Filmowa premiera – „Legend”


 

Dziś na polskim rynku rozrywkowym kolejna premiera. Premiera filmu „Legend” w reżyserii Briana Helgelada.

 

 

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy wybrać się do kina, czy może jednak skorzystać z ostatnich słonecznych chwil, by wypucować wszystkie okna przed zimową szarugą, tygodnik Polityka proponuje recenzję, którą być może zachęci Państwa do wyjścia z domu.

„Legenda” (jednak spolszczę lansowany oryginalny tytuł „Legend”) to epicka opowieść o braciach Kray, „pionierach” zorganizowanej przestępczości, którzy w latach 60. opanowali najpierw rodzinny East End, a następnie kolejne dzielnice Londynu. Zastraszanie, szantaż, a kiedy trzeba, zabójstwo – oto nieskomplikowany arsenał stosowanych przez nich bandyckich środków. Na rosnących w siłę władców przestępczego podziemia zwrócą uwagę konkurenci, nawet po drugiej stronie Atlantyku, z czym jednak sobie poradzą. Bracia przeszli do legendy, ponieważ sterroryzowali Londyn, miasto – w tamtych latach – bezbronne i niewinne. Działania policji wzbudzają śmiech. Zdjęcia i muzyka to niewątpliwe walory filmu, minusem zaś jest metraż, całą historię dałoby się opowiedzieć szybciej. Pomysł, by narratorką została ukochana jednego z braci, też nie do końca się sprawdził. W ogóle wątek sentymentalny wypada najsłabiej.

Trzeba jednak film koniecznie zobaczyć z powodu Toma Hardy’ego, który gra obu braci. Bardzo od siebie różnych pod względem urody i charakteru. Niewykluczone, że część widzów nie zauważy, iż to ten sam odtwórca. Hardy, którego zapamiętaliśmy z monodramu filmowego „Locke”, z każdą nową rolą przekonuje, że jest już coraz bliżej światowej czołówki. Będzie się liczył w stawce aktorów nominowanych do przyszłorocznych Oscarów.

 

Oczywiście przypominamy, że już dziś rozpoczyna się 31. Warszawski Festiwal Filmowy.

A oto zestaw filmów, które emitowane będą drugiego dnia festiwalu, czyli jutro:

dz2

 

 

 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.