Czerwony alert w Pekinie

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Podróże małe i duże | 0

Czasem za rozwój i przyspieszenie pewnych naturalnych procesów trzeba słono zapłacić. Tym razem doigrały się Chiny. Z powodu ogromnego zanieczyszczenia powietrza, do którego od lat przyczyniają się wielkie fabryki oraz sami mieszkańcy, nad Pekinem zbiera się ogromna chmura smogu.
Biuro Ochrony Środowiska wczoraj ogłosiło czerwony alert, najwyższy w czterostopniowej skali jeśli chodzi o zagrożenie zanieczyszczeniami. Szczególne bezpieczeństwo mieszkańcy będą musieli zachować od dzisiaj do czwartku, ponieważ badania wskazują, że to właśnie w te dni na stolicą unosić będzie się chmura o najwyższym jak do tej pory stężeniu niebezpiecznych dla zdrowia pyłów.
Czerwony alert wymaga od mieszkańców, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. Zamknięte będą niektóre szkoły i przedszkola, odwołano wszystkie zajęcia WF na powietrzu. Obowiązywać także ma zakaz wykonywania większych prac budowlanych, przestaną funkcjonować niektóre fabryki.
Wydawać by się mogło, że smog rujnuje, a czyste powietrze buduje, ale jak to mówią, z każdej sytuacji da się wyjść. Otóż pewien Chińczyk, Nut Brother (pseudonim) wyszedł na ulicę i postanowił odkurzyć powietrze.

ch12
Przez sto dni odkurzał powietrze Pekinu odkurzaczem przemysłowym, zbierając nim pyły i zanieczyszczenia. Po zebraniu wystarczającej ilości brudu, w specjalnej maszynie pod wpływem ciśnienia skompresował uzbierany smog i uformował z niego cegłę, która, jak mówi sam Nut Brother, bez problemu może służyć do stawiania konstrukcji budowlanych.

Jego celem było zwrócenie uwagi na ogromny problem zanieczyszczenia powietrza, które niestety ogarnia coraz większy obszar naszej planety.

 

mapa

Mapa zanieczyszczenia powietrza – czerwone punkty wskazują miejsca najbardziej zanieczyszczone, a zielone najmniej.

 

 

 

 

foto: https://twitter.com, www.twojapogoda.pl, flickr.com