9 sierpnia urodziła się Maria Czubaszek

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

Maria Alicja Czubaszek-Karolak z domu Bacz (ur. 9 sierpnia 1939 w Warszawie) – polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” TVN24 i juror licznych przeglądów kabaretowych.


czubaszek2 czubaszek3

Urodziła się w Warszawie. Jej matka, Urszula Bacz z domu Łahoda (1915–2008), pochodziła ze Lwowa.

Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, lecz żadnego z tych kierunków nie skończyła. Pracę w radio rozpoczęła w 1960, nawiązując współpracę z audycją „Radio-Reklama” (w Programie I Polskiego Radia), w której zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem: Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup. W 1966 związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych Bieg przez plotki. Pojawiała się także w programach Ilustrowany Magazyn Autorów oraz Powtórka z rozrywki. Jest autorką słuchowisk Dym z papierosa, Małgorzaty jego życia,Serwus, jestem nerwus.

W 1980 ukazał się zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i „Szpilek”, pt. Na wyspach Hula-Gula(książkę wznowiono w 1994). Ponadto jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich – Kochać można byle jak – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965. Potem pisała też do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak np. Alibabki, Ewa Bem, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Dąbrowski, Renata Kretówna, Ewa Kuklińska, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox.

Maria Czubaszek zajmowała się też twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów jak Filip z konopi i Murmurando, a do serialu Lot 001 – scenariusz. W późniejszych latach współtworzyła też scenariusze do seriali Psie serce, Na Wspólnej oraz Brzydula. W latach 2005–2010 była członkiem redakcji programu „HBO na stojaka” nadawanego w telewizji HBO. 19 maja 2009 oraz 27 kwietnia 2011 była gościem programu Kuby Wojewódzkiego. Od 2010 występuje w improwizowanym serialu Spadkobiercy jako babcia Maggie Mekintosz Owens. Od września 2008 prowadzi program internetowy Magia magla – przegląd prasy kolorowej w portalukultura.wp.pl. Dla Wirtualnej Polski pisze również Blog niecodzienny, w którym komentuje bieżące wydarzenia w formie dialogów z „córką swojej sąsiadki”.Maria Czubaszek jest stałą komentatorką „Szkła kontaktowego” nadawanego w TVN24, jest związana z Telewizją Polską, gdzie jest współprowadzącą cykl „Czubaszek na śniadanie” wraz z Alicją Resich-Modlińską.

Maria Czubaszek była gościem XX Przystanku Woodstock w ramach „Akademii Sztuk Przepięknych”. Regularnie odwiedza Krakowskie Targi Książki jako autor wydawnictwa Prószyński i S-ka.

20 maja 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2011 roku została nominowana w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AkumulaTOR. W 2013 użyczyła swojego głosu w dubbingu filmu Rysiek Lwie Serce jako Babcia.

Maria Czubaszek jest żoną Wojciecha Karolaka. W rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet wyznała, że dokonała dwóch aborcji.