8 sierpnia 1963 – Napad stulecia

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Napadem stulecia nazwano jeden z większych napadów rabunkowych na pociąg w Wielkiej Brytanii. 8 sierpnia 1963 roku, na moście kolejowym niedaleko miejscowości Mentmore w Buckinghamshire, 15-osobowy gang, dowodzony przez Bruce’a Reynoldsa, zatrzymał pociąg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje ok. 40 mln funtów, czyli ok. 260 mln złotych. Napastnicy nie używali broni palnej, nikt nie zginął, ale uderzony w głowę pałką maszynista Jack Mills nigdy nie odzyskał zdrowia.


biggs2

Członkowie gangu zostali złapani przez policję i osadzeni w więzieniu. Po 15 miesiącach Reynolds i Ronnie Biggs uciekli z więzienia do Brazylii. Biggs został w 1974 roku odnaleziony przez brytyjską policję, ale nie doszło do ekstradycji, gdyż brazylijskie prawo nie zezwala na ekstradycję rodziców obywatela brazylijskiego (brazylijska przyjaciółka Biggsa była wtedy z nim w ciąży). Podczas amerykańskiego tourne zespołu Sex Pistols nagrał z nimi piosenkę No One Is Innocent i brał udział w produkcji kilku innych, a także zaśpiewał w piosence „Carnival In Rio (Punk Was)” niemieckiego punkrockowego zespołu Die Toten Hosen.W 2001 roku Biggs dobrowolnie powrócił z rodziną do Wielkiej Brytanii i natychmiast został osadzony w więzieniu. 7 sierpnia 2009 roku został zwolniony z więzienia ze względu na zły stan zdrowia.

Historia innego członka gangu Bustera Edwardsa, który uciekł do Meksyku, została przedstawiona w filmie Buster z 1988 roku, w którym tytułową rolę zagrał Phil Collins.


image_update_img

 

Zrabowanych pieniędzy nigdy nie odzyskano! 😉