Cosplay – Czasem gra to za mało

opublikowane w Cyberświat, Najnowsze Wpisy | 1

Czy słyszeliście kiedyś o cosplayu? Na pewno coś wam się obiło o uszy, ale jeśli nie to postaram się wam przybliżyć tę sztukę. Otóż są ludzie, którym samo granie w gry komputerowe już nie wystarcza, potrzebują czegoś więcej niż sterowanie ich ulubioną postacią. Wtedy właśnie najczęściej rodzą się cosplayerzy. Osoby, które chcą wcielić się w swoich ulubionych bohaterów, w realnym świecie.

Cosplay to głównie tworzenie kostiumów i przebieranie się w nie, ale także często gra aktorska. Ludzie chcąc być bardziej wiarygodni uczą się charakteru, kwestii i ruchów postaci w którą się wcielają, a potem odgrywają swoje role na różnych spotkaniach oraz eventach. Kostiumy tworzone są przeważnie własnoręcznie i tu trzeba wykazać się naprawdę nie lada kreatywnością, aby idealnie odwzorować te wszystkie zbroje, hełmy, bronie czy różdżki magiczne. Wykorzystywane są do tego najróżniejsze peruki, soczewki do oczu, sztuczne elementy ciała i najróżniejsze makijaże. Można także nabyć zestawy pełne akcesoriów typu klej do skóry, czapki pod perukę, masa do mocowania sztucznych zębów, pomocnych do skonstruowania własnego przebrania. Wszystko jest do nabycia w internecie, jeśli byście sami chcieli spróbować.

Na wszelakich imprezach i eventach e-sportowych takie osoby cieszą się wielką popularnością. Stoją do nich ustawione całe kolejki ludzi chcących zrobić sobie zdjęcie. Każdy przecież chce mieć fotkę ze swoim wirtualnym ulubieńcem w rzeczywistości. A im dokładniej i efektowniej strój jest wykonany, tym zwróci na siebie uwagę większej publiczności.

Organizowane są także pokazy kostiumów na scenie, będące jednocześnie konkursami na najlepsze przebranie z bardzo atrakcyjnymi nagrodami(najczęściej sprzęt komputerowy). Przeważnie są one przyznawane w dwóch kategoriach. Nagroda publiczności i druga przyznawana przez profesjonalne jury, często składające się z projektantów mody czy stylistów.

Pasja i chęć pokazania się to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że tego typu przebieranie się to świetna promocja i ludzie wcielający się w postacie z gier zatrudniani są do reklamowania gry przy specjalnych stanowiskach na imprezach zbiorowych.

Jednak cosplay to nie tylko tematyka gier komputerowych. Możemy również spotkać ludzi przebranych za bohaterów książek, filmów czy bajek. A wywodzi się to wszystko z Japonii.

W Polsce ta sztuka cieszy się ogromną popularnością. Wystarczy się przejechać na jakiś event fantastyki, mangi czy e-sportowy i na pewno spotkamy na korytarzu mnóstwo fantastycznych kolorowych i bajecznych postaci. Najsłynniejszymi i największymi imprezami tego typu w naszym kraju są:

  • Finały Intel Extreme Masters w Katowicach
  • Festiwal Fantastyki Pyrkon w Poznaniu

W Katowicach byłem osobiście i bardzo polecam. Korytarze w spodku wypełnione przechadzającymi się barwnymi postaciami z gier.

Galeria:

lulu mf
unnamed2 unnamed4

riven 
A wam jak się podoba cosplay? Macie może jakiegoś ulubionego bohatera, w którego chcielibyście się wcielić?

Foto: Paweł Gołucki, Report My Teamkleinepiratin.deviantart.com 


 

Obserwuj Paweł Gołucki:

Inżynier Informatyk, Zootechnik. Hodowca pszczół i owadów-patyczaków. Pasjonat gier komputerowych, uczestnik turniejów w League of Legends. Na Blogu z Kapelusza prowadzi dział Cyberświat.