sukcesu

Co decyduje o Twoim sukcesie?


Wiara w swoje możliwości i silna wola to dwie cechy, które aktualnie postrzegane są jako najważniejsze wyznaczniki drogi do sukcesu. Wielu trenerów personalnych twierdzi, że stare powiedzenie „chcieć to móc” jest jedynym prawdziwym wyznacznikiem triumfu oraz zwycięstwa. Wyczytamy to także w licznych podręcznikach dotyczących budowania swojej osobowości i usłyszymy na motywujących wykładach. Czy jednak samozaparcie i silna wiara w swój potencjał decyduje o prawdziwym sukcesie?

Z pewnością te cechy bardzo pomagają. Bez przekonania o swojej wartości i prawdziwej chęci osiągania celów można zaprzepaścić każdy – nawet najbardziej genialny – projekt. Czy można jednak mówić o tym, że każdy szczyt jest na wyciągniecie ręki dla zdeterminowanego człowieka? Cóż – rzeczywistość zwykle jest nieco bardziej szara i rzeczowa. Każdy z nas jest zbiorem pewnych unikalnych cech, talentów i predyspozycji, które w znaczący sposób definiują nasze miejsce w świecie. Na każdy będzie mógł zostać wirtuozem skrzypiec lub astronautą. Po prostu nie każdy dysponuje słuchem absolutnym lub wytrzymałością fizyczną zdolną wytrzymać trudy startu wahadłowca.

Jaka jest recepta na sukces?

Wiemy, że chęci są bardzo ważne. Drugą kwestią są możliwości i talenty. Pozostaje jeszcze kwestia umiejętności ich wykorzystania. Bo to również niezwykle istotna rzecz. Pomyślmy ilu jest zdolnych pisarzy i rysowników, których dzieła lądują w szufladzie i być może nigdy nie ujrzą światła dziennego. Prawdopodobnie wśród nas jest kilku genialnych artystów, którzy z braku umiejętności interpersonalnych lub wiary w siebie nie staną w światłach reflektorów. Talent i umiejętności, chęci i marzenia to fundamenty, na których można coś stworzyć jeżeli nie zabraknie w tej układance tego ważnego elementu – aktywnego działania. Byłoby jednak czystą demagogią twierdzić, że każdy kto spełnia te wymagania odnosi wielki sukces i świętuje triumfy. Musi istnieć jeszcze coś co determinuje pomyślne dotarcie do celu. Jest takie żartobliwe powiedzonko, że „szczęście jest ważniejsze od zdrowia, bo pasażerowie Tytanica byli zdrowi, ale zabrakło im fartu”. W tym nieco czarnym humorze jest jednak szczypta prawdy. Szczęście też jest ważne w osiąganiu sukcesu i czasami może zastąpić wszystkie pozostałe przymioty charakteru, umiejętności i chęci. To prowadzi do smutnego wniosku, że nie ma jednej sprawdzonej recepty na sukces – gdyby taka istniała, prawdopodobnie wszyscy bylibyśmy milionerami.

Co jest najważniejsze w osiąganiu sukcesu?

Dla szczęściarzy najważniejszy będzie pomyślny traf. Dla geniuszy – umiejętność wykorzystania swojego potencjału. Dla inwestorów – możliwość lokowania kapitału. I tak dalej. Indywidualne proporcje tych wszystkich atrybutów zależne są od wielu czynników i każdy z nas jest osobną historią swojego własnego sukcesu. A co decyduje o Twoim sukcesie? Czy jesteś szczęściarzem, którzy trafił swoją wielką okazję spotykając odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie? A może doszedłeś do wszystkiego wyrzeczeniami i ciężką pracą? Podziel się swoją opowieścią w komentarzu – może razem znajdziemy receptę na sukces?

Sebastian Banasiak

Obserwuj Przyjaciele Porthosa:

Tworzymy zespół ludzi zaprzyjaźnionych z Porthosem i chcemy wnosić wszystko co najlepsze tworzenie tej strony. Piszemy o tym co nas inspiruje i interesuje.