4 sierpnia urodzili się: Barack Obama…

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Barack Hussein Obama II ( ur. 4 sierpnia 1961 w Honolulu naHawajach) – amerykański polityk Partii Demokratycznej; 44. Prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 2005-2008 senator ze stanu Illinois, zwycięzca wyborów prezydenckich w 2008 i w 2012 roku. Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009 „za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie”.

Zygmunt Solorz-Żak (urodzony jako Zygmunt Józef Krok, 4 sierpnia 1956 w Radomiu) – polski przedsiębiorca, właściciel wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. Mieszka w Warszawie (dzielnica Wesoła, osiedle Stara Miłosna). Założyciel Telewizji Polsat.

Mariusz Łukasz Wlazły (ur. 4 sierpnia 1983 w Wieluniu) – polski siatkarz, grający na pozycji atakującego; reprezentant Polski.


1

 

 

Barack Obama     (przejdź do: Zygmunt Solorz-Żak  Mariusz Łukasz Wlazły)

barack2 barack3

Jego ojciec, Barack Obama senior, wywodzący się z afrykańskiego plemienia Luo, urodził się w kenijskiej prowincji Nyanza, zaś matka, Ann Dunham, mająca korzenie angielskie, irlandzkie i indiańskie, w Wichicie w stanie Kansas. Poznali się w 1960 na University of Hawaii w Manoa, gdzie Barack senior studiował dzięki stypendium dla zagranicznych studentów. Rodzice pobrali się 2 lutego 1961. Barack Obama urodził się 4 sierpnia 1961 r. w Kapi’olani Medical Center for Women & Children w Honolulu na Hawajach. Rozeszli się, gdy Barack, znany w dzieciństwie jako „Barry”, miał dwa lata, a do rozwodu doszło w 1964.

Jego ojciec kontynuował studia doktoranckie na Harvard University, by ostatecznie wrócić do Kenii, gdzie w 1982 poniósł śmierć w wypadku samochodowym. W sierpniu 2006 żona i obie córki Baracka Obamy wspólnie z nim odwiedziły miejsce narodzin jego ojca, wioskę nieopodal Kisumu w zachodniej, rolniczej części Kenii.

W 1966 matka Obamy wyszła powtórnie za mąż, za innego zagranicznego studenta – Lolo Soetoro z Indonezji i w 1967 cała rodzina przeprowadziła się do stolicy tego kraju, Dżakarty. Para miała jedną córkę, Mayę (oprócz niej Obama ma też rodzeństwo ze strony ojca – dwie siostry i pięciu braci). Rozwiedli się jednak w latach 70. XX wieku, a w 1987 Lolo Soetoro zmarł z powodu choroby wątroby.

W Dżakarcie Obama od 6. do 10. roku życia chodził do tamtejszej szkoły, gdzie lekcje prowadzone były w języku indonezyjskim (według słów ambasadora indonezyjskiego w USA Obama wciąż dość dobrze mówi w tym języku). Następnie wrócił do Honolulu, gdzie mieszkał z dziadkami ze strony matki, Madelyn i Stanleyem Dunhamami. W tym czasie uczęszczał do Punahou School, którą ukończył w 1979. Według słów Obamy przyjęcie go do tej placówki dla jego dziadków „oznajmiało początek czegoś wielkiego, podniesienie statusu rodziny”.

Ann Dunham wróciła na Hawaje w 1972, a w 1977 znów wyjechała do Indonezji, gdzie prowadziła antropologiczne badania terenowe. Ostatecznie powróciła na Hawaje w 1994. Zmarła na raka jajnika w 1995, kilka miesięcy po wydaniu przez Obamę autobiograficznej książki Dreams from My Father, w której opisuje swoje dorastanie w przynależącej do klasy średniej rodzinie matki i walkę, jako młodego dorosłego, o pogodzenie się ze społecznym postrzeganiem jego dwurasowego pochodzenia. Wiedzę o ojcu, którego później widział tylko raz, podczas krótkiej wizyty w 1971, czerpał głównie z rodzinnych opowieści i fotografii. O wczesnym dzieciństwie pisał: „To, że mój ojciec nie przypominał ludzi wokół mnie, że był czarny jak smoła, a moja matka biała jak mleko, było ledwo co rejestrowane przez mój umysł”.

W jednym ze spotkań ze studentami w 2007 Obama przyznał się, że jako nastolatek w średniej szkole miał okres słabości, w którym spożywał alkohol, palił marihuanę, a także próbował kokainy, aby „wypchnąć z umysłu pytania o to, kim jest”. Sam krytycznie odnosi się do tego okresu, twierdząc, że była to strata czasu.

Po szkole średniej Obama przeprowadził się do Los Angeles, gdzie przez dwa lata studiował na Occidental College, po czym przeniósł się na Columbia University wNowym Jorku na kierunek politologia ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. Stopień licencjata (ang. bachelor degree) zdobył w 1983. Następnie pracował w Business International Corporation i New York Public Interest Research Group, po czym przeniósł się do Chicago, gdzie podjął pracę jako działacz społeczny (ang.:community organizer).

Jako dyrektor projektu rozwijających się społeczności pracował z mało zarabiającymi mieszkańcami Roseland w Chicago i zajmował się budownictwem społecznym wAltgeld Gardens.

W 1988 rozpoczął studia w Harvard Law School, w 1990 został wybrany na prezesa Harvard Law Review, prestiżowego pisma prawniczego redagowanego przez niezależną grupę studentów, jako pierwszy Afroamerykanin w jego 104-letniej historii, a w rok później uzyskał magistra praw (łac.: Juris Doctormagna cum laude.

