliwość obcowania z irlandzką kulturą.

Gosia i Ryszard swoją „drugą ojczyznę” przedstawili na wystawie z wyraźnie widoczną empatią. Jak sami przyznają,  są to prace o charakterze artystycznym jak też emocjonalnym. Warto o tym pamiętać oglądając tę wystawę.

Bogumił Wtorkiewicz

Print

Irlandia Moja Druga Ojczyzna

Wernisaż wystawy:

14 września 2016 r. godz 19:00
Galeria van Golik
Ul. Berezyńska 27
Warszawa / Saska Kępa

W programie m. in. Kawa po Irlandzku
Do zobaczenia
Ryszard Porthos