BRACTWO MOTOCYKLISTÓW W DOBERANER MUENSTER

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Regionalia | 0

zzzzzzz

Po Klasztorze Doberan ufundowanym przez Księcia Pomorskiego Przybysława 1 i rozbudowanym dzięki jego następcom, do dziś pozostał tylko olbrzymi kościół bez przydziału rangi w hierarchii duszpasterskiej i bez zdefiniowanej parafii jakiegokolwiek wyznania.
Jest to bazylika bliźniacza pod względem konstrukcji i pochodzenia do naszej Katedry w Pelplinie. Zbudowali ją bowiem Cystersi sprowadzeni tu dla prowadzenia ku Chrystusowi ludu Wenedów, nauczania nowoczesnej uprawy ziemi i hodowli. Klasztor powstał na ziemi wydartej bagnom zalewanym przez morze w czasie sztormów. Zakonnicy osuszyli to miejsce oddzielając wałami od morza teren wielo kilometrowych bagien. Zapewnili tu możliwość uprawy roli i zakładania osad dzięki osuszeniu terenu systemem rowów melioracyjnych.

zzzzz
W byłej katedrze Bad Doberan pochowani są pierwsi najznamienitsi Książęta Pomorza Zachodniego i duńska królowa Małgorzata, córka tego rodu. W latach 80-tych XX w opiekowali się ocalałym kościołem entuzjaści wskrzeszania przeszłości historycznej, muzealnicy i odległe gminy katolickie i ewangielickie, odprawiające tam sporadyczne nabożeństwa. Kościół ten wspanialszy niż Katedra w Pelplinie jest obecnie pięknie odnowiony staraniem państwa i prac pokoleń naukowców.

Będąc tam proszę zwrócic uwagę na sarkofagi Książąt Pomorskich dawniej usytuowane w centralnej części kościoła, na piękną promienną statuę Matki Bożej, na tabernakulum podobne do tego, jakie jest w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na kaplicę grobową ze statuą krolowej Małgorzaty patrzącej na nas jakby była żywą.
Był człowiek zafascynowany kulturą dawnych Słowian Zachodnich Wenedów i Obotrytów, który potrafił dostrzec błysk tęsknoty w oczach słuchających turystów, zwiedzających to miejsce. Wówczas otwierały sie przed nami dawne wspomnienia o czasach świetności tego ludu slowiańskiego wymazanego tragicznie z mapy etnograficznej.

Dziś tradycja spotkań motocyklistów na Mszy Św w tym miejscu przypomina, że to miejsce wspólnej modlitwy zbudowane staraniem pokoleń na chwałę Bożą.