Powróciwszy do Chicago, Obama działał na rzecz rejestracji głosujących. Jako prawnik w kancelarii Miner, Barnhill & Galland w latach 1993–1996 reprezentował działaczy społecznych oraz wnoszących sprawy o dyskryminację i naruszenie Voting Rights Act. Następnie wykładał prawo konstytucyjne na University of Chicago Law School od 1993 do 2004, kiedy to został wybrany do Senatu.


2

 

 

Zygmunt Solorz-Żak     (przejdź do: Barack Hussein Obama II  Mariusz Łukasz Wlazły)

solorz1

Posiada wykształcenie średnie techniczne. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak przyjął po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany także jako Piotr Krok, Piotr Podgórski.

W oświadczeniu przesłanym 16 listopada 2006 do Polskiej Agencji Prasowej Solorz-Żak przyznał, że w 1983 podpisał zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW; jako agent do współpracy z wywiadem został zwerbowany 18 października 1983 i do 26 czerwca 1985 był zarejestrowany pod pseudonimem TW Zeg. W latach 80 XX w. został mu wydany paszport konsularny.

W 2010 r. w rankingu Światowych Miliarderów zajął 488 miejsce z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów (drugi Polak po Janie Kulczyku). Według zestawienia miesięcznika Forbes z 2009 r. był najbogatszym człowiekiem w Polsce z majątkiem szacowanym na 3,9 mld PLN. W poprzednim rankingu z 2007 z majątkiem wycenionym na 1,5 mld USD zajął 664. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata ww. miesięcznika. W tym samym zestawieniu uplasował się na pozycji czwartej jako najbogatszy wśród Polaków. Rok wcześniej był 382. na świecie i zarazem najbogatszym człowiekiem w Polsce. Z kolei na liście najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost” z majątkiem szacowanym na 6,5 mld PLN w 2008 zajął 2. miejsce i 48. na liście 100 najbogatszych ludzi Europy Środkowej i Wschodniej. W 2012 roku w tym samym rankingu utrzymał swoje miejsce, z majątkiem wartym 8,5 mld złotych.

Zygmunt Solorz-Żak jest bezpośrednio lub pośrednio właścicielem następujących podmiotów:

 • Elektrim
 • Polsat Media B.V.
  • ZE PAK
 • TiVi Foundation
  • Cyfrowy Polsat
   • Polkomtel
   • Telewizja Polsat
   • Redefine
   • Media Biznes Sp. z o.o. – spółka nadająca stację Polsat News 2 oraz produkująca programy dla Polsatu.
 • Superstacja
 • Midas
 • Plus Bank
 • Antena 1
 • Bithell Holdings Limited

posiada także udziały w:

 • Sferia
 • ATM Grupa

22 września 2008 roku UOKiK wydał decyzję pozwalającą Zygmuntowi Solorzowi na przejęcie kontroli nad spółką Sferia.

Od 8 kwietnia 2009 jest większościowym akcjonariuszem klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław.

Od 30 czerwca 2011 pośrednio kontroluje spółkę Polkomtel (operatora sieci Plus).

Zajmuje stanowisko prezesa Rady Nadzorczej Polsatu.

Jest przewodniczącym rady nadzorczej i głównym akcjonariuszem spółki Elektrim.

 

Cztery tygodnie przed blokowaniem wszystkim kont na Cyprze (z racji wymagania przez KE pobrania olbrzymiego podatku od wszystkich kont) Zygmunt Solorz-Żak wytransferował część swojego majątku do TiVi Foundation z Liechtensteinu. Cypryjska spółka Pola Investments dysponowała >50% akcji w Cyfrowym Polsacie (~ 2,9 mld złotych).

 

Był dwukrotnie żonaty, z pierwszego małżeństwa z Iloną Solorz (rozwód 1991) ma syna Tobiasa. Z małżeństwa z Małgorzatą Żak (rozwód 2014) ma dwoje dzieci: syna Piotra i córkę Aleksandrę. Małgorzata Żak jest byłym prezesem Fundacji Polsat, która pomaga chorym dzieciom.


3

 

 

Mariusz Wlazły     (przejdź do: Barack Hussein Obama II  Zygmunt Solorz-Żak)

wlazły

Ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie technikum budowy dróg i mostów kołowych w Zespole Szkół Budowlanychw Wieluniu.

Pierwszą dyscypliną sportową, którą uprawiał, było pływanie. Jego pierwszym nauczycielem i trenerem był Leszek Pałyga.

Był podstawowym zawodnikiem reprezentacji juniorów, która w 2003 roku sięgnęła po tytuł mistrza świata juniorów. W kadrze seniorskiej zadebiutował 20 maja 2005 roku w wygranym 3:0 meczu ze Słowacją.

W 2006 roku na mistrzostwach świata w Japonii zdobył wraz z drużyną narodową wicemistrzostwo świata. Został wybrany do trójki najlepszych siatkarzy mistrzostw, obok Giby i Mateja Kazijskiego.

21 września 2014, wraz z reprezentacją Polski, wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata 2014. Na tym turnieju został uznany za najbardziej wartościowego zawodnika (MVP), a także za najlepszego atakującego. Tego samego dnia ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej.

Od początku sezonu 2008/2009 jest kapitanem Skry Bełchatów.

Bierze czynny udział w akcjach społeczno-charytatywnych, współpracuje m.in. z fundacjami „Herosi”, „Możesz” i „Dr. Clown”. Jest również prezesem własnej fundacji, powstałej z myślą o dzieciach, które chcą uprawiać sport.

Od 2011 roku jest studentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

17 czerwca 2006 roku wziął ślub z Pauliną Drewicz, z którą ma syna Arkadiusza (ur. 13 stycznia 2009).